Kto zarabia więcej - programista czy lekarz?

3
WeiXiao napisał(a):

@Spine:

ale za to praca doktura jest pewnie znacznie bardziej satysfakcjonująca niż praca programatora

Powiedziałbym bardziej emocjomująca. Mi nikt na dyżurze nie umiera. Nie wiem gdzie satysfakcja przy byciu np. onkologiem gdzie 50% twoich pacjentów jest terminalnych

Tyvrel napisał(a):

Według Googla mediana programisty to 7780 zł brutto/mies., a lekarza 5460 zł. Z drugiej strony widełki w ogłoszeniach na programistę skaczą do 200 zł/h, a lekarzowi płacimy 200 zł za 15 minutową wizytę.

Nie porównuj, wynagrodzenia miesięcznego, tylko uśrednione godzinowe - lekarz nie pracuje typowych 40h tygodniowo, tylko robi kupę "nadgodzin" w postaci dyżurów

Co gorsza nadgodziny dla lekarzy są często obowiązkowe w zwiążku z czym niektóre lekarki które chcą mieć rodziny załatwiają sobie zaświadczenie o niepełnosprawności dzięki czemu nie muszą robić nadgodzin

2

Pamiętajcie o kosztach działalności. Ja wiem, że tutaj wszyscy na B2B gdzie koszty są relatywnie małe jednak pamiętajmy , ze lekarz zarabiając te np. 250 zł za 15 min musi opłacić

  • często ratę leasingową drogich sprzętów do pracy
  • gabinet, który wynajmuje
  • panią asystentkę/pana asystenta
  • jednorazowe środki czystości
  • środki do dezynfekcji po pacjentach

A odnośnie pytania - to zależy :)

0

Lekarz może zwiększyć swoje zarobki i niekiedy "presitż" wyjeżdżając z dużego miasta do małego miasteczka lub na wieś. Na wsiach, wśród starszych ludzi lekarz jest kimś więcej niż tylko człowiekiem.
W przypadku programisty jest na odwrót - wyższe miasto = więcej ofert pracy, wyższe zarobki.
Z drugiej strony w zawodzie lekarza dużo zależy od specjalizacji. Radiolog ma względny spokój podczas codziennej pracy, natomiast Neurolog to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych zawodów na świecie, wymagający psychiki ze stali.

Dochodzi trzecia, decydująca kwestia. Lekarz zaczyna dobrze zarabiać dopiero w wieku 30-35 lat. Niestety to aż 6 lat studiów. Potem są staże przez rok, dwa lata. Na koniec specjalizacja, która trwa 5 lat - tu już lekarz zaczyna zarabiać, ale wiąże się to bardzo często z pracą na dwa etaty, wliczając w to dyżury, pracę po nocach. Brak weekendów.
Programista w wieku 30 - 35 lat ma już zazwyczaj duże doświadczenie, dobrze porusza się w środowisku i ma pewną markę. Natomiast lekarz dopiero wtedy rozpoczyna pracę za dobre pieniądze.

0

Programista przebiegający przez posesje lekarza.

1

@dedicated: Strasznie mi się podoba Twoja analiza, ale jedną bzdurę to palnąłeś: :)

dedicated napisał(a):

Medycyna stoi w miejscu.

Mimo, że w tym punkcie nie dałeś plusa nikomu, to powyższe stwierdzenie nie jest prawda i to bardzo. :) Medycyna właściwie zmienia się równie szybko jak inne technologie -- bo to w dużej mierze JEST technologia...

1

Zależy od przypadku, jak zwykle. Programista może pracować dla zachodu nie wyjeżdżając z kraju i mieć stawki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych jak się postara. Lekarz też bierze dodatkowe dyzury, a programista weźmie dodatkowy etat z USA i ma łącznie >50k PLN na miesiąc jeśli chce sporo pracować i ma trochę szczęścia i oczywiście doświadczenia.

3
Exmotion napisał(a):

Oczywiście, że lekarz a najwięcej zarabia lekarz weterynarz i to nie w dużym mieście a w małych miejscowościach i terenach wiejskich gdzie koszty życia są skrajnie niższe niż w Warszawie a zarobki naście razy wyższe.

Byłem niedawno z psem u weterynarza na szczepienie. Nie wiem jak inne zabiegi, ale za szczepienie nie ściągnął ze mnie majątku :D 45zł razem ze szczepionką.

Poza tym znowu ryzykowny zawód, bo pacjent może ugryźć :]

3

Czynnik niewzięty przez was jest jeszcze taki że lekarz z wiekiem jest coraz bardziej szanowany (tak ogólnie, przez społeczeństwo) a programista? Idzie na śmietnik.

Oraz to że lekarz czy wet często są "u siebie" i mają klientów którym zależy na zleceniu. A programista? Albo siedzi w openspejsie jakiejś przypadkowej korporacji albo robi w domu na b2b dla ludzi którzy zawsze uważają że za drogo i że klikać w komputery to każdy umi.

0

@marian pazdzioch: Mark Zuckerberg trochę lat już ma...
Większość programistów przy programistach, którzy odnieśli sukces to jak pielęgniarki przy lekarzach...

3

co to w ogole za porownanie... lekarz zarabiajacy 30k+ to standard a zdarzaja sie 80k+ w tym momencie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0