W jakim wieku zdobyliście pierwszą pracę ?

0

Z moich osobistych obserwacji (pracuję typowo w średnich i większych firmach, głównie produktowych) osoby które zmieniły karierę najczęściej wykonywały serię mniejszych skoków a nie jeden duży - najczęściej we właśnie większych firmach. Typowo helpdesk -> QA -> development, QA -> analityk -> product owner albo coś tego typu.

Z osób zupełnie spoza technologii rzuca mi się na myśl jedna firma w której tak spokojnie ponad połowa analityków pracowała wcześniej w branży i korzystała z produkowanych przez nas systemów. Tam ich kariera była różna ale zwykle pozostawała w "miękkim" IT (analitycy, product managerowie, product ownerzy) i rzadziej w np QA, ale i tacy się zdarzali. Wydaje mi się że finansowo skok w technologię z produktu byłby nieopłacalny bo drabinki płacy dla produktu są generalnie zbliżone do tych dla developerów, a większość osób w momencie kiedy się decyduje na zmianę ma rodzinę na utrzymaniu.

0

Miałem 35 lat - programowałem tak chyba ze 4 lata bardziej na serio, przedtem to ze studiów znałem tylko matlaba i z czasów 8-bitowców Basica. U mnie w firmie to jest rozrzut tak gdzieś 22-60, z tym że ci starsi programiści to raczej Kanada, USA i kraje nordyckie. Co do tej frajdy no to musisz wiedzieć że komercyjne programowanie nie ma zbyt wiele wspólnego z programowaniem "domowym".Narzut procesowy w niektórych branżach jest naprawdę duży i nieraz można utknąć na miesiąc w spotkaniach, ustaleniach i dyskusjach mailowych zanim się coś tam faktycznie zakodzi.

0

@Oggy: A jak wygląda taki typowy dzień programisty? Chyba to nie jest tak, że do pracy siada się dopiero po miesiącu ustaleń. A może się mylę ;) ;)

1
D470 napisał(a):

Cześć
Zastanawiam się w jakim wieku zdobyliście swoją pierwszą pracę w IT?

21

D470 napisał(a):

Jaki jest przedział wiekowy (nie) programistów w firmach w których pracujecie ?

Najmłodszego widziałem 19 lat, ale był niezłym wymiataczem więc nawet się nie dziwie, obecnie w teamie jeden ma ponad 55 lat i pracuje na stanowisku bardziej juniorskim więc jak widać da się. Natomiast średnia to pewnie okolice 30 lat

1

@D470:
Zastanawiam się w jakim wieku zdobyliście swoją pierwszą pracę w IT?

Ja w wieku 20 lat, na 2 semestrze 1 roku studiów w 2020 :D

@D470:
A jak wygląda taki typowy dzień programisty? Chyba to nie jest tak, że do pracy siada się dopiero po miesiącu ustaleń. A może się mylę ;) ;)

A to zależy od firmy.

Kontraktornia/outsourcing? Najlepiej żebyś zaczął już klepać od dnia 0.

Duże korpo z własnym produktem/produktami? Np. u mnie samo wdrożenie i przejście szkoleń trwało 2 miesiące, ustalenie co kto ma robić tydzień i sprint rozpisany na 3 tygodnie, z dużą ilością czasu na ogarnięcie wszystkich tematów. W poprzednim korpo szkolenia trwały miesiąc i zanim dostałem jakiegoś poważniejszego taska to też minęło trochę czasu. (Tylko, że akurat tutaj jako stażysta więc trochę inaczej)

Także zależy gdzie trafisz.

1

@D470: Ustalenia to jest normalna praca. W dużym systemie zazwyczaj są pewne obszary specjalizacji, więc zanim się stworzy rozwiązane wszystko musi być dogadane - np. jest wymaganie od architekta że kilka modułów musi zadziałać w jakiś sposób, każdy zespół zna swój moduł i trzeba się dogadać jak coś zrobimy, co jest możliwe, co jest kłopotliwe a co mniej itd. Więc siadasz nad kodem, dokumentacją i grzebiesz, potem piszesz maila gdzie pokazujesz co jak u ciebie działa, za i przeciw danego rozwiązania z Twojego punktu widzenia, ustalasz nowy kształt interfejsu jeżeli zachodzi taka potrzeba, trzeba też porobić wyceny, wskazać potencjalne ryzyka, wskazać jakie zasoby mogą być potrzebne naszemu zespołowi(np. uber-seniorzy do konsultacji, jakiś konkretny sprzęt, jacyś testerzy), rozpisać strategię testowania(czyli jak i co będziemy testować na poszczególnych poziomach testów - ze scenariuszami). Bywa że siedzimy 2-3 miesiące zanim powstanie linijka kodu. Oczywiście wszystko zależy od branży i projektu, od nas się wymaga żeby to działało raczej bezbłędnie u klienta, wymaga się żeby projekt był opisany, wymaga się żeby były regularne raporty z postępów.

A taki typowy dzień to u mnie jest 2-3 spotkania na teamsach(takie po 15-20 minut), dużo czytam dokumentacji i kodu a sam development to tak ze 3-4 godziny, z tym że sporo czasu zajmują buildy i testy bo ja raczej robię po kawałku i piszę sobie testy na bieżąco żeby się gdzieś nie zamotać.

10
Shalom napisał(a):

Jaki jest przedział wiekowy programistów w firmach w których pracujecie ?

30-60, średnia pewnie jakoś 45-50

Ale Ty pracujesz w jakimś DPS. W normalnym polskim software house, to jak ktoś ma 25 lat, to juniorzy go pytają, jak było na wojnie.

0

19, w trakcie matury. Ale wtedy nie było bótkampuf :P

1

Pracowałem jako automatyk, ale po wdrozeniu maszyn/liniii produkcyjnych, nie miałem co robic. Zainteresowałem sie c#. Szybko ogarnałem SQLa i zaczałem tworzyć aplikacje desktopową dla innych inżynierów/managerów, pro bono. Później jeszcze jedną apke w asp.net z wykorzystaniem entity + cały front, za którą wziałęm juz fajne $$. Trwało to jakies 2,5 roku(duzo wczesniej sporo frontu sie nauczylem). W wieku 32 lat dostałem prace na etacie w dużym korpo jako junior, myślałem, ze Pana Boga za nogi złapałem :D, a tu utrzymanie 15 letniego ERP-kobyły w archaicznych technologiach(o czym na rozmowie nie bylo mowy, ale kto wybrzydza przy przebranżowieniu?). Muszę popracować nad sobą i uciekam do innej pracy, bo zaczynam się bardziej zniechęcać.

0

Pierwszą pracę zdobyłem na studiach na 3/5 etatu, miałem wtedy 21 lat. Teraz mam 27 lat i nigdy nie pracowałem z młodszymi ode mnie :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0