Umowa o pracę czy B2B

5

UoP najbardziej pomaga tym, który mało zarabiają, a którzy jednoczesnie przez wzgląd na słąbą sytuację finansową mogli by być bardziej wyzyskiwani przez pracodawców. To jest dobra umowa w przypadku Polski, bo tu biznesy sprowadza się do cięcia kosztów więc najbardziej na tym może stracić szeregowy pracownik.

Sytuacja programistów jest o tyle wyjątkowa, że mamy trochę lepszą atmosferę, mniej odpowiedzialną, a same zarobki pozwalają dość szybko przyoszczędzić więc jest znacznie mniej powodów, aby kontynuować współpracę z firma, która leci sobie w kulki.

2

@pan_krewetek: Jest dobrze, ale eldorado też nie ma. W niejednej firmie widziałem jak ktoś z zarządu przyłożył linijkę do listy płac i według tego zwalniał ludzi. Tak, że nie ma reguły, w której programista zawsze ma się lepiej.

8

Czy gdyby na B2B nie było deklaracji składki zusowskiej i liniowego to dalej tak byście wychwalali swoją wolność od kajdan kodeksu pracy? No właśnie. Więc przestańcie udawać że chodzi o coś innego.

0

Kolega mówił że jak były covidowe zwolnienia to jedną z pierwszych osób zwolnionych z działu Java była jedyna osoba na UOPie. Super ochrona przed utrata pracy :)
PS
Jak firma pada to najpierw urząd skarbowy i ZUS będa ściągać z niej kase więc powodzenia

1

B2B jest bardzo spoko pod warunkiem, że pozwala zarabiać lepiej od UoP + 'zysk na kosztach

Nie budzi zdziwienia, że typowy układ biznesowy jest albo tańszy bo długoterminowy, albo droższy ale za to z możliwością natychmiastowej rezygnacji.

Cały ten jednoosobowy biznes B2B opiera się na tym, że pracodawca ma te same koszty zatrudnienia, a margines ubezpieczeniowo-podatkowy bierze do kieszeni jednoosobowa firma.

Żaden normalnie funkcjonujący biznes nie proponuje partnerom umów z możliwością rozwiązania w 1 dzień skalkulowanych tak samo jak umowy długoterminowe. Chcesz z możliwością natychmiastowego wycofania się? OK, ale płacisz (czasem sporo) drożej.
"Nie dotyczy programistów". Im wystarczy do szczęścia niższy podatek liniowy i wliczenie laptopa w koszty.

Z rzadka, kiedy uda się takiemu programiście b2b zobaczyć na jaką kwotę jego "pracodawca" wystawił fakturę za pracę 3 programistów b2b to napisze na forum coś w rodzaju "czy to prawda, że za moją pracę klienta kasuje się AŻ TAK DUŻO?".

2

Przecież na b2b też można sobie wynegocjować miesiąc wypowiedzenia, powiedziałbym nawet że to jest standardem. Co prawda pracodawca może po prostu olać umowę i nie wypłacić faktury, ale gdyby to były przypadki nagminne, to małe firmy bez układów i własnych działów prawniczych nie miałyby w tym państwie racji bycia. Dodajmy, że pracując na pojedynczym kontrakcie, de facto na etacie mamy olbrzymie możliwości wyboru "kilenta", luksus na który większość przedsiębiorców pozwolić sobie nie może. Nie wspominając o tym że większości firm po prostu zależy na harmonijnej długotrwałej współpracy z której ostatecznie czerpią znaczne zyski, niż orżnięciu rzetelnego pracownika na jedną fakturę.

0

Zawsze B2B.

  1. Lepsza kasa
  2. Mniejsza odpowiedzialnosc
  3. Mozliwosc przestania swiadczenia uslug z dnia na dzien

EDIT: UoP jak sie starasz o kredyt na mieszkanie

7

Czytam tak te komentarze i dochodzę do wniosku że niektórzy nie dorośli do B2B.
Przy UoP w pewnym sensie podpisujecie umowe z państwem polskim - wszystko z góry jest ustalone. Wiecie czego możecie się spodziewać.
Przy B2B jest swoboda umów. Sami musicie ustalić warunki. Jak Ci sie nie podobają pewne zapisy w umowie to negocjujesz ich zmianę/usunięcie. Jak klient się nie zgadza to szukasz czegoś innego. Koniec filozofii.

Dla porównania roczny wykres zarobków UoP 12,450zł brutto (15.000 koszty pracodawcy) vs B2B 16.500zł (Bez VAT. Powiększone +10% ze względu na bezpłatne chorobowe/urlop. Pełny ZUS czyli po 2.5roku działalności. Przed tym okresem jesteście wstanie wyciągnąć extra ~25.000zł przez 2.5 roku)

uop
https://imgur.com/bYNDeD3

b2b
https://imgur.com/4QvJMYw

0

Witam. Dostałem oferty z dwóch firm. Pierwsza to 15k brutto na UOP. Druga to 13k netto + VAT na B2B. Zakładając, że stanowisko w obu firmach podobnie ciekawe co będzie dla mnie lepsze finansowo?

  1. UOP, zawsze tak pracowałem. Łatwo policzyć ze dostanę 10k do ręki, ale.... nie przez cały rok. Pewnie we wrześniu wskoczę w drugi próg podatkowy i żegnaj połowy wypłato. Swoją drogą, nie zmieniany próg od 2009 roku przy kwocie 85k to jakaś kpina. Nie dziwi mnie, że coraz więcej ofert jest na B2B.

  2. 13k netto + VAT na B2B. To właściwie ile to będzie finalnie na rękę? I co to znaczy przy tych ofertach "+VAT" ? Nigdy nie miałej działalności i jedyne co mi powiedziano to, że to będzie około 10k do ręki (ale za to cały rok, bo liniowy podatek 19%) i do tego daja 26 dni urlopu i 20 dni L4.

    Co byście wybrali?

4

@crag_hack: Bez zastanowienia 15k UoP Brutto, gdzie dostaniesz więcej. Na B2B powinieneś dostać lekką ręką 18k netto, to byłby dopiero coś co zbliżałoby się do odpowiednika.

1
MuadibAtrides napisał(a):

@crag_hack: Bez zastanowienia 15k UoP Brutto, gdzie dostaniesz więcej. Na B2B powinieneś dostać lekką ręką 18k netto, to byłby dopiero coś co zbliżałoby się do odpowiednika.

Dokładnie. Niezły WTF że proponują na B2B mniej niż na UoP

3

To normalne w wielu firmach bo jest pełno typów którzy godzą się na taki układ gdzie zyskami z B2B kandydat dzieli się ze zleceniodawcą. A jest ich pełno bo naczytali się w takich wątkach jak ten że UOP to komunizm i trzeba być idiotą żeby nie być na B2B więc wezmą każde B2B dla samej zasady.

2
MuadibAtrides napisał(a):

@crag_hack: Bez zastanowienia 15k UoP Brutto, gdzie dostaniesz więcej. Na B2B powinieneś dostać lekką ręką 18k netto, to byłby dopiero coś co zbliżałoby się do odpowiednika.

13k na JDG z małym ZUSem, to wciąż jest nieco więcej niż 15k na UoP.

0

@MuadibAtrides: Ja nie mówię, że to jest atrakcyjne, mówię, że jest więcej. A nawet nie ja, tylko arytmetyka.

Jeśli nie przekracza się tych 20 dni chorobowych, to nieograniczone chorobowe nie ma i tak znaczenia.
PPK - jeszcze 2 lata temu to mogłoby mieć sens, teraz należy rozważać w kategorii palenia banknotów.
Utracone opłaty na składki - no to to jest coś, co akurat UoP gwarantuje.

Moim zdaniem, to przy tak małej różnicy finansowej, to pytanie jakie sobie należy zadać, to to, która praca jest ciekawsza, stabilniejsza, daje większe szanse na rozwój albo zwiększenie dochodów w ciągu roku-dwóch.

1

@somekind:

Jeśli nie przekracza się tych 20 dni chorobowych, to nieograniczone chorobowe nie ma i tak znaczenia.

Rozumiem, że każdą chorobę planujesz z wyprzedzeniem i z góry wiesz ile potrwa. Podobnie jak każdy wypadek samochodowy czy inne nieprzewidziane sytuacje w życiu. Patrzcie no... a ja jestem na tyle głupi, że jestem ubezpieczony na jakiś tam względnie spory hajs... płace jak jeleń, a przecież od lat nie spotkała mnie żadna nieprzyjemność.

To ja tylko sprafrazuje motto na kilka sposobów:D

Jeśli nie zamierzasz umrzeć w wyniku niespodziewanej i nagłej choroby, nie wykupuj ubezpieczenia :)


Jeśli nie zamierzasz brać udziału w wypadku samochodowym, nie przepłacaj i kup samochód bez poduszek powietrznych

1

Przy pracy zdalnej choroba nie jest takim ryzykiem.
Jak już to kontuzja...

1

Co się dzieje z entrepeneurami na B2B jak zachorują na covid i trafiają do szpitala? Z czego dostają kasę?

0

Zależy od konkretnej umowy, przecież tu nie ma ogólnych zasad.

1

Ale jakim cudem to ma zależeć od umowy? Przecież chyba nie zleceniodawca za to płaci? Jak bierzesz ekipę do remontu i się pochorują to im płacisz za siedzenie w domu?

0

Jak chce się chorować na B2B to trzeba mieć dużą poduszkę finansową. Innej opcji nie widzę. Chyba że prywatne ubezpieczenie od chorowania, ale takie rzeczy są drogie. I zysk z B2B przepalamy na dodatkowe ubezpieczenia

1

@The Pontiff: Żadnego cudu nie ma, jest wolność zawierania umów, a strony mogą sobie zawrzeć w nich cokolwiek im pasuje.
Nikt Ci nie zabrania płacić ekipie remontowej za przerwy w pracy.

KamilAdam napisał(a):

Jak chce się chorować na B2B to trzeba mieć dużą poduszkę finansową.

A praca na UoP z tego magicznie zwalnia?
Chorobowe ani renta nie pozwolą na utrzymanie rozsądnej stopy życia.

Chyba że prywatne ubezpieczenie od chorowania, ale takie rzeczy są drogie. I zysk z B2B przepalamy na dodatkowe ubezpieczenia

Ubezpieczenie to kwota kilkudziesięciu-kilkuset złotych, w zależności od wieku i stanu zdrowia. I znów, to jest kwestia niezależna od formy pracy.

1

@The Pontiff: Oczywiście, że zlecniedowca nie zapłaci za pracę. Ba jak jesteś na L4 to nawet nie możesz faktury w tym czasie wystawic(ofc mozesz to kompensować inaczej). Natomiast w umowie, możesz też mieć kary umówne(np za brak wykonywania pracy) więc na pytanie "Co się dzieje z entrepeneurami na B2B" @somekind odpowiedział bardzo trafnie ;p.

0
somekind napisał(a):

Żadnego cudu nie ma, jest wolność zawierania umów, a strony mogą sobie zawrzeć w nich cokolwiek im pasuje.

Tak całkiem cokolwiek to chyba nie można, bo są jednak te obawy, że będzie to zbyt bardzo przypominać stosunek pracy i wjedzie US po zaległe pieniądze. A przynajmniej takie legendy krążą

0

@KamilAdam: Nie można też płacić ludzkimi organami za zlecenia zabójstw, ani też zawrzeć umowy na gwałcenie dzieci.

Zgodność z prawem była w domyśle, i naprawdę nie chciało mi się wymieniać wszystkich wyłączeń. ;]

0

Jakie masz warunki ubezpieczenia przy składce 250 zł?

Np. przy chorobie trwającej dwa miesiące.

0

@somekind: i teraz by się przydał prawnik albo urzędnik który by powiedział czy płacenie ludziom za nie wykonywanie pracy bo są na zwolnieniu lekarskim podpada pod stosunek pracy. To po pierwsze.

Po drugie Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, podlega ochronie i nie może zostać zwolniony przez pracodawcę. (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-lekarskie-w-trakcie-wypowiedzenia`). Na B2B mogą dać ci wypowiedzenie bez problemu. Nawet jak w umowie masz wpisane 60 dni płatnego chorobowego

1

Ja znam osobiście przypadek gdzie człowiek złamał powaznie nogę i był na zwolnieniu przez kilka miesięcy (3-4 - nie pamiętam teraz dokładnie) bo miał zakaz przychodzenia do pracy.

Jakie ubezpieczenie na B2B pokrywa taki przypadek?

0

@The Pontiff: Prywatne.np PZU

4

2k20 a ludzie dalej się zasłaniają ZUS'em jako argument UoP :D
Przy wspomnianych 15.000 brutto na UoP składki do ZUS/chorobowe wynoszą miesięcznie około 6200zł.
Gdyby ktoś miał wykupiony pakiet za tyle prywatnym szpitalu to nie powiem co by wam robiła pielęgniarka na wejściu przy każdej wizycie

3

@Korges: Pokaż mi prywatny szpital z ofertą ubezpieczeniową na zabiegi operacyjne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1