Programista C# .NET

0

Zacznę od tego, że mam trochę doświadczenia tj.by się uzbierało z 2-2.5 roku w programowaniu C# i .NET. Dostałem się nawet do 2 topowych firm w moim mieście na okres próbny, ale poległem na code review. Potem 3,5 roku pracowałem jako admin. Chciałbym z wielu powodów wrócić do programowania. Potrzebowałbym wskazówek odnośnie tego code review. Mam książkę "Kod doskonały", "Czysty kod" i parę innych, ale boję się że to nie wystarczy. Znajomy podpowiedział mi, żebym wysłał CV do firm na młodszego programistę c# .net i poprosił o najniższą stawkę. Twierdzi, że mogą mnie w ten sposób douczyć przez rok, dwa. Czy ktokolwiek o czymś takim słyszał? Wymienię też co umiem:

  1. MVC z razor i bootstrap
  2. MVVM z WPF
  3. Używałem też JQuery w backend w aplikacji strony w .NET
  4. Entity Framework i administrowanie SQL Server
  5. REST i Web Api

Co by pomogło? Jakiś kurs z wyróżnieniem? Bo jest taki w moim mieście od gościa z topowej firmy. Może zapłacić komuś, żeby mi zrobił code review przez jakiś czas? Nie wiem czy znajdzie się ktoś kto by znalazł czas na takie coś. Czy może właśnie za najniższą stawkę z mentorem w firmie, który mnie dokształci? Nie muszą to być topowe firmy, ale w wielu mniejszych jest Code Review i mam już po prostu stracha.

0
matpamat napisał(a):

Zacznę od tego, że mam trochę doświadczenia tj.by się uzbierało z 2-2.5 roku w programowaniu C# i .NET.
Znajomy podpowiedział mi, żebym wysłał CV do firm na młodszego programistę c# .net i poprosił o najniższą stawkę. Twierdzi, że mogą mnie w ten sposób douczyć przez rok, dwa.

A te 2 top-firmy nie zaproponowały ci pracy za mniejszą stawkę?

0

Możesz podeslać próbkę kodu? Np. link do gh bo strasznie mnie dziwi, że po review Cię wywalili

0

Widzę już, że jest dział Oceny i recenzje . Póki co nie wrzucę kodu, bo muszę go poszukać. Ostatnie 3 lata dokształcałem się w kierunku Admina. No właśnie to, że dziwi, to mnie i kilku znajomych też. Powiedzieli, że nie powinni mnie wywalić za takie coś. Ogólnie to powiem tak, że dostał się ze mną gość, który miał 8 lat doświadczenia i programował wcześniej dla sektora bankowego. Gość siedział od 6 do 19 w pracy i moje zadania, które zajmowały mi dzień, dwa, on pykał w kilka godzin. No to kazali mi się go pytać, bo jestem jeszcze na takim etapie, że muszę się pytać o wszystko gdzie mam wątpliwości. Jak zacząłem się pytać to raz na dzień/dwa podchodził na 15 minut i dostałem info, że za dużo się pytam bo za dużo czasu mu marnuję. I przysięgam, że naprawdę dużo nie podchodził. Odnoszę wrażenie, że firma miała mnie po prostu za coś w dupie i szukała pretekstu. I to nie było za jakąś dużą stawkę. Na odprawkę dostałem tylko tytuł książki tj. "Kod doskonały". Jakie uwagi dostałem? Różne. Że trochę nieobiektowo, niezgodnie z zasadami pisania klas, metod w tym np. że jedna metoda za dużo kodu. Źle też dodawałem niektóre nowe sekcje tj. bez odpowiedniego dziedziczenia i hermetyzacji, bo metody powinny być private. Teraz wiem, że np. metoda powinna robić tylko jedną rzecz. Mam jeden kod, który pisałem 3 lata temu w zadaniu rekrutacyjnym dla innej firmy. Powiedzieli, że całkiem dobrze, ale mają kogoś lepszego. Rok temu nawet napisali czy dalej nie jestem zainteresowany tylko muszę kolejne zadanie. A ja wtedy uczyłem się innych rzeczy. Nie wiem może ja powinienem pójść do pierwszej lepszej mniejszej/średniej firmy i będzie ok. Później wrzucę ten kod na GH. Co do drugiej firmy to jedna z lepszych firm w Polsce, ale tam to się nie dziwię, bo nie ogarniałem i masa błędów, ale też sporo ze sposobem i samą sztuką pisania kodu i konstrukcji.

2

Zamiast szukać jakiś starych kodów to lepiej napisz jakiś projekt teraz, bo mam wrażenie że zamiast programować to o o programowaniu czytasz. A jak już napiszesz to wrzuć w recenzje i się dowiesz co jest nie tak.

2
matpamat napisał(a):

dostał się ze mną gość, który miał 8 lat doświadczenia i programował wcześniej dla sektora bankowego. Gość siedział od 6 do 19 w pracy

No to kazali mi się go pytać, bo jestem jeszcze na takim etapie, że muszę się pytać o wszystko gdzie mam wątpliwości. Jak zacząłem się pytać to raz na dzień/dwa podchodził na 15 minut i dostałem info, że za dużo się pytam bo za dużo czasu mu marnuję.

Miał ten Nerd Doskonały chociaż jakąś dziewczynę w JPG? Czy żył tylko kodem?

I to nie było za jakąś dużą stawkę.

I tak była za duża w porównaniu do nerda szczęśliwego bo mu pozwolili siedzieć w pracy 13 godzin na dobę.

Można podsumować: "Oszukałeś przeznaczenie" ;)
Poszukaj sobie pracy z ludźmi i dla ludzi.

2

Tak z ciekawości, czy piszesz / pisałeś testy dla swojego kodu? Mi jeszcze dużo brakuje do doskonale czystego kodu, ale zauważyłem, że mocno mi się poprawiła jakość kodu jak zacząłem pisać do niego testy. Też wtedy zrozumiałem po co jest czysty kod :)

EDIT: Znajomy co pracuje w korpo powiedział mi, że by zostać dobrym programistą, musisz umieć pisać dobre testy jednostkowe. Wiem, to jest wielki skrót myślowy, ale z czasem zrozumiałem ile jest w tym prawdy.

0

@bakunet: Gdy najpierw masz napisać red test i z niego dojść do green implementacji to musisz się zastanowić co i po co, zrobić refactor itd
Bez tego możesz siąść z kubkiem kawy i naklepać radośnie dwie "kawo-godziny" - jak fajnie to od razu zadziałało, więc nowa kawa i lecimy z kodem dalej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1