Blog - kilka pytań do ogarniaczy tematu

1

Hej, w sumie kojarzę niewiele osób stąd prowadzących bloga. Od jakiegoś czasu tak mi myśli napływają, że trzeba zrobić ten krok do przodu. Akurat w obecnej robocie zebrało mi się kilka sytuacji, kłótni, refactorów, moich zwycięstw nad innymi, które po prostu chciałbym zacząć opisywać. Póki co pewnie dla siebie, dla własnej edukacji (bo mam pomysły na tematy wymagające doczytania i zgłębienia kilku rzeczy), ale też wiadomo, jakieś pierwsze kroki do budowania marki, zostania kiedyś specjalistą, lepszego fejmu na linke i innych korzyści XD. Mija jakoś 15 lat od pierwszej linijki (wtedy w c++), kiedy to gra Tibia mnie zainteresowała światem programowania więc będzie to idealny moment.

Dla zaawansowanych już w temacie mam pytania. Domenę kupiłem na nazwa.pl. Do bloga najpewniej wordpress będzie najlepszym wyborem.

  1. Jakie hostingi polecacie? Wordpress na nazwa.pl drogi, bo 200/rok, ale niby najszybszy.
  2. Sami projektowaliście logo?
  3. Jakieś sensowne szablony na bloga o programowaniu?
  4. Czy tego WP trzymacie na dysku i jakoś aktualizujecie czy zarządzacie tym na hostingu i jakieś backupy lokalnie?

Coś jeszcze muszę wiedzieć czy wszystko w praniu powychodzi?

3

GitHub pages czy jak to sie tam zwie.
A jesli nie to poszukaj static site generators.
Jekyll, Hugo itp

1

Wordpress jest Ok, zwłaszcza, że większość hostingow ma gotowy instalator do niego - 3 kliknięcia i stoi.
Logo sobie wyklikaj na szybko w Canva.com albo nawet machnij inicjały w Paincie - serio, dopóki nie jesteś jakimś partnerem medialnym albo nie robisz koszulek to to logo nikogo nie obchodzi. Więcej niż 5min poświęcone na robienie go to duża strata czasu.
Na początek wystarczy któryś z domyślnie instalowanych szablonów. Wystarczy, że doinstalujesz wtyczkę do kolorowania kodu.
Dobry hosting pod wordpressa ma zenbox. Ale nie wiem jak cenowo za te najniższe opcje, bo sam używam jakiegoś wyższego pakietu.

Postaw bloga w te 15-20min i po prostu zacznij pisać bo tutaj dopiero się robi trudno. Pytania o szablon i logo to tylko robienie tematu zastępczego ;) Najwyżej jak wytrzymasz te 10 postów to będziesz się bawił w szukanie szablonu - chociaż najłatwiej wtedy dać z $20 i mieć po prostu coś co działa i wyglada dobrze.

5

Ciężko zaufać komuś, kto stawia bloga na WP, bo oznacza to, że nie bardzo potrafi dobrać narzędzie do celu. Jeśli chcemy serwować statyczną treść, to naprawdę nie potrzebujemy bazy danych.

Ale za to później może być zabawnie, gdy kontrolę nad blogiem przejmują chińskie boty, i człowiek ma dużo nowych wpisów z miliardem potencjalnych czytelników.

2

Ostatni moj WP blog byl ciagle atakowany przez boty. I to nie jest tak ze jak zdobyl popularnosc (bo nie zdobyl), tylko takie akcje zaczynaja sie juz tego samego dnia w ktorym uruchomisz to WP.

Po takim ataku w najlepszym wypadku masz "defacement" - glupkowaty obrazek z linkiem do zabawek dla doroslych.

W najgorszym serwer zaczyna sluzyc do rozsylania spamu lub innej mniej lub bardziej nielegalnej aktywnosci.

Sa rozne pluginy latajace dziury, pro-tipy jak "utwardzic" system, ale czasem te ataki wykorzystuja 0-day i nic na to nie poradzisz. Trzeba po prostu odtwarzac serwer.

WP zaczyna sie oplacac dopiero jak chcesz zyc z reklam (samodzielnie serwowanych) lub cos sprzedajesz.

6

Żeby nie było: http://blog.marcinchwedczuk.pl/

W szczycie 10k wejść miesięcznie, obecnie jakieś 4k.

Zaczynałem hostować na Github Pages + Jekyll. Można to spokojnie postawić w weekend i napisać pierwszy post.
Jest zupełnie za darmo; można też hostować proste JS'owe aplikacje: http://blog.marcinchwedczuk.pl/assets/apps/findform/

Jeżeli pójdziesz tą drogą to polecam od razu wykupić domenę, ja przeniosłem się z http://marcin-chwedczuk.github.io/ na http://blog.marcinchwedczuk.pl/ po 3 latach i negatywnie odbiło się to na SEO (warto też od razu zapiąć Google Analytics).
W GH pages bardzo prosto i podpiąć własną domenę i dodać certyfikat Let's Encrypt. Jeżeli będziesz miał z tym kłopot to możesz do mnie pisać.

Na początku chciałem wykupić bardziej finezyjną domenę w stylu ą.pl ale niestety jakiś domenowy troll to trzymał. Skończyłem więc z imieniem i nazwiskiem. Są różne szkoły jaką domene wykupić ale z reguły jest to imięnazwisko.pl lub nazwisko.pl. Jeżeli wykupisz hosting to dostaniesz oprócz strony www również email. Ponieważ mam domenę imięnazwisko.pl to email brzmi głupio imię@imięnazwisko.pl (no chyba że pójdziesz w skrzynki funkcjonalne typu praca@ zlecenia@ kontakt@).

Jeżeli chodzi o Jekylla to zdarzają się bugi i dziwne komunikaty błędów. Najczęściej w obrębie podświetlania kodu. Na SO z reguły będzie wyjaśnione gdzie jest błąd, ale czasami jest to strasznie męczące. Hugo też ma swoje bolączki (mam na nim stronę główną). Nie ma tu jednego super rozwiązania.

Przez pewien czas eksperymentowałem też z Gist'ami, jest to chyba najbardziej dev friendly i najprostszy sposób blogowania: https://gist.github.com/marcin-chwedczuk/ee9f0efa18fb3f395724c8eab75dd7bc

Na koniec muszę przyznać że wierzę w zasadę "own your content", więc nie próbowałem narzędzi w stylu medium czy po prostu pisania na facebooku.

Komentarze mam podpięte jako Discuss - trochę mnie to boli że mam ad trackera na blogu, ale w mojej opinii komentarze dodają sporo wartości a nie mam ochoty stawiać PHP z bazą danych (i potem dbać o łatki bezpieczeństwa).

Jak się promować:

  • Wrzucałem na reddit/r/programming lub tematycznie r/java (jak po angielsku)
  • Dodać siebie do jvm-bloggers lub dotnetomaniaka
  • Jeżeli uważasz że post jest dobrej jakości to HN!
  • Daj sie poznać! - konkurs dla początkujących blogerów - dobry bo zmusza również do regularnego blogowania.

Na koniec: nie raz zastanawiałem się czy nie przejść na jakiś pakiet w stylu domena + mail + hostowany wordpress który ktoś za mnie utrzymuje. Na razie statyczny kontent wygrywa ale zaczynam widzieć jego braki (nie mogę hostować komentarzy, czasami chciało by się jakoś prostą apkę w PHP zaklepać np. listę mailingową). Być może ktoś kto tak hostuje swojego bloga będzie się mógł tutaj wypowiedzieć o wadach i zaletach tego rozwiązania.

2

Ogarniaczem nie jestem, dopiero co zacząłem swoją drogę z blogowaniem.

  • Kupiłem Hosting WP i domene na cyberfolks, dałem za to około 100zł na rok. Głównie dlatego że całego bloga postawiłem w 20 minut i poświęciłem następne 20 minut na integrację z mailchimp. Jak na razie nie mam problemów z botami :)
  • Kupiłem gotowy szablon WP, jakiś za 30$.
  • Logo nie mam, nic nie sprzedaje to mi nie potrzebne.
3

Żona sama chciała sobie narysować logo. Kupiła photoshopa i pomęczyła się z miesiąć. Po pół roku stwierdziła że to co narysowała nie jest ładne i zapłaciła 50 czy 100 złoty studentce za narysowanie logo. Ihmo nie warto męczyć się samemu jak chce mieć się ładne logo. Chyba że chcesz techniczne kółka i kwadraty to wtedy w paincie poskładasz

0

Przestraszyliście mnie trochę tymi atakami botów. Chociaż z drugiej strony sporo ludzi ma tego bloga na WP, żyją z tym i jest im ok. Ten github pages wygląda ok, ale jak potem z przeniesiem postów na WP? Poza tym jakieś komentarze pod postami to też fajna rzecz.

Ja póki co mam plan pisać same posty, ale mam w głowie pomysł na jakieś produkty na sprzedaż prędzej czy później. Więc czy na chwilę opłaca mi się stosować półśrodki?

Co do szablonów na WP. Macie jakieś sensowne polecić? Nawet takie do 10$. Ja znalazłem coś takiego http://preview.themeforest.net/item/dblog-modern-personal-portfolio-and-blog-html-template/full_screen_preview/18545819?_ga=2.146441010.700138029.1611447060-450350878.1611446906.

Domenę kupiłem na nazwa.pl z imieniem i nazwiskiem - standardowo.

2
Bambo napisał(a):

Chociaż z drugiej strony sporo ludzi ma tego bloga na WP, żyją z tym i jest im ok.

No niektórzy ludzie mają kiłę i z nią żyją, nie wiem tylko czy to argument za kiłą, czy za życiem.

Ten github pages wygląda ok, ale jak potem z przeniesiem postów na WP?

Pewnie się da, tylko czemu ktokolwiek miałby migrować na gorsze rozwiązanie? :)

Poza tym jakieś komentarze pod postami to też fajna rzecz.

Disqusa można sobie podpiąć bez instalowania WordPressa.

Ja rozumiem, jak ktoś chce postawić portal informacyjny dla swojego powiatu, mieć kilku autorów, potrzebuje systemu kont, uprawnień, moderowanych komentarzy, dynamicznej edycji treści i konfigurowania menu. Wtedy CMS taki jak WordPress jest rozwiązaniem.
Ale na bloga? Tworzonego przez jedną osobę? Na dodatek programistę?

2

darmowe opcje:

Blogger.com - nawet spoko i można podczepić własną domenę. Wadą jest, że to CMS dla mugoli (podobnie jak WP), więc interfejs jest pod mugola, który wszystko musi myszą robić i dla programistów trochę słabo (chociaż można ręcznie edytować szablony, CSSy, więc jest okej. Można też wrzucać skrypty do blog postów (czyli mieć interaktywny content))

Albo strony statyczne - Netlify też można podczepić własną domenę(i dają ci z pudełka HTTPS - tzn. niby standard, ale np. firmy domenowe sprzedają certyfikaty jako osobną usługę) i mają darmowy plan (i płatne też, chociaż na razie nie muszę korzystać). Zaletą jest łatwa konfiguracja rzeczy - podpinasz coś pod np. repo na Gitlab, nawet w stylu, że poszczególny katalog w repo Gita to osobna poddomena. Wygodne.

No i Github Pages - niby spoko, ale miałem problem z cache'm. Jakieś stare wersje strony się losowo pokazywały po apdejcie strony.

Ten github pages wygląda ok, ale jak potem z przeniesiem postów na WP?

Github Pages to tylko hosting, a nie narzuca sposobu w jaki trzymasz posty.

Z kolei WP może importować w formacie XML, co oczywiście nie jest żadnym "formatem", bo XML może mieć różną strukturę, tym niemniej patrząc, jak ten XML ma wyglądać, można łatwo napisać własny konwerter(w sensie prosty skrypt do napisania w chwilę) postów do/z WP.

0

@somekind: czyli uważasz, że nie będę miał problemu aby osiągnąć wszystkie rzeczy, o których napisałem wyżej? Z zasięgami również na tym gorzej nie wyjdę gorzej (słyszałem, że WP ma jakieś ficzury, które polepszają zasięgi)?

1

@Bambo: Bądź na czasie i daj push na Twitter.

Nie jestem hipster ale jednak mamy rok 2021.

PS
Nawet skostniały moloch czyli komunikacja miejska w Warszawie AFAIR już z rok temu ostatecznie pożegnała takie cuda jak RSS, mail i na bieżąco wysyła informacje bus/tram/metro na Twitter

0

Można wrzucać na Twittera, byleby nie spędzać tam za dużo czasu.

Bo Twitter w 2021 roku to głównie miejsce jak ktoś chce robić jakiś trolling czy hate speech.
Nie mam tam konta (zostałem zbanowany przez Twittera już kilka lat temu, zanim to było modne), ale widzę, co się tam dzieje.
Praktycznie co druga dyskusja (nawet techniczna) jest sprowadzana do polityki. Taka platforma dla trolli.

1

@LukeJL:

Bo Twitter to miejsce sięgania po informację a nie do dyskutowania

Np. Samobójstwo, facet skoczył pod metro przy Centralnym. Komunikacja zstępcza
Albo wywaliło znowu rury centralnego ogrzewania i zalało kilka ulic. Są objazdy autobusów.

Jest info na Twitter
https://twitter.com/WTP_Warszawa

1
Bambo napisał(a):

@somekind: czyli uważasz, że nie będę miał problemu aby osiągnąć wszystkie rzeczy, o których napisałem wyżej?

Nie wiem, musisz sam poczytać. Jeśli masz jakieś potrzeby inne niż serwowanie statycznej treści, to trzeba je obsłużyć za pomocą oddzielnych skryptów/mechanizmów/usług, tak jak np. komentarze przez Disqusa.

Z zasięgami również na tym gorzej nie wyjdę gorzej (słyszałem, że WP ma jakieś ficzury, które polepszają zasięgi)?

Masz na myśli inne niż dziury, przez które włamują się boty? :P
Nie znam się na polepszaniu zasięgów, większość robi to chyba przez media społecznościowe, a niektórzy po prostu dostarczając dobry towar, który nie potrzebuje reklamy.

0
BraVolt napisał(a):

@LukeJL:

Bo Twitter to miejsce sięgania po informację a nie do dyskutowania

Po informację dlatego tweety muszą być krótkie? Twitter to prędzej platforma właśnie do dyskusji, masz krótki opis wydarzenia lub odnośnik do niej i poniżej toczy się dyskusja.
Poza tym wrzucanie na twittera jest bez sensu, masz ograniczenie znaków jak chcesz zastąpić posty na setki jak nie tysiące słów na własnym blogu na twitta ograniczonego do 280 znaków? Chyba że twitter jako platforma do linkowania do swojego bloga to wtedy tak.

somekind napisał(a):

Nie znam się na polepszaniu zasięgów, większość robi to chyba przez media społecznościowe, a niektórzy po prostu dostarczając dobry towar, który nie potrzebuje reklamy.

Jak ci funkcja nie działa to wpisujesz w wyszukiwarce na FB czy w google? :P Większość ruchu to pozycjonowanie z google no chyba że ktoś ma super silnego FB z milionem followów i otwiera bloga i przekierowuje ruch no to wtedy inna sprawa, natomiast Wordpress ma sporo pluginów do optymalizacji SEO i dzięki temu można się nawet prosto wbić na 1 stronę google.

Boty jedyne co robią to spamują linkami w komentarzach, próbują domyślnych haseł i nie rozumiem co za problem wywalić domyślne komentarze, wrzucić Disqusa, zmienić prefiks bazy danych z wp- na inny nie instalować miliona bzdurnych dziurawych pluginów i zwykły bot dziury nie znajdzie.
Jak nie WP to jest jeszcze joomla jak tam z security to nie wiem natomiast to jest bardziej plugin do strony a nie bloga natomiast da się dostosować jako do bloga.

0
pre55 napisał(a):

Poza tym wrzucanie na twittera jest bez sensu, masz ograniczenie znaków jak chcesz zastąpić posty na setki jak nie tysiące słów na własnym blogu na twitta ograniczonego do 280 znaków?

screenshot-20210124231516.png

Link prowadzi do strony z pełną (kiedy trzeba) informacją.
https://www.wtp.waw.pl/utrudnienia/2021/01/24/utrudnienia-w-kursowaniu-linii-518/
Zakończone utrudnienia w kursowaniu linii 518
Przywrócenie kursowania autobusów linii 518 ul. Hanki Ordonówny.

Tak to działa, dobrze działa, ludzie są zadowoleni.

0
pre55 napisał(a):

Jak ci funkcja nie działa to wpisujesz w wyszukiwarce na FB czy w google? :P Większość ruchu to pozycjonowanie z google no chyba że ktoś ma super silnego FB z milionem followów i otwiera bloga i przekierowuje ruch no to wtedy inna sprawa, natomiast Wordpress ma sporo pluginów do optymalizacji SEO i dzięki temu można się nawet prosto wbić na 1 stronę google.

Mogę się założyć, że można być na 1 stronie Googla bez żadnych pluginów do optymalizacji SEO.

Dlaczego uważasz, że docieranie do nowych odbiorców nie liczy się jako "polepszanie zasięgu"?

Boty jedyne co robią to spamują linkami w komentarzach, próbują domyślnych haseł

Boty piszą też posty. Po chińsku.

nie rozumiem co za problem wywalić domyślne komentarze, wrzucić Disqusa zmienić prefiks bazy danych z wp- na inny nie instalować miliona bzdurnych dziurawych pluginów i zwykły bot dziury nie znajdzie.

A kto twierdzi, że to są problemy? Zwykły nonsens, nic więcej.

2
pre55 napisał(a):

Większość ruchu to pozycjonowanie z google no chyba że ktoś ma super silnego FB z milionem followów i otwiera bloga i przekierowuje ruch no to wtedy inna sprawa, natomiast Wordpress ma sporo pluginów do optymalizacji SEO i dzięki temu można się nawet prosto wbić na 1 stronę google.

No ale co robią te magiczne wtyczki do WP poprawiające SEO? Ustawiają poprawnie meta znaczniki? Dla Jekylla robi to ten skrypt. Chociaż pamiętam że z tym skryptem miałem problemu i musiałem go poprawiać

0

A co polecacie do strony typu wizytówka?
Pytam bo chcę zagospodarować swoją prywatną domenę ale jeśli chodzi o szeroko rozumiane treści to wolę je konsumować niż tworzyć ( i tak większość blogów to teksty na podstawie innych tekstów).
Wystarczy mi możliwość zamieszczenia kilka informacji o mnie, formularz kontaktowy, podstrony z polecanymi przeze mnie materiałami itp.

3
RequiredNickname napisał(a):

A co polecacie do strony typu wizytówka?

Ale co tu chcesz pchać za technologie?

  • Albo robisz sobie one-page (czy jak to się nazywa) że wszystko jest na jednej stronie i linki tylko przesuwają góra-dół (taka strona tabletowa)
  • Albo wrzucasz pliki statyczne na github pages jak robi to wiele projektów. W jednym z moich bezsensownych pet projektów cała konfiguracja to jeden yaml. Rezultat to http://helvm.online/. Jako szablon użyłem minimalnie zmieniony minima
0

@RequiredNickname:
Najłatwiej chyba kupić sensownie wyglądającego landing page i przerobić sobie. Nawet niektóre sensowne są za free.

Mi to zajęło 2h i miałem landing do apki.

3

Domeny na ovh były zwykle najtańsze. Hosting mogę polecić cyberfolks - dla przeciętnego użytkowania nie miałem z nim problemów. Kilka małych stron działa bez problemów, dosyć szybko.

Jeśli programujesz, to w zasadzie możesz sobie szablon bloga sam napisać i spersonalizować dokładnie pod siebie. Layout sobie zawzorujesz na jakiejś stronie, która Ci się podoba. Figma ma darmową wersję - pomaga tworzyć widoki.

Ale wiadomo, nie każdemu się chce, więc jest WP. To w zasadzie moim zdaniem takie rozwiązanie dla ludzi raczej nie znających programowania.

2

Dobra, dzięki wszystkim. Zdecydowałem się na jekylla i github pages na razie. Jak będę miał jakieś super problemy z seo czy później listami mailingowymi to najwyżej będę kombinował. Na razie to ważne przetrwać rok pisania regularnego i pozyskać jakiś tam użytkowników.
Nigdy nie byłem fanem WP, zawsze stroniłem.

0

Ok coś tam zacząłem już grzebać, ale trochę nie mogę się zdecydować na theme jekyllowy. Jakiś niby fajny znalazlem gdzieś na necie na licencji MIT, ale okazało się, że to tylko prosty landing to info o mnie, a odnośnik do bloga to w ogóle był do innej strony.

Macie polecić jakieś sensowne na bloga? Nie musi to być aż tak proste, zdjęcia przy postach wyglądają spoko.

Ktoś używał tych templatek dostarczanych z gh pages?

1

Ktoś używał tych templatek dostarczanych z gh pages?

Tylko lekko przerobioną minimę

Macie polecić jakieś sensowne na bloga? Nie musi to być aż tak proste, zdjęcia przy postach wyglądają spoko.

Ja wziąłem Minimal Mistake. Coś przeorałem, popsułem i od roku nie umiem poprawić ale dalej uważam że to najlepszy szablon

3

Ja mam bloga na WP i do szczęścia mi wystarczy. Wtyczki ogarniają wiele rzeczy, na przykład podgląd postów, kolorowania, uprawnienia dla różnych użytkowników, latex, harmonogramy wpisów itp. Nie wiem, ile roboty miałbym ze statyczną stroną, ale na pewno nie chce mi się w to bawić, szkoda mi czasu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1