Biznesy poza IT. Czy może jednak warto się specjalizować?

1

Hej, tak w sumie od jakiegoś czasu analizuję sobie możliwe dalsze kroki w karierze, wszelkie plusy i minusy. Programować uwielbiam, mam jeszcze kilka dobrych lat zanim pewnie dojdę do sufitu zarobków, więc jest ok, ale no nie wyobrażam sobie po prostu klepać kod i nie robić nic poza tym.

Pierwszy plan to nauka o inwestycjach (czytam sobie ksiażki tradera21) i pewnie jakieś próby inwestycji za 1-2 lata jak będę miał wolną gotówkę i zrobioną poduchę finansową.

Plan na ten rok to zaczęcie bloga technicznego o programowaniu (mam sporo tematów, które zebrały mi się przez ostatnie lata w pracy i które warto przedstawić). Być może kiedyś też tego bloga poszerzyłbym o tematy inwestycyjne jeśli miałbym odpowiednio dużą wiedzę i wyniki. Pewnie też IT i inwestycje da się jakoś fajnie połączyć.

Coś tam też po godzinach klepiemy ze znajomymi jakieś apki. Ostatnio wypuściliśmy apkę mobilną, która ma być kiblo-apką dla ludzi szukających pierwszej albo po prostu lepszej pracy (póki co głównie w IT). W apce wybiera się branżę i kategorię (dla IT to Java, C++, ogólne itd) i widzimy najnowsze pytania wraz z odpowiedziami. Póki co na szybko zrobiliśmy MVP bez żadnego serwera, żeby jak najszybciej wypuścić i sprawdzić w ogóle reakcję. Posłuchałem tutaj forum i nie inwestowaliśmy jakoś super wiele czasu w pisanie tego. Zastanawiam się po prostu co dalej. Bo apka byłaby najbardziej użyteczna jakbyśmy dodali serwer i możliwość dodawania i oceniania pytań przez innych ludzi bo wtedy żyłaby. Ale zastanawiamy się czy warto bez zbadania reakcji. Chociaż w sumie to bardzo ważny feature. Nie wiem w sumie jakie powinny być następne kroki? Zostawię w sumie linka: https://recrutic.hexgate.eu. Póki co działa tylko na andka bo ogarniamy konto iOS. Może po prostu warto szkolić się w marketingach, próbować dalej z tym albo innym produktem. Może jakieś dotacje do apki? Gdzie mogę z tym wyjść aby pozyskać inwestorów? Rynek zbadaliśmy i u nas w PL nic takiego nie było.

Jeszcze inna opcja to wyjść spoza IT i może coś totalnie innego? Sklep internetowy? Tutaj w sumie mam 0 pomysłów :/

Zachęcam do dyskusji :)

2

Chyba większość z 4P zna człowieka?

...zarabia milion złotych w jeden dzień. Sprzedając coś, czego nie ma
https://www.eska.pl/bialystok[...]ka-dni-aa-ciCt-ZkKk-g2EQ.html

4
Bambo napisał(a):

Jeszcze inna opcja to wyjść spoza IT i może coś totalnie innego? Sklep internetowy? Tutaj w sumie mam 0 pomysłów :/

A może suszarnia prania? Kup dużą działkę, rozciągnij sznurki i ludzie niech płacą za możliwość wysuszenia prania u Ciebie.

0

A co byś chcial w życiu robić poza programowaniem?

0

"Zastanawiam się po prostu co dalej. Bo apka byłaby najbardziej użyteczna jakbyśmy dodali serwer i możliwość dodawania i oceniania pytań przez innych ludzi bo wtedy żyłaby" zależy ile to dla Was pracy, jak kilka godzin ( raczej tak żeby postawić springa na heroku z crudem albo firestore to są godziny) to bym w to szedł. Jeśli kilka ładnych dni to... też bym w to szedł bo jeśli i tak chcielibyście zrobić coś sensownego to bez backendu ani rusz.

Wątek inwestorów bardzo ciekawy, jeśli uda Wam się zdobyć pieniądze podziel się tą informacją. To jest gałąź którą chciałbym poznać w 2021.

1

@lubie_programowac:
Na razie pytania trzymamy na firestorze i są one dodane statycznie.

Sam backend z ednpointami do dodania pytania i zwrócenia pytań z db + tych statycznych z pliku CSV to jest do napisania w 1-2 dni po robocie, więc easy. Gorzej z infrą chyba, bo żaden z nas nie jest specem od devopsów.

Jakoś do heroku mam wstręt bo jak raz zdeployowałem sobie springa ze statycznie hostowanym frontem to na stronkę wchodziło po 2 minutach XD

Na aws jest elasticbeanstalk. Na tym już postawiłem szybko wsio, ale nie wiem czemu ciągle rozłącza mi się load balancer :D Mimo wsio pewnie zdecydowałbym się na AWS. Wtedy od razu na priv podsieci postgres i gitarka.

To co jest trudniejsze to potrzeba wydania 1,2k na radcę prawnego, żeby nam wygenerował regulamin i politykę prywatności do apki. Chyba, że nie zrobimy logowania i trzymania danych wrażliwych póki co. Tylko w sumie wtedy muszę jakoś zabezpieczyć walenie requestami do public endpointów. No chyba, że się mylę i damy radę z defaultowymi politykami prywatności póki co :D - tutaj nie mam wiedzy, a lepiej mieć te 1,2k niż nie mieć.

Pewnie zainteresujemy się też crowdfundingiem.

3

@LukeJL:
Śmiechy śmiechami, ale sporo pytań, zagadnień, podejść do kodu i architektury tutaj z forum, które nie pojawiają się na necie nigdzie indziej pomogły mi na kilku rozmowach i regularnie pomagają w pracy :D Przecież to forum to skarbnica wiedzy. Żadne tutoriale i blogi nie dały mi tyle co pociski Shaloma, Jarka, Charlsa itd. na mnie i innych XD

EDIT:

Generalnie jak już kilku się wypowiedziało to chętnie zbiorę opinię :)

1

@Bambo: Kupuj tanio w Chinach/Afryce, sprzedawaj drogo na Amazon/Allegro/Etsy

1

Zacząłeś ciekawy wątek, po czym zacząłeś gadać o jakiejś swojej apce. Trzeba było zatytułować wątek "oceńcie moją apkę", a nie "biznesy po za it...".

0

Zastanawiałem się jeszcze czy nauka machine learningu nie jest warta rozważenia. Pewnie w zestawieniu z inwestycjami może dać ciekawe opcje i produkty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0