Pracowac w firmie czy jako podwykonawca?

0
  1. W jakiej dziedzinie uslug IT, firmy IT najbardziej potrzebuja podwykonawcow?

  2. Jezeli jestes pacownikiem takiej firmy dlaczego sam nie robisz czy nie chcesz byc podwykonawca?

Pytam sie poniewaz ja mam takie rozwazania czy pracowac dla firmy czy sam otworzyc firme i jakie uslugi potrzebuja firmy IT?

Chce pracowac zdalnie. Wczesniej pracowalem jako instruktor nurkowania przez 6 lat w poludniowo-wschodniej Azji, ale z uwagi zdrowotnych nie moge dalej nurkowac?!

Co sadzicie o tym?

2
Mariusz Pawlowski napisał(a):
  1. Jezeli jestes pacownikiem takiej firmy dlaczego sam nie robisz czy nie chcesz byc podwykonawca?

Bo bym musiał sam ogarniać marketing i załatwiać sobie klientów. Dodatkowo, jak w pracy źle wyestymujesz zadania to nie problem, bo to kwestia 1 czy 2 dni różnicy. A w przypadku negocjowania jakiegoś kontraktu, różnica kilku miesięcy to już dużo (mega łatwo jest źle oszacować koszt projektu)

2

W IT w Polsce w większości przypadków JDG to tylko optymalizacja podatkowa i robi się to samo co osoba na etacie i według takich samych zasad. Oczywiście są wyjątki jak freelancerzy itd

1

Pytanie co masz na myśli pisząc podwykonawca, bo chyba nie udawaną UoP przez B2B. Sam często się zastanawiam jaki procent osób w IT pracuję jako freelancerzy. Co tak w zasadzie jedna osoba jest w stanie stworzyć samemu? Proste strony www? W dobie wordpressa - każda nietechniczna osoba jest w stanie sobie stronkę zrobić sama. Przy większych projektach potrzeba już zazwyczaj grafika, UXa, biznesu, testerów, kogoś do rozmów z klientem - i robi się z tego mały software house. Natomiast często od nieprogramistycznych znajomych spotykam się z opiniami/sugestiami - dlaczego pracuję dla kogoś, a nie założę własnego biznesu lub dlaczego nie znajdę sobie pracy zdalnej. Odnoszę wrażenie, że panuję chyba trochę błędne wyobrażenie jak wygląda wytwarzanie oprogramowanie od środka i realia pracy w IT - oraz wyolbrzymione przekonanie o łatwości pracy w 100% zdalnej. Tak samo, od każdej osoby, która planuję zostać programistą słyszę, że chce pracować zdalnie - najlepiej jeszcze w innej strefie czasowej :P Możliwe, że kwestia branży i technologii - ale przed erą COVID'a praca zdalna to był kąsek dla garstki ludzi. Sam mam nadzieję, że teraz trend się odmieni i praca zdalna/asynchroniczna stanie się bardziej popularna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1