NDA/Klauzula o poufności umowa zlecenie

0

Pracuję na UoP w korpo, ostatnio wpadła mi możliwość wzięcia dodatkowego zlecenia w innej małej firmie, więc oto przychodzę z pytaniem.
Jest to moje pierwsze pozaetatowe działanie więc jestem zielona :D
Przed podpisaniem właściwej umowy otrzymałam do podpisania klauzulę poufności i poza tym ze mam nie paplac o danych na których pracuję-wiadomo-jest tam taki zapis:

§ 3
[Kary umowne]
W przypadku naruszenia postanowień niniejszej umowy, Odbiorca zapłaci Przekazującemu karę umowną w wysokości 100.000,- złotych (słownie złotych: sto tysięcy). Strony dopuszczają możliwość dochodzenia odszkodowania w wyższej wysokości niż zastrzeżona kara umowna na zasadach ogólnych.

Oczywiscie po zakończeniu współpracy mam pozbyć się wszystkich danych udostępnionych przez firmę w ciągu 7 dni, to jednak zrozumiałe.
Trochę mnie zastanawia ta kwota. Nie mam zamiaru rozsylać znajomym haseł i dostępów, ale czy takie wysokie kary w zakresie umów osoba fizyczna-firma (bądz innych, np B2B) są normalną praktyką?

4

Po pierwsze - to, co wkleiłaś nie jest niczym o NDA, tylko jest to informacja o wysokości kary, którą może Twój pracodawca naliczyć w przypadku złamania zapisów umowy.

Po drugie - skoro to jest dodatkowa praca, upewnij się, że w ramach obecnej umowy też nie masz jakichś zakazów, które druga praca może naruszyć.

Po trzecie - kwota jest dość wysoka, więc pytanie jest takie, co i za ile będziesz robić oraz do jakich danych i tajemnic będziesz miała dostęp. Bo jeśli masz tam sobie dorabiać 1200 miesięcznie i liczyć się z karami na poziomie 100k to dość słabo.

Po czwarte - ciężko ocenić całą umowę na podstawie jej maleńkiego fragmentu. Ciężko powiedzieć, jakich naruszeń umowy jesteś w stanie dokonać. Jeśli umowa jest bardzo ogólna to stwarza duże pole do nadużyć, więc lepiej bądź ostrożna.

3

Też dostałem do podpisania kiedyś NDA, co prawda kwota była niższa bo 25 000zł, ale warunki złamania NDA były tak niejednoznaczne że nie zdecydowałem się na podpisanie.

2

I tak bez wyroku sądu mogą sobie w pupe wsadzić takie zapisy. Ale odpowiadając na pytanie, tego typu zapis niestety dość czesto się pojawia i pełną w zasadzie głównie rolę straszaka. Miej na uwadze tylko że ten zapis tyczy sie wszystkich postanowień umowy nie tylko NDA, a co dokładnie tam sobie uzgodniliście nie wiemy ;d

0

Dzięki za odpowiedzi. Zlecenie jest nieduże, więc na pewno porozmawiam o wysokości tej kary
Co do danych na których bym operowała to ogólnikowo: transakcje, faktury, zadłuzenia, etc. Typowy dział sprzedazy.
Jesli chodzi o obszar zapisów umowy, który można złamać, to jest on wyszczególniony tutaj:

Odbiorca zobowiązuje się zachować w tajemnicy wszelkie dane technologiczne, techniczne, handlowe, finansowe, organizacyjne, bazy danych i informacje o klientach i zawartych umowach, know-how, metodologię Przekazującego

Tutaj moznaby się przyczepić do tego know-how, brzmi trochę ogólnie. A i żadne rocket science to tez nie jest :P

1

zachować w tajemnicy [...] wszystkie dane finansowe

Czyli będąc z koleżanką na piwie wspomnisz, że za to zlecenie dostaniesz X zł i już mozna 100kpln kary naliczyć, bo zdradziłaś osobie nieuprawnionej "dane finansowe" :P

1

"Pieniądze lubią ciszę" ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0