Gdzie szukać pracy całkowicie zdalnej?

4

Po znajomosci

0

Top 100 Remote Companies Hiring

Our Top 100 Companies list is a sequential list of global companies that have the most experience hiring remote workers. These are companies that have posted the most job listings since the inception of We Work Remotely, and therefore have their own processes, procedures and are generally experts in distributed teams.
Long story short -- these folks know how to hire and maintain remote workers.

https://weworkremotely.com/top-remote-companies

0

Najlepszy spis w Polsce:

https://dookolapracy.pl/firmy-pracazdalna/

0

Pytanie odnośnie możliwości pracy w 100% zdalnie - ale nie na B2B tylko na UoP. Czy jest to w ogóle możliwe w Polsce pracować np. dla klienta zagranicznego na UoP? Bez konieczności pojawiania się w biurze firmy?

1
vtx napisał(a):

Pytanie odnośnie możliwości pracy w 100% zdalnie - ale nie na B2B tylko na UoP. Czy jest to w ogóle możliwe w Polsce pracować np. dla klienta zagranicznego na UoP? Bez konieczności pojawiania się w biurze firmy?

Jeśli tylko firma ma oddział w Polsce to nie powinno być większego problemu. Jeśli nie to różnie z tym byw.

2

@vtx: Ja akurat obecnie pracuję w takiej formie. Korpo z USA, teoretycznie nie mają siedziby w Polsce, ale zarejestrowali sp. z o. o. w biurze rachunkowym w Warszawie które przesyła mi wynagrodzenie co miesiąc. Mam UoP, w której miejsce pracy zostało określone jako "Poland".

4

Jeśli chodzi o zagranice to tutaj znajdziecie oferty full remote:

Gdyby jakaś firma smęciła w trakcie procesu, że chcą Was widzieć raz na tydzień w biurze, to podrzućcie nam cynk i naprostujemy... sytuację 🙂

1

@cpp_beginer: na nofluffjobs

14

Większość ofert mam poprzez kolegów z którymi kiedyś pracowałem, ale drogi się w pewnym momencie rozeszły.
Tzn. np. ktoś gdzieś odszedł i po jakimś czasie zwykle odzywa się do mnie i próbuje mnie wyciągnąć.
To działa niestety trochę losowo - często falami, ale jest najszybszą metodą. Np. po fali odejść zwykle po kilku miesiącach jest kolejna, jak umowy non-compete wygasną.
Wniosek: odezwij się do znajomych, tych prawdziwych, nie rekruterów na LI.

Drugi sposób to uderzanie bezpośrednio do wcześniej upatrzonych firm, które robią fajne rzeczy, niezależnie od tego, czy mają gdzieś ogłoszenie czy nie. To jest strategia wymagająca pewnych przygotowań, ale ma dużą skuteczność, jeśli jesteś dobry. Dobre firmy i tak mają rekrutację otwartą właściwie non stop. Cel musisz mieć dobrze rozpoznany i sam musisz dobrze wiedzieć czego chcesz i musi być to dobrze zgodne z tym co robi dana firma. Ja raz tak zrobiłem z Elastic Search, napisałem do nich trochę z głupia frant, na zasadzie "hej, widzę, ze fajne rzeczy tu robicie, siedzę w bazach danych od wielu lat - może coś by się znalazło dla mnie" - i odzew był natychmiastowy, a ofertę miałem po 2 tygodniach (oczywiście rekrutację musiałem przejść). Na marginesie nie przyjąłem bo dostałem inną ofertę z lepszą stawką; niemniej stawka była na poziomie i tak więcej niż 200 zł/h brutto.

Modyfikacja tego sposóbu to kontrybuowanie do projektu OSS upatrzonej firmy. Przykładowo wiele startupów ma jakiś software jako open-source - używasz go, zadajesz pytania, potem zgłaszasz tickety, potem robisz PR do ich repo, a w pewnym momencie dostajesz maila z pytaniem - "hej, nie chciałbyś do nas dołączyć"?

Trzeci sposób to robienie czegoś własnego jako open-source, ale nie na zasadzie hello-worlda specjalnie pod rekrutacje. To wymaga najwięcej zachodu i jest strategią zdecydowanie długoterminową. Po prostu robiąc projekt niezależny, względnie popularny, po pewnym czasie będziesz mieć stałych użytkowników a nawet kontrybutorów. Zwłaszcza jeśli zrobsz soft używany przez korporacje (obecnie korporacje używają OSS masowo) - zrób coś w stylu log4j albo openssl :D. Przykładowo taki Kyle Kingsbury zrobił framework do testowania baz danych (jepsen) i zaczął testować różne bazy, znajdując w nich dziury i pisząc o tym na swoim blogu. Zamiast z nim walczyć firmy po prostu zaczęły mu płacić za pomoc w rozwiązaniu problemów i za "certyfikację". Potwierdzone info że za pełny etat chciał coś koło $100k... miesięcznie :D Tu się liczy wytrwałość. Niezależnie od tego jak bardzo niszowe jest to co robisz, i jak dużą masz konkurencję wczęsniej czy później znajdziesz ludzi używających tego - ważne jest by nie przestać i tworzyć soft dobrej jakości. Obecną robotę dostałem właśnie w ten sposób - właściciel firmy napisał do mnie i zahaczył o projekt, który miałem na swojej stronie.

Disclaimer: ww strategie są polecane głównie ludziom z doświadczeniem w branży. Dla juniorów zapewne ich skuteczność jest znikoma. Więc będąc juniorem nie wysyłaj linków do Twojego projektu odwracania drzewa binarnego napisanego na studiach, bo to nie zrobi żadnego wrażenia, nawet jeśli firma szuka praktykantów.

Co do stawek rocznych brutto możliwych dla seniora 10+ lat doświadczenia (odpowiednik L5 w Google):
FAANG - $300k - $600k (z uwzględnieniem bonusów i akcji)
Dobre startupy i młode firmy z dużym potencjałem, unicorny: $150k - $250k (więcej możliwe w opcjach, ale te trudno wycenić)
Zwykłe firmy robiące zwykłe nudne rzeczy (jakieś crudy itp), genralnie mediana ofert: $100k - $150k
Janusze i inne firmy idące po taniości - nawet nie myśl aby próbować: < $100k

Dane mocno anegdotyczne, na bazie rozmów z osobami, które pracę dostały niedawno, tudzież na podstawie kilku ofert, które miałem, wszystko oferty zdalne; firmy niemające siedzib w PL.
A i jeszcze jedno - mimo ostatnich podwyżek mam wrażenie, że stawki w PL są dziwnie niskie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1