Studia magisterskie - czy warto

2

Polecacie jakieś studia magisterskie online gdzie uwzględniają polski dyplom inżyniera ze szkoły "krzak"? Mogą być po niemiecku/angielsku.

4
UglyMan napisał(a):
WeiXiao napisał(a):

@UglyMan:

A jakie ono jest?

jaka branża? kraj? czym jest to "gdzieś dalej" np. Management?

Jak masz awansować na wyższe stanowisko menadżerskie to w zachodnich fimach jest ciezko bez magistra. Bardzo dużo firm pyta o magistra nawet pomimo 15 lat komercyjnego doświadczenia. Moje doświadczenie opiera się na rynku skandynawskim, holenderskim, angielski. Jak masz byc byle popierdulka nawaljacym kod to mozesz nie mieć nawet podstawowego wykształcenia ważne żebyś produkował odpowiednia ilość kodu.

Przepraszam, że dopytam, ale doświadczenie Twoje opiera się na tym, że ktoś Ci zabronił bycia managerem bo nie miałeś mgr czy to raczej jakieś obserwacje?
Mam inż., i sporo lat doświadczenia, nigdy nie było to przeszkodą w obejmowaniu stanowisk managerskich na rynkach zachodnich.

1

Ja poszedłem na magisterkę która była tylko pośrednio związana z IT. Czy było warto? Tak, jeśli mówimy o wyższych stanowiskach w korpo to tytuł magistra jest wymagany, łatwiej też dostać pracę za granicami Polski. Dlaczego nie poszedłem na magisterkę na Informatykę?

1

Do objęcia wyższego stanowiska niz typowy programista moze sie przydać albo jakbyś chciał kiedyś isc w ML, BI itp. to tam czasem i PhD (najlepiej ze statystyki) wymagają.

5

Jak jesteś zwykłym programistą, który nie zajmuje się jakimiś trudnymi zagadnieniami (i nie chcesz być jakimś managerem) to zwykle do niczego się to w pracy nie przyda, ważne są umiejętności. Ale nie ma też tak, że nic Ci nie dają - zawsze to jakaś dodatkowa wiedza, inne doświadczenia, co może mieć na Ciebie jakiś wpływ, studia głównie uczą szukania informacji, a to jest przydatne. A czy ma to wpływ na Twoje zarobki, zadania, itp. - wątpię.

1

Zawsze studia warto robic, poznaje sie duzo nowych ludzi, z ktorymi mozna cos pozniej dzialac albo np. prace ci zalatwia.

1

Jeżeli pójdziesz teraz to niewielkim (nie oszukujmy się) wysiłkiem dostaniesz mgr.
Jeżeli z tym poczekasz np. 5 lat to może się okazać że:

  • w międzyczasie studia stały się płatne i musisz bulić kasę
  • nie będzie Ci się chciało, albo wypadniesz z rytmu nauki i będziesz się zastanawiać WTF że i^2 == -1
  • być może pojawi się mega dobra oferta z wymaganiem mgr

Generalnie zalecam dociągnięcie mgr, nawet na 3 żeby mieć to już z głowy.

1

0
Don't Call Us, We'll Call You

Samo 'dzwonienie po sylabusach' i zastanawianie się "Przekonajcie mnie żeby robić mgr bo mi się nie chce ani nie widzę potrzeby" nie ma sensu. Albo życie (nowa praca) sama zadzwoni albo nie zadzwoni.
Jak w Hollywood, dzwonią tylko do niewielu.

Nie mylić mgr z dr bo różnica jest nie tylko w nazwach: tytuł zawodowy mgr i naukowy dr

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytu%C5%82_zawodowy
Lista zaczyna się od "robotnik wykwalifikowany" i nie ma się co łudzić.
Programista, inż., mgr, lic. to nic innego jak "robotnik wykwalifikowany". Masz co do tego wątpliwości? Zobacz jak jest za Odrą.

PS
Kryterium minimum dla wizy H-1B jest w USA
Bachelor’s or higher degree or its equivalent is normally the minimum entry requirement
W Kanadzie podobnie. Master's degree nie jest wymagane.

B-1 zostało przez Trumpa zawieszone, co się spotkało z ogromnym sprzeciwem amerykańskiego IT i przyczyniło się do porażki w wyborach 2020.

3

Trochę się zdziwiłem bo myślałem że wejdę i zobaczę lawinę wiadomości że nie warto a tutaj się okazuje że bez magistra to nie będziesz managerem. No to postanowiłem odpalić directory mojego korpo z usa ( branża IT, ok 50k pracowników +50mld $ żeby nie było że jakiś mały startup) i zobaczyć ile ludzi nademną ma magistra. Więc mój bezpośredni przełożony ma magistra, ale jego już przełożony nie, ba dalej przełożony z UK też nie ma magistra i tak przeszedłem aż do samego CEO (który też nie ma magistra) i na 7 osób 2 mają magistra i jeden doktorat (warto zaznaczyć że o ile magistró nie mają to mają licencjaty więc wyższe na pewno warto mieć).

Wiem że w innych firmach może być inaczej obstawiam że jakieś Fintechy mogą takie rzeczy chcieć czy CERN/ESA natomiast takie typowe korpo IT jak widać da się zajsć wysoko bez magistra.

1

@pre55:

Już myślałem, że zrobiłeś przegląd i wyszło ci, że w Warszawie robią te same projekty rozwojowe jak na Manhatatnie. A jednak nie, nawet u Goldmana w W-wie robi się "projekty wspomagająco-utrzymaniowe".

Znowu wyszło na to, że jednak kraj ma znaczenie.

----------

Oczywiście nie ma znaczenia, że w USA studia kosztują więcej od typowego domu i często kredyt za BSc spłaca się dłużej od hipoteki. W takiej dalekiej Polsce albo w Bułgarii wystarczy dużo chęci i mało lenia żeby studia za darmo zrobić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0