Auto na firmę, a jego wartość początkowa

0

Witam wszystkich,

Za niedługi czas chciałbym wpisać auto na firmę, które zakupiłem kilka miesięcy temu. Auto z 2010r, a więc używane. Chciałem spytać jaką wartość początkowo wpisać dla tego auta? Czy ktoś to weryfikuje? Czy wartość początkowa powinna wynosić tyle za ile kupiłem auto (kwota na umowie kupna-sprzedaży) + oc itd. O ile % mógłbym ewentualnie zawyżyć wartość auta żeby nie mieć później z tym problemu?

4

zapytaj księgową

1

Jak masz umowę kupna-sprzedaży to najlepiej po tej wartości. Ja to bym się nie bawił w rzucanie auta 11-letniego firmę tylko robił kilometrówkę.

1

Kwota początkowa auta to kwota zakupu + ewentualne koszty początkowe (jakieś tam OC, przeglądy, naprawy początkowe (bodajże)). Oczywiście musisz mieć dokumenty potwierdzające zakup/wydatki.

Natomiast jeżeli wprowadzasz auto do majątku firmy - to jeżeli zakupiłeś auto na FV23% to możesz odliczyć na starcie 50%Vatu, jeżeli kupiłeś na umowę kupna-sprzedaży, to tylko amortyzujesz wartość przez 2,5roku. No i z Vatem nie jest tak kolorowo - bo (jak pisałem kiedyś), jak będziesz auto zdejmował z majątku firmy, to oddajesz Państwu 100%Vatu (wartości auta w chwili wycofywania z majątku) co prawda pomniejsze o korektę VAT, ale nie wychodzi to 'uczciwie dla Ciebie'.

Powyższe dotyczy auta zadeklarowanego do użytku jako prywatno-firmowego.

0

@wemibo: ale zakładając, że np teraz auto, które chce wpisać do firmy jest warte 15 tys. Amortyzuje je przez 2,5 lata i dzięki temu zwracaja mi jakieś około 4 tys vatu (50%) + 17% podatku dochodowego przez ten czas. A jeśli np będę je sprzedawać jak już będzie warte 10tys to wtedy zwracam 2,3 tys vatu. Więc jestem na plus. Czy czegoś nie rozumiem?

0

Auto warte 15tys.zł to jest około 12500zł +VAT23% (2875zł). Odliczasz na dzień dobry 2875zł/2 = 1437zł. Po 2,5roku zwracasz 1840zł pomniejszoną o korektę podatku VAT. Dlaczego, bo auto będzie warte 10tys czyli około (8000zł + VAT23%(1840zł)). Czyli dzisiaj zaoszczędzisz 1437zł, za 2,5roku oddajesz 1840zł pomniejszone o korektę podatku VAT. To 'magiczne' pomniejszenie można wyliczyć na ogólnie dostępnych kalkulatorach online. Ale nie bedzie kolorowo.
Dlatego też dobrym pomysłem jest leasingowanie auta (w kontekście optymalizacji podatku VAT), bo wtedy vat się zapłaci od ostatniej raty przy przechodzeniu auta na własność prywatną. Oczywiście to nie dotyczy raczej twojego przypadku (czytaj: taniego i starszego auta), bo leasing sam w sobie też generuje koszty.

1

A ja widząc auto w temacie dziwię się, że post nie jest w dziale C++...

0

@wemibo: "Odliczasz na dzień dobry 2875zł/2 = 1437zł" - a to nie jest tak, że co miesiąc przez 2,5 roku odliczam pewną kwotę vatu, która w przeciągu 2,5 roku łącznie wyniesie 1437zł?
Korekta vat to inaczej wartość vatu, która jest zawarta w aktualnej wartości samochodu?

Zakładając, że nie wezmę tego auta na firmę to nie mógłbym np. odliczać kosztów naprawy auta itd?

0

a przykładowo jeśli kwota na fakturze jest 37k (auto na siebie już mam 4 lata, brane wtedy na osobe fizyczną) i chciałbym wprowadzić te auto do firmy, bez kilometrówki, to jaki miesięczny zysk z tego będę miał? Moge takie auto amortyzować przez 2,5 roku czy musze odliczyc 50%vat od razu (4255zł) ? Będę o tym rozmawiał z księgowym ale chciałem mieć jakąś podstawową wiedzę

1

@marcin.x: Z tego co orientuję na stan obecny:

  1. może być problem z autem kupionym 4lata temu na osobę fizyczną na wrzucenie do majątku firmy z możliwością odliczenia VAT23% - tu jednak księgowy niech się wiążąco wypowie - sygnalizuję jednak problem. Oczywiście auto możesz z majątku prywatnego wprowadzić do majątku firmy z kwotą z dokumentu zakupu (bez rozróżniania Vatu)
  2. Auto używane amortyzujesz 2,5roku (nowe 5lat)
  3. Jaki zysk będziesz miał :) Zysk czyli pomniejszenie odprowadzania VAT'u (paliwo, naprawy), pomniejszenia dochodowego - zaliczki od podatku dochodowego (paliwo,naprawy,amortyzacja,oc/ac,przeglady). Na pewno będziesz miał w ujęciu comiesięcznym pomniejszenie odprowadzenia VAtu, dochodowego w zauważalnej kwocie. Niestety ten miły stan rzeczy zaburzy ci moment, gdy będziesz auto zdejmował z majatku firmy. Tu trzeba rozliczyć się z tego auta (mniej lub bardziej boleśnie).
0

@wemibo: Miałbym jeszcze kilka pytań. Mam nadzieję, że będziesz w stanie mi pomóc lub ktoś inny.

  1. Jeśli np. właśnie kończy mi się 2,5 letni okres amortyzacji to czy muszę wtedy zapłacić jakiś podatek dochodowy lub coś innego od auta?
  2. Czy wprowadzając auto do firmy dla firmy ubezpieczeniowej powinienem o tym powiedzieć?
  3. Kupując samochód miałem zawieraną umowę kupna-sprzedaży. Jednak na niej była wpisana nieco mniejsza kwota wartości samochodu niż ten samochód jest rzeczywiście warty. Nie mogłem tego skorygować. Umowa była niemiecko-polska. Na umowie była wpisana kwota 11 tys, a te auta z tego rocznika w Polsce w rzeczywistości kosztują około 16-17tys. Czy jeśli jako wartość początkowo podam wartość rynkową samochodu, a nie tą z umowy to czy będzie ok czy może ktoś się przyczepić?
  4. I jeszcze takie pytanie dla pewności jeśli po 2,5 roku będę chciał sprzedać te auto i np. będzie ono wtedy warte 10tys to w takim momencie muszę do Państwa odprowadzić 23% vatu oraz 17% podatku dochodowego (podatek ogólny)? Czy przy zdejmowaniu auta z firmy od razu muszę to zapłacić?
  5. Aby uniknąć przy sprzedaży auta odprowadzenia do Państwa 23% vatu to takie auto najpierw muszę wyrejestrować z firmy i przez kolejnych 6 lat może być użytkowane tylko w celach prywatnych?

Dzięki

0

Ad 1. Jaki podatek od czego? Amortyzacja polega na proporcjonalnym wliczaniu w koszty, czyli de facto zmniejszaniem podatku.
Ad 2. Raczej tak, chociaż na OC nie powinno mieć to wpływu.
Ad 3. Może, ale jeśli będzie się mieścić w jakichś wycenach rynkowych, z których US korzysta, to nie będzie problemu.
Ad 4. To ile procent zapłacisz zależy od formy i progu podatkowego, nie przywiązuj się do tego 17%.

0

Ad 1. Nie wiem temu pytam. Chodzi mi czy jak upłynie okres amortyzacji to czy nie muszę wtedy nic zwracać, płacić itd.
Ad 4. Założenia robię dla podatku ogólnego 17%.

1

@sajek587:

Ad1), Ad4), Ad5) Jeżeli kończy się 2,5letni okres amortyzacji i auto dalej jest w majątku firmy - nic nie płacisz. Dopiero w momencie wycofania auta z majątku firmy (oczywiście mówimy przed upływem 5 czy 6lat) - to w zależności co robisz: jak wycofujesz z majątku firmowego na majątek prywatny - VAT23 zwracasz w momencie wycofania z firmy, podatek dochodowy zwracasz w momencie sprzedaży auta; jak auto wycofujesz z firmy sprzedając je od razu - VAT i dochodowy w tym samym momencie zwracasz. Jeżeli odpowiednio długo przetrzymasz auto w majątku firmy (chyba 6lat) - nie zwracasz nic.

Ad2) Jak tylko OC, to kogo to obchodzi, jak AC - to trzeba być czujnym :)

Ad3) Moim zdaniem krótko mówiąc: NIE robiłbym takich rzeczy. Przede wszystkim wszystko musisz mieć udokumentowane: dokument zakupu masz, jakieś naprawy początkowe z warszatu + zakup części - rachunek/faktura masz, OC/AC - dokument masz. Musiałbyś mieć jakąś udokumentowaną wycenę rzeczoznawcy, którego opinie honoruje twój US, że auto było tyle a tyle warte w momencie zakupu.

0

@wemibo: dzięki za odpowiedź. To jak auto będę miał 6 lat w majątku firmy to jak będę chciał je sprzedać po takim czasie to nie będę musiał ani 23% Vat ani podatku dochodowego zwracać do Państwa?
I ostatnie pytanie czy amortyzuje się 100% wartości samochodu czy 75%?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1