Praca w DE

0

Czy ktoś pracuje dla firmy z Niemiec. Czy trudno się dostać i czy to się opłaca? Jakie są plusy a jakie minusy pracy w firmie niemieckiej. Pracuję w UK i zastanawiam się nad zmianą kraju. Pozdro.

1
  1. Ja ostatnio pracuje w DE.
  2. Nie bardzo rozumiem co znaczy czy się opłaca. Wszystko zależy od pracy przecież :) Mi sie opłaca bo robie fajne rzeczy, a szekle też się zgadzają. Przy czym ja nie płacę podatków, więc trudno mi powiedzieć czy tak "normalnie" też ma to sens.
  3. Nie pracuje w niemieckiej firmie więc nie mogę się wypowiedzieć, z kilkunastu osób z którymi bezpośrednio pracuje raptem 2 są Niemcami.
  4. Kraj jak kraj, d**y nie urywa, mieszkałem w lepszych miejscach.
0

Shalom, chodziło mi o to czy zarobki netto są na tyle wysokie, że można żyć na podobnym poziomie jak w PL. Mam rodzinę na utrzymaniu i np. przy 2 starszych dzieci i niepracujacej żonie w UK nie mam żadnej ulgi podatkowej, a w DE zdaje się że coś bym miał.

0

chodziło mi o to czy zarobki netto są na tyle wysokie

Ale rozumiesz ze zarobki nie są urzędowo ustalone? :) Ja na swoje nie narzekam. No i nikt nie broni ci uderzać do takiego EPO i będziesz miał 10k euro+ netto jeśli koniecznie potrzebujesz dużo szekli.
Niestety o podatkach i ulgach nie wiem nic, wiec nie mogę pomóc.

2

Ja byłem w DE, teraz jestem w Anglii, kiedyś pewnie wrócę do Niemiec bo ten kraj ma najwięcej ofert pracy w obszarze automotive. W Anglii zarobki są zazwyczaj większe(w IT) i można też trochę więcej odłożyć przeliczając na złotówki, mówię to na postawie moich zarobków i ludzi których znam w obu krajach. Z drugiej strony w Niemczech jest sporo innych plusów takich jak, więcej dni urlopu, wspaniała opieka zdrowotna, mieszkania w dobrym standardzie, brak wilgocii :) Jeśli nie znasz niemieckiego, to weź pod uwagę, że może być Ci trudno wynająć mieszkanie i znaleźć pracę, niektóe firmy, głównie niemieckie wymagają języka.

0

Shalom, chodziło mi o to czy zarobki netto są na tyle wysokie, że można żyć na podobnym poziomie jak w PL. Mam rodzinę na utrzymaniu i np. przy 2 starszych dzieci i niepracujacej żonie w UK nie mam żadnej ulgi podatkowej,

O Ty kłamczuszku Ty, tak się składa że jeśli Twoja żona nie pracuje lub zarabia poniżej kwoty wolnej od podatku to przysługuje Ci ulga podatkowa.

5

W Niemczech mając dzieci w wieku przedszkolnym można oszczędzić względem Anglii na kosztach opieki nad dziećmi. Jest to zwykle bardzo tanie albo za darmo (żłobek, przedszkole, nie opiekunka)

Mając dzieci w wielu uniwersyteckim można zaoszczędzić na uniwersytetach. Są prawie za darmo.

W wieku szkolnym chyba nie ma oszczędności bo w obu krajach podatnik finansuje edukację szkolną.

Dostaje się 200€ na dziecko miesięczne do 18 lat.

Zarobki w Monachium to tak 40-60k brutto dla juniora 50-70k dla mida i 60-90k dla seniora. Podatki po uldze dla niepracującej żony są prawie takie same jak w Anglii. Jeśli żona pracuje i zarabia podobnie to ulgi nie ma i wtedy dostaje się netto z 10 pkt % mniej niż Anglii na rękę.

Mieszkania z wszystkimi kosztami to tak z 900€ za kawalerkę 1500€ za 2 pokoje z opłatami. (20€/m2 bez opłat).

Minusy pracy w niemieckiej firmie to że mówią po niemiecku, dlatego lepiej w międzynarodowej firmie w Niemczech pracować.

W Niemczech jest mniejsza gęstość zaludnienia niż w Anglii. To plus jeśli chce się wyjechać z miasta.

Niemcy mają lepszy klimat i wyższe góry, są w centrum Europy, stąd łatwiej gdzieś pojechać.

Niemcy są w UE, lepiej sobie radzą z Covid i nie robią Brexitu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0