Docker, Kubernetes - używacie?

0

Siemka,

Pytanie nie o wasze prywatne projekty, ale o codzienną pracę - używacie konteneryzacji? Dockera? Kubernetesa? W jakim stopniu (inny poziom jest gdy się ściąga czyjś obraz i go odpala lokalnie, a inaczej jak samemu się zarządza klastrem kubernetesowym)? Dołóżcie do tego info o swoim stanowisku (jednak podejrzewam, że więcej robią z tym devopsi niż programiści) i o stażu pracy please.

0

Podstawowa to zakres CKAD, a zaawansowana CKA? :)
https://www.cncf.io/certification/ckad/
https://www.cncf.io/certification/cka/

1

Chyba kiedy w pracy robi się poziom zaawansowany to zajmuje(ją) się tym DevOps
W firmie nie dopuszczą do eksperymentowania programisty gdy wymagana jest wiedza zaawansowana.

Z pytania wnioskuję, że OP pyta z podtekstem: do czego i gdzie byłoby zapotrzebowania na specjalistę, bo "większość waszych ludzi to pracuje z tym tylko w stopniu podstawowym"

0
BraVolt napisał(a):

Z pytania wnioskuję, że OP pyta z podtekstem: do czego i gdzie byłoby zapotrzebowania na specjalistę, bo "większość waszych ludzi to pracuje z tym tylko w stopniu podstawowym"

Trochę tak, ale jednak nie do końca. To czego chcę się dowiedzieć to czy zdobycie certyfikatu CKAD pomoże mi w czymś jeszcze niż w negocjacjach na rozmowie kwalifikacyjnej ;P

2

Jest

Używam obu w stopniu znacznym (administruję, dbam o bezpieczeństwo itp)

Ale nie ma opcji

Nie używam (administruję, dbam o bezpieczeństwo itp)

;)

1

A Docker na Windowsie to liczy się jako zaawansowany czy nie? ;)

1

Zaawansowany Docker? Proszę bardzo, oto zaawansowany Docker

Wpis wygląda jak z kabaretu ale to doceniony już sposób na Docker w nowych macbookach z M1, bynajmniej nie żart
Dedykuję @cerrato

Running Docker on Apple Silicon M1
https://finestructure.co/blog[...]ng-docker-on-apple-silicon-m1

Jak za pionierskich czasów Linux, chcesz system, to sobie skompiluj jajko

  1. download a Linux ISO image
  2. extract the kernel and initrd files from it
  3. build the command line client vftool to launch the VM
  4. launch the VM and connect to it
  5. install Docker
3

Do prostych rzeczy czasem Dockera używam, a Kubernetesa zazwyczaj na potęge używają klienci z którymi współpracuję i za każdym razem nie mogę wyjść z poziomu, kto wpadł na pomysł, by tego użyć, bo stopień skomplikowania rośnie wykładniczo i nieraz Kubernetes i jego kilostack, który sam wprowadza, przyćmiewa skomplikowanością problemy głównej aplikacji. Doradzam wszystkim szkolić się z kubka, bo za parę lat hajs będzie się płynął strumieniami za udane wyemigrowanie z niego, jak te wszystkie hajpy opadną.

Ale ja to w ogóle jestem dziwny, bo, dla przykładu, zamiast kodować obsługę gita w jakiejś libce, ja "zrzucam" to na shella (i ewentualny prosty skrypt shellowy). Raz tego typu "trickiem" oszczędziłem dosłownie miesiąc pracy. Skąd wiem, że miesiąc? Bo potem team stwierdził, że "tak być nie może i trzeba to zrobić tzw. normalnie". No i to zajęło prawie 2 sprinty.

3

Hehe run i postgres(lub inna bazka) działa ;-) Reszta mnie nie interesuje.

1

Dockera używam dość intensywnie zarówno do dev jak i na produkcji. Korzystam z wielu dobrodziejstw konteneryzacji, tj. używam np. narzędzi typu Traefic, CI/CD oparte o konteneryzację, buduję infrastrukturę zapleczową (np. system storage czy backupu w Min.io) oparty o kontenery, tworzę własne kontenery do automatyzacji zadań na serwerach. Jestem tu totalnym samoukiem, chłonę tematy związane z Dockerem jak gąbka bo bardzo mi się podobają możliwości, które daje to rozwiazanie. Nadal mam spore braki w temacie, ale powoli jestem już w momencie gdzie czas spędzony na Dockery faktycznie się zwraca.

Nie korzystam z Kubernetes (i innych podobnych rozwiązań) i mam relatywnie małe doświadczenie z Cloud w kontekście Dockera bo w moich zastosowaniach bardziej opłaca się konteneryzacja w oparciu o baremetal. Coś tam się jednak bawiłem tematem AWS, więc myślę że gdyby naszła taka potrzeba to bym dość szybko wszedł na level produkcyjny - po prostu na razie bardziej mam tu wiedzę teoretyczną niż praktyczną.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0