Nie wiem, na czym się skupić

1

Temat pewnie wałkowany wiele razy w różnych konfiguracjach, więc z góry przepraszam forumowe gremium.

Za początek mojej nauki programowania uważam maj 2020 i pomimo wcześniejszych falstartów, tym razem nie brakuje mi determinacji i wiem, że prędzej czy później osiągnę swój cel, ale oczywiście chciałbym, żeby moje marzenie zmaterializowało się jak najszybciej. Nie chcę też pisać monologu, więc przechodząc do rzeczy. Ostatnie 4 miesiące robiłem grę MMORPG w przeglądarce, ale chciałbym zrobić przerwę zajmując się innym zagadnieniem, bo czuję progres, ale nie czuję, żeby przybliżało mnie to do znalezienia pracy. Projekty, które dołączam do CV są już starsze niż pół roku i patrząc z dzisiejszej perspektywy to krótko mówiąc nie obrazują moich umiejętności, a przynajmniej tak mi się wydaje. Tak myślałem co zrobić i z racji, że w jakimś stopniu znam Vue, to bym się pobawił z ciekawości Vue Native, bo nie miałem z tym styczności, ale czuję, że chyba w ogóle nie przybliża mnie do realizacji mojego celu. Przerobiłem też ostatnio tutorial z dokumentacji Reacta i dzięki Vue dużo łatwiej mi go zrozumieć, a jak wiadomo jest w nim najwięcej pracy i nie wiem czy w obecnej chwili ciągnięcie tego dalej jest dobre, bo tutaj z kolei czuję, że się strasznie rozdrabniam i znam n technologi, ale w każdej jestem kasztanem. Ostatnim co przyszło mi do głowy, to zrobienie od nowa strony portfolio w zwykłym html, css, js, bo na ostatniej rozmowie o pracę miałem tylko z tego pytania, a jakoś nigdy nie usystematyzowałem wiedzy z html i css tylko jechałem na tym co pamiętam z technikum i tym co było w danym momencie mi potrzebne, bo jakoś nie uważałem, że muszę znać wszystkie tagi i style na pamięć skoro mamy nieograniczony dostęp do internetu. Oprócz tego robiłem też projekciki w Django i DRF, ale też z ciekawością patrzę na express/nest i to jest właśnie mój problem, bo wszystko jest dla mnie ciekawe i nie wiem na czym się skupić, a chyba na czymś powinienem. Ostatnio też jakieś zlecenia udało mi się zgarnąć (chwała za dział Ogłoszenia drobne) i przykładowo zrobiłem gościowi w Django projekt za 1200 zł, a do tego jakieś mniejsze rzeczy i to mnie skłania do zrobienia od nowa strony z portfolio, bo jakby tak notorycznie coś wpadało, to w sumie sam mogę być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Wiem, że nie macie szklanej kuli i powinienem iść w to co lubię, ale tak jak napisałem dla mnie większość jest ciekawa i lubię się uczyć nowych rzeczy. Niestety nie znam żadnych zawodowych programistów lub chociażby ludzi interesujących się tym tematem, żebym mógł przeprowadzić taką dyskusję.

Od początku nauki uczyłem się: Python, JS, TS, Django, DRF, Vue

Nie wiem, w którą stronę mam iść. Czy z wiedzą wyniesioną z nauki Vue powinienem przerzucić się na Reacta, żeby zwiększyć ilość potencjalnych ofert? Może lepiej na blachę wykuć DRF, bo jednak chyba więcej ofert na rynku niż Vue? A może wrócić do źródła tj. html i css, bo wszystkich tagów i styli nie znam, ale czy programista musi znać wszystkie tagi html na pamięć?

4
szafran98 napisał(a):

Nie wiem, w którą stronę mam iść.

W stronę pracy. WebDev to nie są korporacje, nie napiszą ci pogrubionym fontem jak na przykład Capegemini "wymagane studia".

  1. Uczysz się.
  2. Nauczyłeś się?
  3. Dostałeś pracę to nauczyłeś się.
  4. Nie dostałeś pracy wracasz punkt: 1
  5. Popracowałeś trochę, to dopiero wtedy myślisz nad nowymi zabawkami

W czasie nauki zwracasz dużą uwagę na punkt 5.

1

Jeśli celujesz w produkowanie gowno-stronek to Python, JS, TS, Django, DRF, Vue stanowi więcej niż potrzebujsz. W zupełności wystarczy Ci ten stack, a jeśli nie to resztę rzeczy zwyczajnie poznasz w pracy.

Jeśli masz czas, to nie zatrzymuj się na grach czy webówce, po prostu eksploruj, to najlepsza rada jaka można otrzymać na początku. Spróbuj poszerzyć zasięg zainteresowań, zobacz co jeszcze można programować, próbuj wszystkiego, dużo eksperymentuj i ucz się od lepszych.

Jeśli zafixujesz się na klepaniu jałowych stronek to później możesz żałować, że ten czas jaki miałeś zbyt tanio sprzedałeś innym ludziom.

3

nigdy nie usystematyzowałem wiedzy z html i css tylko jechałem na tym co pamiętam z technikum

bo jakoś nie uważałem, że muszę znać wszystkie tagi i style na pamięć skoro mamy nieograniczony dostęp do internetu.

Nie chodzi o znajomość tagów i styli na pamięć, tylko o to, żebyś wiedział, jak co działa oraz wiedział, gdzie szukać informacji na ten temat (MDN, CSS Tricks, Stack Overflow, Google Developers, Youtube etc.), a także żebyś umiał sprawnie zrobić dany layout/efekt w HTML/CSS (np. wyobraź sobie, że masz zrobić 3 boksy z tekstem, które  dostosowują rozmiar i ułożenie do wielkości ekranu. Albo np. masz zrobić prostokąt, który po najechaniu się powiększa. Albo zrobić coś, co będzie w tym samym miejscu ekranu (np. na dole) niezależnie od scrolla. itp.

ale czy programista musi znać wszystkie tagi html na pamięć?

Tu nie chodzi o znajomość na pamięć, tylko np. żebyś umiał pozycjonować elementy (to jest cała długa historia, większość problemów z HTML/CSS to coś w stylu "element jest nie w tym miejscu co bym chciał albo ma inny rozmiar, niż bym chciał" itp.).

Nie wiem, w którą stronę mam iść. Czy z wiedzą wyniesioną z nauki Vue powinienem przerzucić się na Reacta, żeby zwiększyć ilość potencjalnych ofert?

w Vue i React też będziesz pisać HTML/CSS (czy raczej: coś, co da w wyniku HTML/CSS), więc mimo wszystko to jest bardziej podstawowe (poza JSem, ale to już osobna historia).

2

@szafran98:
Nie wiem czego (według robiących sprawdzian techniczny) ci brakowało "z podstaw" ale musiały to być raczej tematy podstawowe.
Takie, że wiesz o co chodzi, jak i dlaczego. A po jakieś szczegóły idziesz na StackOverflow.
Gdy nie znasz podstaw, to nie wiesz nawet czego szukać na SO.
Na 4P znajdziesz dużo takich przykładów:
Pomóżcie, nie działa
Znowu przychodzę z problemem, wpisałem @FooBaR ale pojawił się inny problem.

Rozwiązań nie masz znać od ręki, ale musisz znać na tyle podstawy, żeby sobie z pomocą StackOverflow Driven Development znaleźć wystarczająco dużo wskazówek i zrobić tego taska.

Gdy tego nie potrafisz to dalej sprawdzanie jak znasz framework Foo albo framework Bar to już strata czasu, bo wiadomo, z żadnymi problemami sam sobie nie poradzisz.

Masz sam (z pomocą SO) zaproponować rozwiązanie. Potrafić je przetestować. Rozumieć co zmieniasz i dlaczego. Świadomie to co zrobiłeś zgłosić jako gotowe.

1

Stary (albo młody jak wolisz) mam podobnie tzn. zrobiłem projekt (tutorialowy, proste sprawy), później przez jakiś czas zajmowałem się czymś innym i jak mam zrobić coś podobnego to wychodzi na to, że "nic nie wiem". Muszę uczyć się na nowo lub otworzyć poprzedni projekt, ponieważ nie pamiętam rozwiązania. Brzmi jak syndrom Zakoduj i Zapomnij.

2

Przykład sprzed kilku minut: Pierwszy projekt z Gradle

Ten OP dopiero się uczy, ale zobacz @szafran98 z czym on ma problemy i jak je rozwiązuje "trochę poklikałem i zadziałało"

Ma w projekcie i używa Gson (parsowanie JSON w Java) ale nie ma pojęcia jak dodać taką bibliotekę i nie wie nawet jak dojść samemu czy poprawnie ją dodał czy nie.

Robi Projekt. Zna biblioteki, parsowanie JSON w Java (Json w Java to nie jest poziom newbie jak w JavaScript, w końcu JSON to przecież JavaScript Object Notation ) ale PODSTAWY leżą na łopatkach pobite przez zawodnika HelloWorld

"Problemem jest taki, że jak to odpalam, to program stoi na "Runnig task main...". No, właściwie nie stoi, tylko jest cały czas jakby loading. Problemu upatruję w dodawaniu tej biblioteki, ponieważ "Hello world" "

0

@revenger: Sorry, może dziwnie napisałem post, bo mam problem z przekazaniem o co mi chodzi, ale akurat takiego problemu nie mam. Tak jak napisałem, przez ciekawość zacząłem uczyć się kilku rzeczy i nie wiem, na którą postawić.
@BraVolt: Rozumiem, że pijesz do tego, że podstawy są potrzebne do tego, żeby wiedzieć jak przykładowo takie Vue działa pod spodem, żebym rozumiał narzędzie, które używam, umiał wyszukać potrzebne informacje itd.?

1

@szafran98: To też.
Ale jak już pisali np. @LukeJL @Zing masz dawać sobie radę z prostymi rzeczami. Zwłaszcza na początku pracy jest duża szansa, że będą to nudne, proste, trochę pracochłonne rzeczy, które ktoś musi zrobić. Powoli, ale poprawnie (zaledwie poprawnie - to wystarczy) . Ktoś, czyli Ty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1