Przyszłość to Java czy też C#?

0

Jakie są wasze odczucia między przyszłością Javy i C#??Takie wasze luźne przemyślenia??Pytam ze względu na wejście dopiero na staż w tym roku z Javą na backendzie :) Tak się zastanawiam bo spotkałem się z opinią rekrutera technicznego że "bardziej nowoczesny C# i z większymi predyspozycjami" co mnie bardzo zaskoczyło nie ze względu ze jestem ulubieńcem Javy ale wydawało mi się zawsze więcej możliwości i rozwoju z Javą(szczególnie teraz bardziej stając się troszkę funkcyjna).Też mam pytanko jak to wygląda mieszając z frontem jako FullStack, i jak to wygląda na rynku pracy???

6

Dzisiaj to chyba jeszcze nikt o to nie pytał :D

Za kilka dekad dalej będzie kupa kodu i w jednym i w drugim. Pozycji dla fullstacków niestety jest mało. Wybierz co wolisz, zanim rynek pracy zmieni się jakoś diametralnie to będziesz miał mnóstwo czasu, żeby się przekwalifikować.

4

Zdecydowanie C#, szczególnie teraz gdy na rynku jest jeszcze świeży ale już sprawdzony w boju .Net Core, a co za tym idzie również open source i wieloplatformowość.

wydawało mi się zawsze więcej możliwości i rozwoju z Javą(szczególnie teraz bardziej stając się troszkę funkcyjna)

Czyli to w czym C# w zasadzie zawsze wyprzedzał Jave.

Ale co ja Ci tu będę mówił, zaraz przyjdzie witamina Wibowit i przekona Cię o wyższości Javy (a konkretnie wyższości JVM nad .Net), bo jakaś technologia o której nigdy nie słyszałeś kompiluje Ci kod o 1.5 milisekundy szybciej a to dzięki temu że robi coś o czym również nigdy nie słyszałeś bo tak naprawdę w ogóle Ci się to nie przyda do pracy.

4

Mam nadzieje, ze zaden z tych dwoch:)

3

Jakie są wasze odczucia między przyszłością Javy i C#??Takie wasze luźne przemyślenia??

Ale Java jak i C# to chyba bardziej technologie przeszłości, a nie przyszłości? Co nie musi być złe, bo tak jak @tsz pisze Za kilka dekad dalej będzie kupa kodu i w jednym i w drugim. Czyli pewnie nie znikną tak szybko z rynku. Trochę jak PHP, JavaScript czy ten... Cobol, czy jak mu tam było. Taki język, w którym jaskiniowcy pisali skrypty do rzucania kamieniami w dinozaurów.

A jak chcesz się przygotować na przyszłość, to ucz się nie technologii, tylko ogólnych kompetencji, które będą poszukiwane w przyszłości - na pewno angielski, być może również w przyszłości chiński. Umiejętność ogólnego programowania w jakimś języku programowania (tym, który będzie modny w przyszłości), umiejętność wyszukiwania informacji (co w przyszłości może być jeszcze bardziej istotne, bo jeszcze większy śmietnik informacyjny będzie), komunikatywność, empatia itp.

A poza tym nic nie jest wiadome, np. jeszcze wczoraj byłem przekonany, że AI/Machine Learning/Data Science itp. to najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju na najbliższe 20 lat (bo AI dopiero się zaczyna rozwijać) a wszedłem na reddita i się okazuje (tak piszą ci, co w tym siedzą), że data scientistów jest na pęczki i że nikt ich tyle nie potrzebuje, że jacyś tam są potrzebni, ale bardzo niewiele i coraz mniej ma być ich potrzeba aż w końcu zostaną zastąpieni AI (o ironio), bo nic takiego trudnego nie robią wcale.

1

Idź w obie technologie, po roku nauki na każdą i jedziesz dalej, a pracę bierz tam, gdzie lepiej płacą.

1

Jeżeli chodzi o rynek pracy to powiedziałbym, że Java/JVM > C# i sam w tym więcej siedziałem. (zwłaszcza PL)

Ale zastanawiam się, czy C# nie ma nieco szerszych zastosowań. Jakieś aplikacje okienkowe raczej prędzej w C# albo mogę sobie poklepać coś w Unity. No w javie i innym języku niby też mogę poklepać jakieś gierki... ale jest to dość... ubogie? (nie licząc C++ który w Unity, Unreal można użyć, no ale pewnie ja zacząłbym od C#)

Żadna z tych technologii nie daje Ci natomiast jakiś fajnych możliwości pracy zdalnej z zagranicznymi firmami, bo nie są zbyt "cool kid".

0

@karsa: Od jakiegoś czasu jest moda na uzywanie elektron'a dla klientów desktopowych i sptokałem sie, że nawet do softu w fabrykach zaczynaja zamawiac tak zbudowane aplikacje.

0

Zdecydowanie C# :) Java to zło,którego należy unikać :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1