IP Box - jedno kwalifikowane IP czy więcej?

0

Ogarniam właśnie temat ewidencji i zastanawiam się czy w przypadku standardowego B2B gdzie wystawiamy 12 faktur w roku, lepiej ująć je w kontekście jednego kwalifikowanego IP czy 12 x odrębne kwalifikowane IP co miesiąc. W drugim przypadku liczymy nexus itp. dla każdego z miesięcy, więc zakładam, że w każdym miesiącu musielibyśmy ponieść jakiś kwalifikowany koszt.

Jak do tego podchodzicie? Co Wam doradzili księgowi?

0

Nic nowego z tego linku nie wynika. Czy mógłby odpowiedzieć ktoś kto (s)korzysta z IP box? @somekind, @Berylo @LukeJL - widziałem, że byliście aktywni w innych wątkach dotyczących IP box.

1

@forfiterex: Składki ZUS są kosztem związanym z kwalifikowanym IP, więc nie będziesz mieć sytuacji że mając 12 arkuszy z ewidencją (na każdy miesiąc) nie będziesz mieć czego wklepać jako koszt jeśli nie kupowałeś jakichś pierdół na firmę co miesiąc. Druga sprawa, że jeżeli nie masz jakiejś specjalnej sytuacji to nexus będziesz miał pewnie jak większość ludzi w wartości 1. No chyba że zlecałeś komuś pracę albo kupowałeś jakieś licencje itp Co do ewidencji, to skoro wystawiasz faktury co miesiąc to wypadałoby mieć arkusz excela (księgowa ogarnie bez problemu, chyba że wolisz sam) z ewidencją na każdy miesiąc (no i oczywiście uwzględniający udział procentowy IP do nie-IP - raczej nie rób cebuli i nie bierz 100% dochodu jako IP jak część moich kolegów z podejściem YOLO).

0

@lighting: US może zakwestionować swoją decyzję do 5 lat wstecz. To fakt. Ale On może przecież te zaoszczędzone 5 lat trzymać na koncie/zainwestować już teraz i za 5 lat w przypadku zwrotu i tak będzie na plusie. Kwestia czy mogą jakieś kary dowalić, bo odsetki to są chyba śmiesznie niskie.

0

@GregoryI: dopiero w połowie zeszłego roku przeszedłem na pełny ZUS - wcześniej miałem preferencyjny i składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie był uwzględniany w KPiR (a pozostałe składki są odliczane od dochodu, a nie klasyfikowane jako koszty w KPiR). Tak więc nie w każdym miesiącu mogę wziąć ZUS pod uwagę. Koszty typu paliwo, księgowość ciężko (chyba) wziąć pod uwagę jako koszt kwalifikowany, co? Sprzęt komputerowy kupiłem, ale to było w pojedynczych miesiącach.

Brak kosztów kwalifikowanych powoduje, że nexus wychodzi 0 (albo dzielenie przez 0 0 LoL), więc IP Box pewnie nie przysługuje (bez sensu, no ale na to wygląda).
Swoją drogą, @GregoryI - w jaki sposób wybierasz sobie % dochodu jako IP Box jeśli np. masz jedną fakturę w miesiącu, którą musisz umieścić w ewidencji? Piszesz obok faktury, że tylko np. 80% to IP?

2

@forfiterex: Co do pierwszego pytaj jakiejś księgowej - poza moją wiedzą to co napisałeś i nie chcę wprowadzać w błąd. U mnie jak korzystałem z IP-BOX za 2019 to na zasadzie korekty PIT bo z powodu Covida przedłużyło się wydawanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Odnośnie % dochodu to jak pewnie większość osób muszę rozliczać się z czasu pracy godzinowo w raportach, przypisywać czas na konkretne zadania: taki a taki projekt, taki feature, czas na spotkania, daily, bugfix, analiza, jakieś prezentacje itp itd. Na koniec miesiąca jak wystawiam fakturę to generuję sobie tez wydruk godzinowy i na jego podstawie określam co biorę pod ip-boxa a co nie (swoją drogą, na koniec i tak i tak Ty będziesz musiał określić co bierzesz - nikt tego za Ciebie nie określi), tak wydało mi się najuczciwiej, np. w 2019 wahało mi się to pomiędzy 40% (miesiąc gdy nie było roboty i dali mi do pisania dokumentację) aż do 95%+. To dokładam sobie do excela co miesiąc. Na koniec 2019 i 2020 miałem arkusze na bodajże 700 i 800+ pozycji z zadaniami do godzin.

Na koniec roku, jak przyszło do wystawiania PIT to robiłem sobie zestawienie zbiorcze, po prostu 12 pozycji dla księgowej ile % godzin w danym miesiącu jest IP-BOX ( no bo do niczego nie jest jej potrzebny arkusz z 700 wierszami z taskami z jiry ;)). Ona na tej podstawie porobiła konkretne księgowe arkusze ewidencji do IP-Boxa.

Podsumowując proces u mnie

  1. zbiorczy arkusz wszystkich zadań zaraportowanych przeze mnie w ciagu całego roku - jest to też dokument, swojego rodzaju podstawa ewidencji
  2. mały arkusz (12 pozycji) z % ile IP-BOX dla księgowej żeby uprościć jej pracę
  3. księgowa zrobiła księgową ewidencję z cyferkami, na każdy miesiąc, + dokumenty do zeznania podatkowego
  4. wklepanie wszystkiego do PIT i wysłanie do US

Tak to wyglądało u mnie.

0

Dzięki za treściwą odpowiedź! Jeśli dobrze rozumiem, to w ciągu roku sprzedałeś 12 odrębnych kwalifikowanych IP?

0

@forfiterex: Nie wiem jak rozumieć to pytanie - pracuję na tym samym projekcie od półtora roku i zazwyczaj jestem odpowiedzialny za implementację całego nowego feature/modułu. Może to trwać od miesiąca do kilku miesięcy jeśli jest większy. Na fakturach nie mam napisane "X godzin implementacja takiej a takiej rzaczy", tylko standardowo Usługi... zgodnie z umową z dnia... które rozdzielam sobie w swojej ewidencji na odpowiednie podkategorie.

0

Z ulga IP box placi sie caly rok 19% podatku i na koniec dostaje sie wzrot tego nadplaconego podatku?

Czy oblicza sie samemu ten procent ~5% i place miesiecznie 5% albo ile mi tam wyszlo? Jak to jest? Co roku trzeba by wysylac ewidencje do ZUSu?

0

na 98% płacisz normalnie podatki i potem dostajesz zwrot - pamiętam że ten 'naddatek' wracał wraz z zwrotem (jak jeszcze byłem na ip box)

0

Troche lipa. Placic caly rok kupe szmaly i zastanawiac sie czy oddadza czy nie :D A kto wie jak bedzie.

0

Ja nie jestem na IPBOX (dopiero to ogarniam) i dostałem kilka dni temu prawie 30k zwrotu, tak wygląda rozliczanie na skali podatkowej...

3

byłem na ip box, ale jak jest ryczałt teraz to nie ma totalnie sensu
szkoda zdrowia

miałem też kontrolę z tego powodu, niby wszystko ok, ale zawsze to dodatkowa robota

0
poniatowski napisał(a):

Z ulga IP box placi sie caly rok 19% podatku i na koniec dostaje sie wzrot tego nadplaconego podatku?

Czy oblicza sie samemu ten procent ~5% i place miesiecznie 5% albo ile mi tam wyszlo? Jak to jest? Co roku trzeba by wysylac ewidencje do ZUSu?

Standardowo tak, ale można też zastosować tzw. uproszczoną zaliczkę za podatek dochodowy, która obliczana jest na podstawie dochodu za, o ile pamiętam, przedostatni rok podatkowy podzielony proporcjonalnie na 12. Cały myk tutaj polega na tym, że jeśli w tym przedostatnim roku rozliczałeś już IP Box, to dochód z niego nie jest brany pod uwagę, więc płacisz 1/12 z głównej działalności zaliczkę, co powoduje, że to Ty najprawdopodobniej będziesz musiał oddać po roku kasę do US a nie odwrotnie (więc dobrze to wziąc wtedy pod uwagę).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1