Wprowadzenie kilkuletniego sprzętu do firmy

0

Założyłem działalność i mam możliwość wprowadzić wcześniej kupionego sprzętu. Trochę poczytałem na ten temat ale mam jeszcze wątpliwości czy warto się w to bawić. Chodzi mi przede wszystkim o to ze jeśli wprowadzę coś jako środek trwały to będzie to później na stanie w firmie. Zyskuje oczywiście na mniejszym dochodowym ale czy później np. jak będę chciał kupić kolejny komputer to aktualny łatwo będzie w dokumentach zutylizować (nie planuje go sprzedawać)? W jaki sposób wycenić komputer kupiony kilka lat temu? Mam dokument potwierdzający kupno (prawie 6k). Aktualnie wart jest połowę tej kwoty (na podstawie aktualnych ofert). Czy w takiej sytuacji przy wprowadzaniu środka trwałego lepiej przyjąć niższą kwotę żeby US się nie czepiał? Zastanawiam się też czy warto bawić sie we wprowadzanie drobnego sprzętu do firmy (router, klawiatura, mysz itp). Kwoty jakie na tym można zyskać nie są duże (chociaż jak się tak do kupy wszystko zbierze to wyjdzie pare set złotych) natomiast jeśli mam później pilnować co z tego zdjąć z firmy bo np. się popsuło albo co zostało sprzedane to nie wiem czy jest w ogóle warte uwagi.
Ostatnia sprawa - czy kupienie czegoś na firmę jest równoznaczne z tym że wprowadzam dany przedmiot jako środek trwały do firmy?

0
eL napisał(a):

Ostatnia sprawa - czy kupienie czegoś na firmę jest równoznaczne z tym że wprowadzam dany przedmiot jako środek trwały do firmy?

Lżejszą (jak mówią programiści) kategorią od ST jest wyposażenie.
Dla nich "jakaś" forma kontroli istnienia/kasacji niby ma być, ale to iluzoryczne, w praktyce się o nich zapomina z chwilą przyjęcia.

Myszki, klawiatury (dokupywane luzem - tzn nie wraz z zestawem) to dla mnie bieżąca eksploatacja, jak papier i toner

1

Z tego co wiem do jakiejś kwoty nie musisz wprowadzać tego jako środek trwały.
Jak otwierałem działalność, to znalazłem rachunki zakupu sprzętu komputerowego, biurka, fotela i dałem to księgowej, wrzuciła 100% ceny brutto jako koszty (naturalnie nie ma tutaj mowy o odliczeniu VAT). Jeśli w najbliższym czasie planujesz coś wymienić - chyba nie warto. Jak za rok/dwa chcesz te sprzęty wymienić - myślę, że nie ma problemu.

Co do tematu 'zużycia' się sprzętu - mam wrażenie, że to temat tabu. Jedni mówią, że możesz co rok wszystko sobie kupić nowe, a stare... zostawić albo oficjalnie możesz powiedzieć, że się zgubiło (np. telefon). Formalnie gdybyś to odsprzedawał komuś, to musiałbyś wystawić fakturę i z przychodu się rozliczyć, w praktyce chyba nikt tak nie robi, zakładam że większość sprzedaje i kupuje nowe, do czasu aż skarbówka się nie przyczepi (jeśli robisz to z głową to ponoć nie).

Zreszta nawet taki 'wałek' istnieje w przypadku samochodu o wartościach kilkudziesięciu tysięcy złotych, to kto by się przejmował kilkoma tysiącami - kupujesz auto na firme, a wyprowadzasz za 1% wartości na prywatny użytek i potem sprzedajesz bez żadnych podatków.

2

Proponuje poszukać bura księgowego. Będzie szybciej i łatwiej.

1
froziu napisał(a):

Z tego co wiem do jakiejś kwoty nie musisz wprowadzać tego jako środek trwały.

Tą kwotą jest obecnie 10000. Bardzo długo było 3500 i wielu ją pamięta.
ALE jest mikroprzedsiębiorca, który (niekiedy) może więcej, ALE za wyłączeniem np samochodów

3

mam jeszcze wątpliwości czy warto się w to bawić

Zależy, co to za sprzęt - czy jakiś C2D z 2GB RAM o wartości 150 PLN, czy coś lepszego. Pamiętaj także, że poza możliwością rozliczenia samego urządzenia, zyskujesz także możliwość uwzględnienia kosztów z nim związanych - naprawy, rozbudowy itp.

jak będę chciał kupić kolejny komputer to aktualny łatwo będzie w dokumentach zutylizować

Po pierwsze - skoro to jest branża IT, to posiadanie kilku komputerów, nawet w przypadku jednoosobowej działalności jest bardzo łatwo uzasadnić, więc nie widzę problemów. Zawsze możesz się tłumaczyć, że używasz do testów, że jeden pełni rolę serwera a drugi się łączy, że masz różne systemy albo masz odpalone różne wersje aplikacji na nich.
A po drugie - co do pozbycia się: wystarczy, że po kilku latach sprzedasz ten mocno wyeksploatowany komputer za 2 stówy sąsiadowi albo kuzynowi. W papierach zniknie, a to, że nadal będzie stał w Twoim mieszkaniu to nikogo nie obchodzi. Zresztą co Ty możesz za to, że koleś od 2 lat nie może się ogarnąć i nie jest w stanie podjechać do Ciebie i go zabrać ;)

wprowadzanie drobnego sprzętu do firmy (router, klawiatura, mysz itp).

Zawsze możesz to wprowadzić jako "zestaw komputerowy" i nie bawić się w rozdrabnianie.

w Klasyfikacji Śródków Trwałych zespoły (zestawy) komputerowe są oznaczone numerem rodzajowym 491.
Rodzaj 491 obejmuje maszyny i urządzenia do wprowadzenia, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektroniczne, określone jako komputery, minikomputery i mikrokomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość.
Do rodzaju 491 zalicza się w szczególności:

  • jednostki centralne,
  • urządzenia wejścia, w tym m.in. rejestratory, skanery,
  • urządzenia wyjścia,
  • urządzenia wejścia-wyjścia: konsole operatorskie, monitory ekranowe,
  • jednostki pamięci,
  • urządzenia transmisji danych,
  • urządzenia ochrony danych,
  • jednostki zasilające.

.

czy kupienie czegoś na firmę jest równoznaczne z tym że wprowadzam dany przedmiot jako środek trwały

Niekoniecznie, to w dużej mierze zależy od wartości oraz przeznaczenia danego przedmiotu - dana rzecz może być środkiem trwałym, wyposażeniem, albo także środkiem trwałym ale amortyzowanym w "nietypowy" sposób. Do poczytania:
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/najczestsze-problemy/685030,Jak-wrzucic-w-koszty-komputer-i-drukarke.html
https://www.ifirma.pl/blog/srodek-trwaly-czy-wyposazenie-jak-ewidencjonowac.html
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-srodek-trwaly-czy-wyposazenie
https://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/ksiegi-rachunkowe/2764481,Srodek-trwaly-czy-wyposazenie.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1