Praca zdalna z Polski dla firmy w UK [AFTER BREXIT]

1

Cześć,

Wybaczcie za powielanie tematu, który już się nieraz pojawiał. Nie znalazłem aktualnego wątku, dlatego też założyłem nowy - być może ktoś w podobnej sytuacji będzie mógł skorzystać.

Jestem obecnie zatrudniony na angielską umowę o pracę w firmie w UK. Pracowałem w Anglii ponad rok, teraz z powodu pandemii dostałem zgodę na pracę zdalną z Polski (tryb 3 tygodnie w PL, 1 tydzień w UK każdego miesiąca). Rozumiem, że w tym wypadku byłbym oczywiście traktowany jako polski rezydent podatkowy i jestem zobowiązany do rozliczania się z fiskusem i ZUSem w Polsce. Dodam, że moja firma nie ma siedziby ani przedstawicielstwa w Polsce, dlatego rolę płatnika wobec ZUSu musiałbym przejąć ja jako pracownik. Dodam, że do pracy zdalnej muszę stale łączyć się z siecią firmową, a serwery są zlokalizowane w Anglii, ale to chyba nie ma wpływu na rezydencję podatkową z tego co się dowiadywałem.

Próbowałem wstępnie obliczyć składki ubezpieczenia społecznego i zaliczki na podatek - czy ktoś, kto jest w podobnej sytuacji do mnie, może proszę potwierdzić czy dobrze to zrobiłem?

PENSJA BRUTTO

  • miesięczna pensja brutto: 13000 PLN (w przeliczeniu)

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

  • składka emerytalna: 2538 PLN (19,52% z pensji brutto)
  • składka rentowa: 1040 PLN (8% z pensji brutto)
  • składka chorobowa: 319 PLN (2,45% z pensji brutto)
  • suma ubezpieczeń społecznych: 3896 PLN

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

  • podstawa: 9104 PLN (pensja brutto odjąć suma ubezpieczeń społ.)
  • składka zdrowotna: 819 PLN (9% z podstawy)
  • kwota do odliczenia: 706 PLN (7,75% z podstawy)

PODATEK DOCHODOWY

  • podstawa: 8854 PLN (pensja brutto odjąć suma ubezpieczeń społ. oraz koszty uzyskania przychodu - 250 PLN)
  • podatek miesięczny: 1764 PLN (obliczone na podstawie II progu podatkowego)
  • zaliczka na podatek: 1059 PLN (podatek miesięczny minus kwota do odliczenia ubezpieczenia zdrow.)

PENSJA NETTO

  • netto: 7226 PLN (brutto minus wszystkie ubezpieczenia oraz zaliczka na podatek)

Niestety nie mam w obecnej chwili możliwość przejścia na B2B, będę o to walczył w przyszłości.
Serdeczne dzięki z góry za wszelką pomoc :)

2

Najlepiej skontaktuj się z jakąś księgową i zamów konsultacje za stówkę czy dwie, omów sytuację (podwójne opodatkowanie itp.) nie wiem czy w obecnej sytuacji nie lepiej rozliczać się w funtach, albo na początek jakieś dzieło bez składek, specjalista ci na pewno doradzi.

1

Tak z ciekawości - pracujesz dla firmy z UK i w przeliczeniu na złotówki zarabiasz tylko 13 000 zł brutto?

0

witam,

@twerp118 - czy znalazles odpowiedz na to pytanie? jestem w podobnej sytuacji i ciezko uzyskac konkretna odpowiedz, czy to jest opcja stalej przeprowadzki czy jako delegacja?
jestem dopiero przed rozmowa z HR i nie wiem czego sie spodziewac.. dzialalnosc bylaby najlepsza ale raczej sie na to nie zgodza..

0

no wlasnie ze z tego co rozmawialem z innymi to nie bardzo bedzie sie dalo jako b2b ze wzgledu na IR35 ktore zostalo wprowadzone w kwietniu w anglii ale bede probowal.

podatki w polsce to porazka - az sie nie chce wracac..

nick poprawiony - jedno w glowie hahaha

1

~50% podatków? To jak na polskę by się zgadzało. Z tych 7 tysi masz opłacać sobie samemu jeszcze ten przelot raz w miesiącu + mieszkanie na tydzień w UK?
Ja zawsze korzystałem z tego kalkulatora do umowy o pracę https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/?rok_podatkowy=2020 i zgadzało się co do grosza, z tym że to tylko dla pracodawców z polski - rozumiem że pracując dla anglii samemu musisz opłacać też koszty które normalnie są po stronie pracodawcy? (tak dla zmyłki żeby się wydawało że nie ma tych podatków aż tyle).
I w dodatku nie jest to takie proste bo z tego co rozumiem to będziesz musiał przeliczać według aktualnego kursu funta dla każdego payslipa z osobna

trwa 24 miesiące i składa się z czterech pół-rocznych stażów gdzie się przemieszczam po różnych działach firmy. Stawka 30.000 GBP na rok + 2000 GBP bonusu na początek (tzw. złoty uścisk dłoni prezesa, jeżeli się zwolnię wcześniej to oddaję wszystko).

jak masz rok doświadczenia to rozejrzyj się po rynku pracy, uwiązanie dla 2000 GBP przez dwa lata brzmi śmiesznie. moim zdaniem jeśli coś umiesz bez problemu znalazłbyś pracę +2000 GBP miesięcznie i mógłbyś im tymi 2000 rzucić w twarz i wyjść (poza tym większość umów nie każe oddawać całości tylko część proporcjonalną do pozostałego czasu). Pensja wykładniczo nigdzie nie rośnie. Chyba że naprawdę Ci zależy na tej konkretnej firmie

0

w tej chwili jestem zatrudniony normalnie na umowie o prace, IR35 to nowa ustawa ktora "bierze" sie za unikanie opodatkowania jezeli praca ma znamiona umowy o prace - stale godziny itd.
Podobno jezeli sie pracowalo dla firmy to praktycznie nie ma szans na opcje b2b - ale ta rozmowa jeszcze przedemna wiec dam znac jak poszlo..

no a podatki to w moim przypadku roznica 20k - a jezeli zmuszony bylbym placic zus to roznica ok 50 tys zl
zona jest w podobnej sytuacji wiec dla nas obojga to okolo 80-90k mniej, az ciezko uwierzyc w to co pisze..

0

w moim przypadku powrot jest ze wzgledu na dzieci..

0

Napiszę tylko o opcji kontraktu:
Mówisz o przenosinach do Polski. Więc tutaj w PL założyłbyś firmę (pewnie zwykłą jednoosobową, wygoda i niskie proste podatki - w prównaniu do LTD) i z niej wystawiał faktury. Tu by była zarejstrowana i płaciła podatki. Wydaje mi się, że w takim wypadku IR35 nie ma nic do tego, bo nie byłbyś pod jurysdykcją HMRC. Oczywiście trzeba to sprawdzić u księgowej, ale HMRC ma ochotę trzepać kontraktorów w UK a nie w PL pracujących dla UK. Trochę nie ich jurysdykcja. Inna sprawa czy się zgodzą. Bo w UK kontraktorzy są traktowani inaczej niż pracownicy, nie jest to widziane jak tylko optymalizacja podatkowa. I mogą chcieć Cię "mieć" na uop bo wtedy wydaje im się że zostaniesz długo u nich itp itd. Nieco inna mentalność niż w PL.

Niestety co do kwestii UoP za granicą i rozliczania się w ten sposób nie wiem nic. Jeśli to przenosiny tymczasowe to nie przejmował bym się za bardzo, ale jeśli na stałe wracasz to podejrzewam że bez dobrej porady księgowo prawnej się nie obejdzie.

6

Dzis dostalem odpowiedz z HR i jest tak jak mowisz AreQrm - IR35 nie obowiazuje w Polsce i jak najbardziej zgodzili sie na dzialalnosc z Polski.

0

Czesc. Jestem w podobnej sytuacji. Od Marca pracuje zdalnie w Polsce. Jak I kiedy mam sie rozliczyc. Jak to wliczyc? Juz teraz w UK place do 40% podatku:( zalezy od miesiaca. Dzieki

0
damian464 napisał(a):

witam,

@twerp118 - czy znalazles odpowiedz na to pytanie? jestem w podobnej sytuacji i ciezko uzyskac konkretna odpowiedz, czy to jest opcja stalej przeprowadzki czy jako delegacja?
jestem dopiero przed rozmowa z HR i nie wiem czego sie spodziewac.. dzialalnosc bylaby najlepsza ale raczej sie na to nie zgodza..

Cześć,

wybacz za spóźnioną odpowiedź. Napiszę czego się dowiedziałem od napisania pierwszego posta.

Na angielskim UoP na czas nieokreślony nie ma jak przeskoczyć polskiego ZUSu jeżeli spędzasz na terenie UK mniej niż 183 dni w roku. Ostatnie słowo ma międzynarodowa umowa podatkowa między Polską a Wielką Brytanią i jedynie w wypadku gdybyś miał brytyjskie obywatelstwo można coś powalczyć, w każdym innym jesteś rezydentem podatkowym w Polsce.

Jest jedna możliwość jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas określony do dwóch lat (bodajże), wówczas według prawa brytyjskiego jesteś zobowiązany do płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w UK (czyli National Insurence po ich stawkach), a podatek od dochodu rozliczasz w Polsce. Dostajesz wówczas papier od HMRC, z którym idziesz do ZUSu w Polsce i rejestrujesz się, że nie obowiązują Cię składki w ojczyźnie. Na rękę wychodzi podobnie jakbyś pracował w UK także elegancko, ale nie jest to rozwiązanie długofalowe i masa papierologii.

Na B2B oczywiście sprawa jak najbardziej do ogarnięcia i dużo prostsza, gratulacje że się udało :) U mnie niestety się nie zgodzili jako spółka skarbu państwa, także trzeba było się pożegnać.

0

Cześć.

@damian464, jak rozliczasz VAT po Brexicie?
Zarejestrowałeś się jako VATowiec w UK? Praca na kontrakcie z Polski jako jedno-osoba działalność zamiast Ltd w UK brzmi ciekawie.

Ja zamknąłem swoją działalność na wyspach (z powodu IR35) i przeszedłem na permament, ale od jakiegoś czasu myślę o powrocie to PL.

0

Witam,

Ja również myślę o powrocie do Polski i kontynuowaniu pracy dla firmy w UK. Jak na razie niestety nie znalazłem sposobu na przeskoczenie ZUS'u, miesięczne zarobki brutto w UK na dzień dzisiejszy wychodzą około 18500 zł i słabo się robi jak pomyślę o różnicy w podatkach i opłatach. Różnice w podatku dochodowym mogę przełknąć ale składki ZUS są przerażająco wysokie.
Z tego co się orientuję to wychodzi na to że ludzie w naszej sytuacji są skazani na opłacanie wszystkich składek i podatków prawie podwójnie (jedynym wyjątkiem jest podatek dochodowy pomniejszony o ten już zapłacony w UK), oczywiście plusem takiej sytuacji jest bardzo komfortowa emerytura ale jednak miesięczne składki sprawiają ból.
Zastanawia mnie czy istnieje opcja np. otwarcia działalności gospodarczej w PL i opłacanie ZUS z tego źródła, chociaż domyślam się że rozliczanie się z PIT-36 z zagranicznej UoP w Urzędzie Skarbowym automatycznie uruchomi proces w ZUS a co za tym idzie dostanę zapytanie o rozliczenie składek z tytułu etatu?
Zastanawiam się też czy są jakiekolwiek konsekwencje prawne z powodu braku składek ZUS w Polsce, poza brakiem emerytury oczywiście. Ubezpieczenie zdrowotne można opłacać w NFZ na własną ręke a emerytura będzie wypłacana z Brytyjskiego systemu więc można powiedzieć że ZUS jest w takiej sytuacji zbędny.

0

@Arturo83: Chciałbym też zapytać jak jest u Ciebie z opłacaniem podatku dochodowego?
Rozumiem że już od jakiegoś czasu pracujesz i mieszkasz w Polsce - próbowałeś okazać w Urzędzie Skarbowym certyfikat stwierdzający rezydencje podatkową w UK? Taki certyfikat można otrzymać z HMRC za £11 i z tego co się dowiadywałem może potencjalnie zwolnić Ciebie z opłacania różnicy w podatku dochodowym, nawet kiedy mieszkasz na stałe w Polsce.
Słyszałem też że fakt że praca wykonywana jest w całości na serwerach znajdujących się w UK poprzez VPN też jest czynnikiem w stwierdzeniu że praca nie jest wykonywana w Polsce. Pozdrawiam

1

@masterc: Co do 180 dni to jest to liczone w skali roku, czyli wyjazdy na 3-4 dni nic nie dają, i tak będziesz mieszkać w Polsce ponad 180 dni w okresie rocznym. Określanie rezydencji podatkowej nie jest takie proste i niestety jak to w Polsce bywa często zasady interpretowane są inaczej w zależności z którym urzędnikiem akurat rozmawiasz. Ja dzwoniłem do Urzędu Skarbowego i okazanie certyfikatu rezydencji podatkowej ma duże znaczenie i może okazać się wystarczające do zwolnienia z dopłaty różnicy podatku dochodowego.

0

Troszke odkopie, ale mam nadzieje, ze ktos mi troche wyjasni sytuacje.
Mieszkam w UK, pracuje dla firmy w UK na umowe o prace (employed). Chcac przeniesc sie do Polski, dalej swiadczac uslugi tej samej firmie, ale juz na zasadzie B2B place podatki w Polsce tak jakbym swiadczyl uslugi Polskiej firmie? Czy zawierajac taka umowe musze wczesniej zalozyc JDG w Polsce? Czy moge podpisac papier w UK i dopiero pedzic w Polsce do urzedow zeby otworzyc dzialanosc?
Nie ma zadnych komplikacji w wybraniu ryczaltu jako formy rozliczania podatkow?
Pytania pewnie glupie, ale nigdy sie za bardzo tym nie interesowalem, a jednak przyszla taka potrzeba.

0
sebas-jpg napisał(a):

Czy zawierajac taka umowe musze wczesniej zalozyc JDG w Polsce? Czy moge podpisac papier w UK i dopiero pedzic w Polsce do urzedow zeby otworzyc dzialanosc?

Ważne, żeby data rozpoczęcia świadczenia usług na umowie z firmą nie była wcześniejsza niż data rozpoczęcia działalności. Jedno i drugie można podpisywać z przyszłą datą.

0

Pytanie: czy Nowy Ład cokolwiek zmienia dla ludzi w naszych okolicznościach?

0

Zmienia dla wszystkich - sposób naliczania składki zdrowotnej i brak możliwości odliczania jej od podatku.

1

W temacie ZUSu dla pracowników z UK pracujących w Polsce:

''On the other hand, individuals posted to Poland from a country not covered by the EU rules on coordination of social security systems or from a country with no social security agreements signed with Poland, as a rule, are not required to pay social security contributions in Poland. Note that beginning 2021, the list of such countries will include the United Kingdom.''

LINK do źródła

Co o tym sądzicie?

2

Od dłuższego czasu interesuję się tym tematem i chciałbym ostrzec innych że większość źródeł internetowych piszących o kwestii ZUSu w sytacji zatrudnienia na UoP z pracodawcą zagranicznym generalnie zawsze zakłada że pracodawca jest w UE, jeżeli natomiast jest spoza UE, obszaru EOG lub Szwajcarii to decyduje o tym indywidualna umowa pomiędzy Polską a tym krajem.
Na dzień dzisiejszy Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym z tymi krajami:

  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Serbia
  • Macedonia
  • USA
  • Kanada
  • Quebec
  • Korea Południowa
  • Australia
  • Ukraina
  • Mołdawia
  • Mongolia
  • Izrael
  • Turcja

W przypadku pracy na UoP z pracodawcą z każdego innego kraju pracownik nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS w Polsce. Zobowiązany oczywiście jest do płacenia podatku dochodowego.

Wielu w takiej sytuacji zapyta: ''No dobrze, ale co w takim razie z opieką zdrowotną w Polsce?''.

Można się zgłosić do ZUSu dobrowolnie, lub nawet tylko do NFZ i opłacać składki. W przypadku pracodawcy w UK zalecałbym uzyskanie darmowej karty European Health Insurance Card (EHIC) która akceptowana jest przez Polskie szpitale w razie nagłej potrzeby opieki zdrowotnej (sprawdzone na własnej skórze). System polega na tym że Polska wystawia rachunek za udzieloną opiekę zdrowotną który pokrywany jest z brytyjskich składek.
W przypadku rutynowej opieki zdrowotnej pozostaje opcja sektora prywatnego, lub po prostu udanie się do UK.

Jako że sam jeszcze tego rozwiązania nie zastosowałem to zapytam: Czy ktoś kto jest właśnie w takiej sytuacji (UoP z pracodawcą z UK) po wypełnieniu zeznania podatkowego i opłaceniu miesięcznych zaliczek otrzymał list z zapytaniem z ZUS?
Ciekaw jestem czy wpływy do Urzędu Skarbowego automatycznie uruchamiają komunikację z ZUS która wymaga złożenie wyjaśnień, czy może są na tyle rozgarnięci aby rozumieć że brak umowy Polski z UK oznacza brak obowiązku składek?

Pozdrawiam

0

Czołem

Wybaczcie odświeżenie wątku, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Prawdopodobnie skorzystam też z płatnej porady, ale chciałem wstępnie zasięgnąć języka u osób, które być może są w podobnej sytuacji. W pierwszym poście tego wątku autor zaprezentował obliczenie wynagrodzenia netto, ale w związku ze zmianami jakie zaszły od 1 stycznia tego roku pewnie wygląda to teraz nieco inaczej. Obecnie mieszkam i pracuję (zdalnie) w PL na UoP. Przeglądam jednak zagraniczne portale z ogłoszeniami i chcę poszukać pracy zdalnej, którą mógłbym wykonywać dla zagranicznego pracodawcy na UoP (bezpośrednio lub przez umbrella) mieszkając w PL. Będę aplikował do brytyjskich firm. Zaznaczam jednak, że nie jestem programistą i praca będzie w nieco innej branży (bankowość, AML) oraz że kwestie rezydencji podatkowej są dla mnie jasne. Jeśli ta informacja coś wnosi pod kątem optymalizacji kosztów, to rozliczam się razem z żoną prowadzącą w PL JDG ;) Moje pytania:

  1. Ile PLN netto miesięcznie zostanie z rocznego wynagrodzenia 20k GBP przy kursie GBP/PLN = 5,6zł?
  2. Jaka jest kolejność wyliczenia tego wynagrodzenia obecnie?
  3. Jakie daniny płacone są w UK?
  4. Czy o kwestie formalne/prawne, jak wyrobienie wszelkich numerów podatkowych lub związanych z ubezpieczeniem muszę sam zadbać, czy leży to po stronie brytyjskiego pracodawcy? Jeśli sam muszę o coś zadbać, to przed czy już po zatrudnieniu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0

@PrzyczajonyCzosnek: Jesteś w PL a chcesz umowę o pracę z firmą w UK? Nie wiem, czy to nawet możliwe, jeśli nie masz statusu rezydenta. Znalazłeś ogłoszenie UoP od firmy w UK? Może mają także siedzibę w UE?

Jeśli chodzi o podatki, tu masz kalkulator https://www.reed.co.uk/tax-calculator/ (przy zmianie rezydentury podatkowej pewnie znaczna część składek znika - musisz mieć odpowiedni tax code w HMRC). I teraz jeśli firma nie ma siedziby w PL, a jakimś cudem uda Ci się mieć UoP, to składki ZUS i NFZ musisz odprowadzić we własnym zakresie (+ podatek dochodowy).

Numery podatkowe (NINo, HMRC account) załatwiasz sobie we własnym zakresie w UK, czyli musisz mieć adres UK - tak to wyglądało kilka lat temu.

0

@PrzyczajonyCzosnek: Kwestia znalezienia pracy w UK na UoP kiedy mieszkasz w Polsce - obawiam się że to niemożliwe gdyż UK nie jest już częścią UE a UoP może jedynie dostać osoba będąca obywatelem lub rezydentem UK (czyli mieszkała w UK bez przerwy przez przynajmniej 5 lat przed Brexitem), a co za tym idzie ma dożywotnie prawo pobytu. Jedyny sposób to znalezienie oferty i otrzymanie sponsoringu od przyszłego pracodawcy co jest wymagane przy składaniu papierów o wizę pracowniczą (https://www.gov.uk/skilled-worker-visa). Następnie musiałbyś pomieszkać w UK przez przynajmniej 5 lat zanim mógłbyś zaaplikować o pobyt stały - dopiero wtedy mógłbyś spróbować znależć pracę remote i przenieść się z powrotem do Polski (tutaj też musisz uważac na to jakie będą zasady utrzymania prawa stałego pobytu kiedy mieszkasz poza UK - dla rezydentów przedBrexitowych jest to wizyta raz na 5 lat, ale dla rezydentów poBrexitowych pewnie zasady są już inne, ja raczej dla świętego spokoju postaram się o obywatelstwo przed powrotem do Polski).

Osobiście polecałbym Tobie w pierwszej kolejności rozważenie pracy remote w innych krajach unii, mniej komplikacji a i zarobki często są lepsze niż obecnie w UK.
W drugiej kolejności radzę rozważyć B2B lub jakąs inną formę świadczenia usług zagranicznej firmie, ale uważaj na regulacje IR35 które niedawno weszły w życie i komplikują sytuacje gdzie ktoś chce pracować na umowę/zlecenie przez dłuższy czas.

Co do podatków w UK to ogólnie musisz odliczyć około 20% od sumy brutto i wyjdzie Ci ile zostanie netto. Jeżeli zdecydujesz się na to co opisałem powyżej to na dzisiejszy stan będziesz musiał dopłacić w Polsce jedynie róznicę w podatku dochodowym (chcociaż przy zarobkach rzędu 20k GBP na rok to chyba nie będzie żadnej dopłaty).

Pozdrawiam

0

Podbijam temat. Ma ktoś jakieś potwierdzone info jak to teraz wygląda dla UOP w UK? Albo jakieś biuro podatkowe do polecenia? Mam settled status w uk. Oferta pracy w uk z możliwością zdalnej z PL. I nic nie rozumiem jak to teraz wygląda z ZUS i PIT 🤑 .

0

@damian464: Cześć Damian, jestem teraz w takiej samej sytuacji jak ty byłeś dwa lata temu. Przenoszę sie w tym roku z UK do Polski i planuje pracować zdalnie. Niestety dostałem odpowedź z HR że ze względu na podatek nie mogę pracować z Polski i być na UK payroll. Takiej odpowiedzi się spodziewałęm, duże korporacje tak maja. Jedna z opcji jest pracować przez firmę Umbralla. Zostało mi jeszcze kilka miesięcy w UK więć mogę spróbować znaleźć firmę która się zgodzi na pracę z Polski. Nie wiem czy jeszcze pracujesz dla firmy w UK ale pytanie jest na jakich zasadach pracowałes? Otworzyłeś własna firme w Polsce?

0

Odświeżam temat, bo może ktoś będzie wiedział. W ogłoszeniu pisze, że
"Are you eligible to work lawfully in this country without visa sponsorship?"
I czy my jako Polacy jesteśmy? Czy może coś zostało po brexicie czy to już jest tak jak z USA? Trzeba mieć obywatelstwo i elo

2

@Czitels: Jeżeli jesteś Polakiem który nie ma "Settled Status" w UK lub obywatelstwa brytyjskiego to odpowiedź na to pytanie z ogłoszenia brzmi "no". Obecnie dla takich ludzi jedyna opcja to właśnie visa sponsorship, czyli tak samo jak z USA. Regulacje IR35 dotyczą charakteru wykonywanej pracy i nie mają powiązania z prawem do pracy w UK, także jest to bez znaczenia w kontekście pytania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1