Liczba ofert na Junior Data Scientista

0

Ostatnio przeglądałem liczbę ofert na Junior Data Scientista i jest ich o wiele mniej niż w porównaniu do innych pozycji juniora w IT. Czy to wynika z tego, że nie jest to popularne stanowisko u nas czy po prostu trzeba mieć już jakąś większą wiedzę do tego ? Bo oprócz umiejętności programowania, trzeba też mocno ogarniać matmę. Jako Data Scientist to chodzi mi o osobę która bardziej programuje, a nie coś jak Data Analyst. Zastanawiam się też, jak dużo chętnych jest na takie stanowiska w porównaniu do programistów.

1

Na świecie ogólnie jest taka proporcja, ale masz rację od lat tak jest na rynku. W Polsce jest mało ogólnie stanowisk w dziedzinie badawczo-rozwojowej, a jeżeli już są to najczęściej tylko w dużych miastach.

2

W większości projektów są pozycje których potrzeba dużo i takie których potrzeba mniej. Możesz mieć np. jednego bazodanowca i jednego sysadmina i jednego managera na 20-30 developerów, bo nie ma tyle pracy żeby potrzeba ich więcej. Z data scientistami jest podobnie, potrzebujesz jedną osobę która ogarnie jakieś fajne modele statystyczne i cośtam pooblicza.

To trochę jakby się dziwić że na budowie potrzeba wiecej ludzi do murowania albo do malowania, niż operatorów dźwigów i koparek.

1

jak bardzo? z tego co czytałem to zazębiają się tzn. w obu stanowiskach widziałem pisanie modeli w pythonie
@randomize111
Programiści AI, czyli programiści, którzy tworzą produkt zawierający w sobie rozwiązanie AI, są najczęściej wąsko wyspecjalizowani.
Podam przykłady, o których wiem, w formacie:
nazwa dziedziny -> ważne skille, których nie musi umieć DS -> wymagany w tej dziedzinie skill w analizie

  1. Computer Vision -> c++ (GPU computing, zrównoleglanie), algebra liniowa, deep learning -> niski
  2. Natural Language Processing -> deep learning -> wysoki
  3. Bioinformatyka -> wyszukane modele, statystyka, R, SAS -> wysoki
1

Wydaje mi sie, ze to co najbardziej by cie interesowalo to tzw conversational AI. Dziedzina jest interdyscyplinarna, ale programowania sporo. Z machine learningu to produkt oparty o NLP. Warto popatrzec jakie firmy sie tym zajmuja i uderzac bezposrednio do nich.

0
randomize111 napisał(a):

Ostatnio przeglądałem liczbę ofert na Junior Data Scientista i jest ich o wiele mniej niż w porównaniu do innych pozycji juniora w IT.

Wypowiem się tylko w zakresie ofert finanse, ubezpieczenia i podobne.
Na pozycję junior i tak bez dyplomu matematyki raczej się w ogóle nie rekrutuje, więc nie wystawia się publicznie ofert.
To nie są pozycje dla informatyków, programistów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1