Dodatkowe 9% składki NFZ na B2B

2

No to już wszystko jasne i już wiadomo że na B2B pojawi się składka na NFZ w wysokości 9% od dochodu której dodatkowo nie można w ogóle odliczyć od podatku więc i podatek wzrośnie.

Czy to wreszcie koniec B2B, nabijania kosztów na dietach pudełkowych, odpisywania wyjazdów do Zakopanego i wynajmowania pokoi od rodziców? Zapraszam do dyskusji.

35
The Pontiff napisał(a):

Czy to wreszcie koniec B2B, nabijania kosztów na dietach pudełkowych, odpisywania wyjazdów do Zakopanego i wynajmowania pokoi od rodziców? Zapraszam do dyskusji.

Trochę nie rozumiem skąd ten ból. Zamiast być niezadowolonym z podnoszenia podatków to cieszysz się, że innym dowalili. Głupi ten kto myśli, że ekstra daniny pójdą tam gdzie trzeba. Dalsze przekupywanie biedoty i szczucie klasy średniej

8

Nie widzę żadnego logicznego wytłumaczenia dlaczego człowiek na B2B płaci pięć razy mniejszą składkę zdrowotną ode mnie.

4
The Pontiff napisał(a):

Nie widzę żadnego logicznego wytłumaczenia dlaczego człowiek na B2B płaci pięć razy mniejszą składkę zdrowotną ode mnie.

A dlaczego osobą płacąca 3x mniejszą składkę ZUS ode mnie ma dostawać porywnywalną emeryturę do mnie za 40 lat?
Można tak ciągnąć w nieskończoność.

Ale jednak fakt, stawka składki NFZ na B2B była do tej pory śmiesznie niska.
Tyle że zamiast jakoś to wycyrklować to zamienili ją ze śmiesznie niskiej do śmiesznie wysokiej.

Wolacy nie potrafią zachować harmonii.

5

Tyle, że na UoP też zapłacisz o 7,75% więcej. Potrzebna maść na ból ****?

33

Zdajesz sobie sprawę że każdy na UoP od 5000 brutto więcej będzie płacił więcej w podatkach, do tego inflacja na ryj i omijanie socjalu dla elektoratu jedynej słusznej partii? Na UoP od drugiego progu podatkowego masz realnie 41% uwalane na starcie za sam dochodowy + składka zdrowotna XD Po wszystkim zostanie ci w okolicach 40% Fajnie że zostało chociaż te 40%, no nie? Mogło zostać 25% :)
Podatki zachodnie, ceny zachodnie, pensje, korupcja, jakość usług wschodnia.

5

Nie widzę żadnego logicznego wytłumaczenia dlaczego człowiek na B2B płaci pięć razy mniejszą składkę zdrowotną ode mnie.

Składka zdrowotna to (niby) nie podatek. Jakby płaciło się jak za ubezpieczenie - równą stawkę z modyfikatorami, a nie "od wysokości pensji", to ludzie bu nie uciekali. A właśnie zrobiono z tego podatek.

0

Zaraz, zaraz.... ale ubezpieczenie zdrowotne nie podlega rezydencji podatkowej?
Czyli mogę mieszkać w Polsce a założyć działalność w np. Holandii. W Polsce będzie rezydencja PIT, a składki na zdrowie w Holandii (z 220 euro) bo tam rejestracja. No i jak dostanę nowotworu, to się leczę u nich.

1

Każdy kto ma nieszczęście czasem chodzić na pocztę wie jak wygląda stanie w kolejce na kilkanaście osób.

Te tłumaczenia przypominają typa który wpycha się bez kolejki "tylko coś zapytać" i zaczyna wysyłać paczki z allegro bez kolejki a na zwrócenie mu uwagi żeby stanął z tyłu zaczyna się awanturować że on by chętnie stał w kolejce jakby były tylko trzy osoby a poza tym jak innym się tak podobają kolejki to niech sobie stoją. Tylko że nikt nie chce w tej kolejce stać ale jakoś wszyscy poza nim stoją i czekają a dzięki niemu muszą czekać jeszcze dłużej mimo że przyszli wcześniej.

5

Tak bez bólu d**y mówiąc, to bardzo podoba mi się, że ludzie na UoP zaczną wreszcie płacić na NFZ.
Fajnie będzie zobaczyć miny tych wszystkich co to się tak do B2B dopierdzielali, jak wreszcie sami będą musieli uczciwie płacić na wszystko, tak jak wcześniej samozatrudnieni.

5

no jak napisał któs na experckim portalu wykop.pl najwyżej podniesie się stawki. IT to rynek globalny, do tego rośnie, z 1000 PLN/md zrobi się 1100 PLN/md. Oczywiście najbiedniejsi jak zwykle dostaną po dupie bo będą płacić więcej za usługi no ale rządy populistów tak się kończą.

5
The Pontiff napisał(a):

Nie widzę żadnego logicznego wytłumaczenia dlaczego człowiek na B2B płaci pięć razy mniejszą składkę zdrowotną ode mnie.

Spójrzmy na to odwrotnie: jest za to jedno wyjaśnienie, dla którego zarabiasz mniej, niż Solorz- Żak: nawet, jeśli jesteś uberprogramistą, to w biznesie jesteś słaby.

6

nie wiem jak wy, ale ja przy najbliższej rozmowie o podwyzszce lub zmianie pracy dolicze sobie X stawki + 9% aby zamortyzowac te straty...

4

Jako, że nie ma sensu prowadzić tej samej dyskusji w 15 wątkach, to wyrażę tylko moje zdumienie w dwóch kwestiach:

  1. Braku zrozumienia różnicy między formą zarobkowania (JDG) a rodzajem umowy (B2B).
  2. Oraz tego, że kwestia drugiego progu jest zupełnie niezwiązana z JDG.
1

@somekind: Lepsze są jednak posty gości, którzy po zabraniu im 9% dochodu uważają że to "sprawiedliwe" albo "roszczeniowe"

0

Jeszcze raz, bo większość nie rozumie co się dzieje:

Na UOP wchodzi brak możliwości odliczenia składki NFZ od podatku ale wchodzi też wyższa kwota wolna i wyższy próg podatkowy. Według symulacji to daje taki efekt:

image.png

Przy wysokich zarobkach >24k to jakieś 5% w plecy ale jeśli ktoś się rozlicza wspólnie z żoną to najprawdopodobniej dostanie 1-2% w plecy bo możliwe że w ogóle nie wejdzie w drugi próg (i w efekcie ma liniówkę ale niższą bo 17%). O autorskich już nie wspominam.

Natomiast na B2B z liniówką też wchodzi składka 9% bez możliwości odliczenia, ale nie spada w ogóle podatek dochodowy bo już nie ma z czego. Czyli w praktyce około 8-9% w plecy na dzień dobry. Można zrezygnować z liniówki i kombinować ze wspólnym rozliczeniem ale jedyny zysk jaki pozostaje to mały ZUS. Czy to się dalej opłaca to już jest kwestia do rozważenia dla każdego.

1

@The Pontiff: Dolicz ZUS pracodawcy. Bo te 44% to trochę za mało.

0

@Lukxxx: Ten obrazek 2 posty wyżej jest z ZUS-em pracodawcy, przy czym procent jest względem kosztu pracodawcy a nie płacy brutto. Zresztą jego autor twierdził potem, że nie jest do końca dobry, bo jednak dla przedziału ok. 5500 do 11000 ma być niby jakaś ulga, która spowoduje, że nie będzie tam wzrostu obciążeń, albo nie taki duży.

0

Rozumiem, że zarabiający więcej będą mieć pierwszeństwo w kolejkach do wizyt/operacji itd.?

5
euro2012spoko napisał(a):

Rozumiem, że zarabiający więcej będą mieć pierwszeństwo w kolejkach do wizyt/operacji itd.?

Tak jak dzieci najlepiej zarabiających mają pierwszeństwo w szkołach, a już teraz najlepiej zarabiający mają pierwszeństwo w urzędach, na poczcie, i innych państoych instytucjach utrzymywanych z podatków /s

W Polsce nie ma podatku pogłównego (może powinien być, chociaż nigdy nie było Polsce, tzn w Rzeczpospolitej Obojga Narodów był podatek pogłówny (od głowy), ale w praktyce różni ludzie (z różnymi tytułami) mieli głowy różnej wielkości (i od tego była liczona inna wysokość podatku)) i od lat zrzucamy się na wszystko (mniej lub bardziej) proporcjonalnie do dochodów. Żart o pierwszeństwie najlepiej zarabiających był śmieszny tylko pierwsze 10 razy jak go czytałem

1

Czy to jest już "zaklepane" czy wejdzie dopiero jak wygrają wybory?

2

Część wprowadzą na zasadzie - widzicie, macie już lżej, dzięki NAM, drugą część wprowadzą jak chcecie mieć jeszcze lżej, po wyborach jak zagłosujecie na NAS, dzięki NAM :)

0

Trzeba samochód wziąć w leasing…

0
snakeomeister napisał(a):

Trzeba samochód wziąć w leasing…

Szkoda że nie można wziąć mieszkania w leasing :(

0
KamilAdam napisał(a):

Szkoda że nie można wziąć mieszkania w leasing :(

Nie można? Hmm... Zakładając, że mam stare mieszkanie po babci, którego nie lubię ale w którym mieszkam, nie dałoby się wynająć drugiego mieszkania na firmę?
Ale tak z prawem odkupu. Albo od rodziny, która moim czynszem najmu spłacałaby kredyt.

0

@KamilAdam: Można, po polskiemu "Lease" znaczy wynajem, można nawet taki czynsz za wynajem potraktować jako koszt uzyskania przychodu.

0

Ja chciałbym kupić mieszkanie leasning na firmę. Bo o ile żeby kupić mieszkanie dla siebie to trzeba mieć rok faktur na B2B to żeby wziąć samochód w leasnig na firmę nie trzeba mieć ani jednej faktury wystawionej

1

Tylko to takie trochę na złość babci odmrożę sobie uszy, bo auta nie potrzebuje. Mam jeszcze nadzieje ze ostateczna wersja będzie bardziej łagodna albo się z tego wycofają.

1

Dzisiaj rano sobie czytam wp a tu taki artykuł odnośnie tematu -> badanie . Także młynek się rozkręca :D

3

A czego się spodziewasz? Większość ludzi na tym skorzysta, mniejszość straci, jakiś tam margines zarabia na tyle przyzwoicie, że pójdzie w optymalizację.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1