Wątek przeniesiony 2020-06-08 14:43 z Python przez cerrato.

Wycena projektu GeoDjango

0

Witajcie,

Sytuacja wygląda następująco aktualnie pracuję jako administrator mapowej aplikacji webowej udostępnianej klientom w formie SaaS.
Aplikacja ma wiele braków, z uwagi na to iż już od paru lat piszę trochę kodu w Python-ie postanowiłem, że spróbuję stworzyć klon takiej aplikacji w Geo-Django + leaflet, tak w ramach nauki i dalszego rozwoju w tym kierunku dodam, że jest to aplikacjia stricte GIS-owa dane opierają się głównie na danych wektorowych w postaci SHP przechowywane wszystko w Postgres-owej bazie.
Nad aplikacją jej konfiguracją pracowałem dobrych kilka miesięcy kompletnie samemu bez czyjejkolwiek wiedzy i wsparcia.
Jakiś czas temu kontaktował się z nami dostawca oprogramowania, że będzie kończył sprzedaż oprogramowania i w danej chwili mój szef zostaje z ręką w nocniku bo nie ma żadnej alternatywy.

Po prezentacji mojego rozwiązania współpracownikom i szefowi, którzy zbierając szczęki z podłogi powiedzieli, że jak najbardziej tak, zacząłęm się zastanawiać jak powinienem wycenić taką aplikację i w jakiej formie mogę ją sprzedać mojemu szefowi.

Muszę dodać, że tą aplikację jeżeli przejdzie to będę za nią odpowiedzialny w sensie administracja + dalsze rozwijanie.

I pytanie do was drodzy twórcy kodu, jak wy to widzicie, nie ukrywam, że przydałyby się jakieś kwoty mniej więcej bo niestety jeszcze nie pracuję jako programista i chciałbym wiedzieć jak to wszystko wycenić samą sprzedaż takiej aplikacji oraz przyszłą pracę jako jej "rozwijacz" oraz administrator.

Mogę dodać, że nikt w firmie po za mną nie wie nic o programowaniu, nikt w pobliskich firmach lub, jakie z nami współpracują nie mają osoby, która chociażby rozumie kod w Python-ie.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi !

3

Wydaje mi się, że ciężko coś zasugerować, nie znając obrotów tej firmy ani ruchu, jaki na tej aplikacji macie.
Inaczej sprawa wygląda przy 200 userach i budżecie rzędu 5kpln miesięcznie, a inaczej przy dziesiątkach tysięcy użytkowników i setkach tysięcy miesięcznie.

Moim zdaniem najuczciwiej będzie umówić się na jakiś procent od wygenerowanego przy użyciu tej apki obrotu. Nie znamy realiów Twojej firmy, więc nie wiem, czy bardziej 2, 20 czy 50%, ale to jest temat do dogadania. W każdym razie - raczej wspólny podział zysków. I pamiętaj, abyś nie sprzedał im praw na zawsze, tylko też miał to w modelu SaaS - w ten sposób masz gwarancję stałych wpływów.

2

Pytanie, na jakim etapie jest to rozwiązanie. Jak jest gotowe do opalenia, to możesz zastosować powyższy schemat. Jak należy w nie jeszcze zainwestować dużo czasu i pieniędzy to możesz policzyć ile czasu poświeciłeś na zapisanie i pomnożyć przez zadowalająca cie stawkę. Możesz też sprzedać im licencje na to oprogramowanie, wówczas możesz znaleźć innych odbiorców i im też sprzedać licencje zwłaszcza jak z rynku wyleciał jakiś ważny gracz. W przypadku sprzedaży za jakąś kwotę pozbywasz się ryzyka niepowodzenia.

1

Ale nie do konca rozumiem, jesli aplikacja jest funkcjonalna i dziala to mozesz po prostu sprzedać licencje na produkt + szkolenie + wdrożenie. Licencja może być na wieki wieków, na rok, na miesiać itp. Jak to wycenisz to Twoja sprawa. Poszukaj podobnych produktów i kosztów licencji.

P.S Baza to czysty Postgres czy PostGis?, bo jeśli to pierwsze a masz duzo danych wektorowych to już powninieneś przerobić to na PostGisa:)

1

Słuchaj. Wycena to ciężki temat. Bez specyfikacji wręcz niemożliwa. Ze specyfikacją trzeba spędzić pewnie wiele godzin żeby rzucić jakąś kwotę. Natomiast co mogę podpowiedzieć to, że zamiast sprzedawać aplikację podpisz umowę z szefem na zysk od sprzedaży licencji.
Moim zdaniem powinieneś określić kwotę licencjonowania aplikacji na każdy rok. Przykładowo ustalasz, że satysfakcjonuje Cię kwota 30k/rok + 25% od każdej sprzedanej sztuki/licencji/konta. Kwoty biorę teraz z powietrza tak samo jak procenty, bo Ty wiesz najlepiej jak to wygląda. Oczywiście w ramach tego zapewniasz utrzymanie + ewentualnie dalszy rozwój aplikacji.
Moim zdaniem rozsądne zachowanie, bo Ty dajesz coś od siebie, a szefowi poniekąd ratujesz cztery litery.

0

Dziękuję bardzo za wasze wypowiedzi !

Aplikacja nie jest gotowa do końca, określiłbym to na 70%. Mamy aktualnie paru klientów i od dłuszego czasu sie to nie zmienia, niestety produkt celuje w branże o niskim budżecie, więc jeżeli chodzi o zysk ze sprzedaży to bardzo mizernie by to wyglądało.

Jeszcze pojawia się pytanie jeżeli byłbym dalej odpowiedzialny za rozwój jako sprzedawca licencji to o jakiekolwiek wsparcie (np.o poszerzenie funkcjonalności w JavaScript, w której nie jestem jeszcze najlepszy) musiałbym się starać sam bez pomocy firmy prawda ?

1

Tak, ty dostarczasz gotowy produkt i dajesz gwarancję.

0

Misiaczki, temat przeszedł do sedna z szefem oferuje mi 10% od sprzedaży co stanowi 5000zł rocznie, za mój program + że ja jako twórca dopisze brakujące funkcjonalności.
Dodam że nie chce mi zapłacić za pracę jako wykonałem i za zakup programu w całości. Interesuje go tylko umowa z % od sprzedaży. Niestety sprzedaży nie ma jako takiej klientów mamy dwóch i od dłuższego czasu się to nie zmienia tzn roku.

Pytanie, czy warto się w to pchać przy takim podejściu ?

4

Mała sprzedaż i procent od sprzedaży. Świetna propozycja. Niezły Janusz biznesu.

2

A czy jest szansa na sprzedaź tego rozwiązania innym klientom? Miałbyś jakiś zapis o wyłaczności, czy mógłbyś obsługiwać tym narzędziem także inne podmioty?

3

Tak serio to trzymam kciuki, żebyś się nie wkopał w nieopłacalny układ. Gołym okiem widać, że chcą Cię tam wydymać.

2

To zależy.
Niby 5k piechotą nie chodzi ale konkurencja jeżeli istnieje zawsze może zaoferować lepsze warunki. Zapewnienie supportu i rozwój za 5k? Ciężko będzie znaleźć nawet tak naiwnego juniora. Możesz potraktować to jako spoko pole do nauki i rozwoju. Popracować nad tym projektem powiedzmy rok, a za rok zdecydujesz co dalej.
A dalej możesz odejść z firmy na stanowisko już programistyczne do innej firmy, a produkt albo zabrać ze sobą albo sprzedać firmie za jakieś konkretne pieniądze. Więc tą zabawną ofertę możesz potraktować jako dobre pole dla własnej nauki.

0

Administrator, z którym rozmawiałem w celu dopytania szczegółów wdrożenia, który defacto ma własną firmę, która tworzy głównie aplikacje webowe sam podsunął, mi taką myśl żebym podszlifował to rozwiązanie pod inne gałęzie gospodarki, gdyż ma potencjał i sprawnie funkcjonuje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1