Planowane L4

1

Hej, mam taki zagwozdke. Jestem od 4-5 miesięcy we firmie jako junior. Mam zaplanowaną operacje, po której otrzymam L4 na 3-4 tygodnie. Tutaj mój problem:

  • lepiej powiedzieć kierownikowi, że np. za tydzien dostane L4
    czy
  • nic nie mówić lub jeden dzień przed, że mnie nie będzie w pracy, a potem donieść L4.
    Jak od strony kierownika lepiej by wyglądało? Tutaj martwię sie o zwolnienie albo jak przyjde z tego L4 to będzie taka średnia atmosfera.
26

Nie no. Oczywiście że lepiej nic nie mówić. Niech żyją w nieświadomości i przy planowaniu liczą się do sprintu i estymaty. Po co zdradzać swoje zamiary. Tylko przed zwolnieniem lekarskim zabierz swoje rzeczy z biura i na zwolnieniu lekarskim zacznij wysyłać CV bo może się okazać że to było zwolnienie nie tylko lekarskie

8

a ty jak byś chciał być potraktowany?

2

@KamilAdam: to nie jest takie oczywiste. Jeśli jest na UoP nie może otrzymać wypowiedzenia na zwolnieniu, ale jeśli zapowie to może otrzymać zanim zwolnienie rozpocznie. Ogólnie zależy jak bardzo Januszowa firma jest.

2

Skąd w ogóle pomysł ze zwolnieniem? Czy my mamy lata 90ste?

10

@Saalin: jeśli to firma, w której jest obawa, że gdy grzecznie i z wyprzedzeniem powie o planowanym zabiegu to w ramach podziękowań dostanie wypowiedzenie, to chyba powinien być wdzięczny, że dali mu uciec z takiego badziewia.

Jeśli firma jest normalna, to powinni docenić, że zachował się fair i wcześniej powiedział, że będzie problem.

Jeśli firma jest normalna, a OP zrobi zniknięcie na kilka tygodni z zaskoczenia, to po powrocie powinien się liczyć ze zwolnieniem. Raczej nikt nie będzie chciał trzymać kogoś, kto gra nie fair i nie jest wiarygodny.

0

Tylko, że ja jestem na umowie zlecenie i studentem. To chyba dosyć łatwo taką osobę zwolnić.
Ten post miał bardziej na celu w jakim stopniu osoba w mojej sytuacji była "bezpieczna", że 2 tygodnie wcześniej powie, a potem zostanie wyrzucona, a nie jak wykiwać pracodawce.
Mogę mieć w dupie pracodawce i pójść sobie na to L4, ale ja nie chce nikogo wykorzystać. Chcę być jako tako bezpieczny i żeby pracodawca też był w jakimś stopniu uprzedzony .

@KamilAdam oczywiście, że tak zrobię. Tak każdy dorosły człowiek się zachowuje...... Z dnia na dzień bym nie poszedł na L4, badam teren i myślałem, że komentarz z jakimś poradami, żeby każda ze stron była bezpieczna
@Tomek Pycia oczywiście, żebym chciał wiedzieć. Możesz gdybać po stronie pracodawcy, ale ja jestem pracownikiem, którego w każdej chwili mogą zwolnić za kilka miesięcy czy nawet tygodni, bo nie ma tak dużo roboty jak planowali.

edit
Może jakieś porady ze zmianą umowy na UoP czy coś takiego?

8

Bądźmy poważni ;) jesteś przede wszystkim człowiekiem i masz prawo iść na zwolnienie. Im szybciej o tym poinformujesz, tym lepiej - manager odpowiednio uwzględni to w capacity zespołu i zaplanuje prace. Firma za dużo zainwestowała, żeby Cię zwolnić. Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem, żeby komuś podziękowano z powodu tego, że był chory/na zwolnieniu.

No chyba, że zniknął z dnia na dzień i postawił wszystkich przed faktem dokonanym. Ale wtedy tez zwykle obywa się bez zwolnienia.

Jeśli obawiasz się, że w każdej chwili mogą Cię zwolnić, to widziałbym raczej problem w ocenie własnej wartości, może za mało chwalą w pracy :)

2
Tester Testerowski napisał(a):

@Tomek Pycia oczywiście, żebym chciał wiedzieć. Możesz gdybać po stronie pracodawcy, ale ja jestem pracownikiem, którego w każdej chwili mogą zwolnić za kilka miesięcy czy nawet tygodni, bo nie ma tak dużo roboty jak planowali.

edit
Może jakieś porady ze zmianą umowy na UoP czy coś takiego?

Tak samo jak ty możesz złożyć wypowiedzenie, bo będziesz miał lepszą ofertę. Co do UoP - to idź i uczciwie pogadaj z pracodawcą może ci pójdzie na rękę a może nie. Ale jak go zrobisz w męskie przyrodzenie to na pewno nie będzie przychylny

2

Powiedz wcześniej jak Cię zwolnią to ich strata chyba że nic nie wnosiłeś do firmy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0