Praca zdalna z Polski dla firmy w UK [AFTER BREXIT]

1

Cześć,

Wybaczcie za powielanie tematu, który już się nieraz pojawiał. Nie znalazłem aktualnego wątku, dlatego też założyłem nowy - być może ktoś w podobnej sytuacji będzie mógł skorzystać.

Jestem obecnie zatrudniony na angielską umowę o pracę w firmie w UK. Pracowałem w Anglii ponad rok, teraz z powodu pandemii dostałem zgodę na pracę zdalną z Polski (tryb 3 tygodnie w PL, 1 tydzień w UK każdego miesiąca). Rozumiem, że w tym wypadku byłbym oczywiście traktowany jako polski rezydent podatkowy i jestem zobowiązany do rozliczania się z fiskusem i ZUSem w Polsce. Dodam, że moja firma nie ma siedziby ani przedstawicielstwa w Polsce, dlatego rolę płatnika wobec ZUSu musiałbym przejąć ja jako pracownik. Dodam, że do pracy zdalnej muszę stale łączyć się z siecią firmową, a serwery są zlokalizowane w Anglii, ale to chyba nie ma wpływu na rezydencję podatkową z tego co się dowiadywałem.

Próbowałem wstępnie obliczyć składki ubezpieczenia społecznego i zaliczki na podatek - czy ktoś, kto jest w podobnej sytuacji do mnie, może proszę potwierdzić czy dobrze to zrobiłem?

PENSJA BRUTTO

 • miesięczna pensja brutto: 13000 PLN (w przeliczeniu)

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

 • składka emerytalna: 2538 PLN (19,52% z pensji brutto)
 • składka rentowa: 1040 PLN (8% z pensji brutto)
 • składka chorobowa: 319 PLN (2,45% z pensji brutto)
 • suma ubezpieczeń społecznych: 3896 PLN

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

 • podstawa: 9104 PLN (pensja brutto odjąć suma ubezpieczeń społ.)
 • składka zdrowotna: 819 PLN (9% z podstawy)
 • kwota do odliczenia: 706 PLN (7,75% z podstawy)

PODATEK DOCHODOWY

 • podstawa: 8854 PLN (pensja brutto odjąć suma ubezpieczeń społ. oraz koszty uzyskania przychodu - 250 PLN)
 • podatek miesięczny: 1764 PLN (obliczone na podstawie II progu podatkowego)
 • zaliczka na podatek: 1059 PLN (podatek miesięczny minus kwota do odliczenia ubezpieczenia zdrow.)

PENSJA NETTO

 • netto: 7226 PLN (brutto minus wszystkie ubezpieczenia oraz zaliczka na podatek)

Niestety nie mam w obecnej chwili możliwość przejścia na B2B, będę o to walczył w przyszłości.
Serdeczne dzięki z góry za wszelką pomoc :)

2

Najlepiej skontaktuj się z jakąś księgową i zamów konsultacje za stówkę czy dwie, omów sytuację (podwójne opodatkowanie itp.) nie wiem czy w obecnej sytuacji nie lepiej rozliczać się w funtach, albo na początek jakieś dzieło bez składek, specjalista ci na pewno doradzi.

1

Tak z ciekawości - pracujesz dla firmy z UK i w przeliczeniu na złotówki zarabiasz tylko 13 000 zł brutto?

0

witam,

@twerp118 - czy znalazles odpowiedz na to pytanie? jestem w podobnej sytuacji i ciezko uzyskac konkretna odpowiedz, czy to jest opcja stalej przeprowadzki czy jako delegacja?
jestem dopiero przed rozmowa z HR i nie wiem czego sie spodziewac.. dzialalnosc bylaby najlepsza ale raczej sie na to nie zgodza..

0

no wlasnie ze z tego co rozmawialem z innymi to nie bardzo bedzie sie dalo jako b2b ze wzgledu na IR35 ktore zostalo wprowadzone w kwietniu w anglii ale bede probowal.

podatki w polsce to porazka - az sie nie chce wracac..

nick poprawiony - jedno w glowie hahaha

1

~50% podatków? To jak na polskę by się zgadzało. Z tych 7 tysi masz opłacać sobie samemu jeszcze ten przelot raz w miesiącu + mieszkanie na tydzień w UK?
Ja zawsze korzystałem z tego kalkulatora do umowy o pracę https://www.money.pl/podatki/[...]tory/plac/?rok_podatkowy=2020 i zgadzało się co do grosza, z tym że to tylko dla pracodawców z polski - rozumiem że pracując dla anglii samemu musisz opłacać też koszty które normalnie są po stronie pracodawcy? (tak dla zmyłki żeby się wydawało że nie ma tych podatków aż tyle).
I w dodatku nie jest to takie proste bo z tego co rozumiem to będziesz musiał przeliczać według aktualnego kursu funta dla każdego payslipa z osobna

trwa 24 miesiące i składa się z czterech pół-rocznych stażów gdzie się przemieszczam po różnych działach firmy. Stawka 30.000 GBP na rok + 2000 GBP bonusu na początek (tzw. złoty uścisk dłoni prezesa, jeżeli się zwolnię wcześniej to oddaję wszystko).

jak masz rok doświadczenia to rozejrzyj się po rynku pracy, uwiązanie dla 2000 GBP przez dwa lata brzmi śmiesznie. moim zdaniem jeśli coś umiesz bez problemu znalazłbyś pracę +2000 GBP miesięcznie i mógłbyś im tymi 2000 rzucić w twarz i wyjść (poza tym większość umów nie każe oddawać całości tylko część proporcjonalną do pozostałego czasu). Pensja wykładniczo nigdzie nie rośnie. Chyba że naprawdę Ci zależy na tej konkretnej firmie

0

w tej chwili jestem zatrudniony normalnie na umowie o prace, IR35 to nowa ustawa ktora "bierze" sie za unikanie opodatkowania jezeli praca ma znamiona umowy o prace - stale godziny itd.
Podobno jezeli sie pracowalo dla firmy to praktycznie nie ma szans na opcje b2b - ale ta rozmowa jeszcze przedemna wiec dam znac jak poszlo..

no a podatki to w moim przypadku roznica 20k - a jezeli zmuszony bylbym placic zus to roznica ok 50 tys zl
zona jest w podobnej sytuacji wiec dla nas obojga to okolo 80-90k mniej, az ciezko uwierzyc w to co pisze..

0

w moim przypadku powrot jest ze wzgledu na dzieci..

0

Napiszę tylko o opcji kontraktu:
Mówisz o przenosinach do Polski. Więc tutaj w PL założyłbyś firmę (pewnie zwykłą jednoosobową, wygoda i niskie proste podatki - w prównaniu do LTD) i z niej wystawiał faktury. Tu by była zarejstrowana i płaciła podatki. Wydaje mi się, że w takim wypadku IR35 nie ma nic do tego, bo nie byłbyś pod jurysdykcją HMRC. Oczywiście trzeba to sprawdzić u księgowej, ale HMRC ma ochotę trzepać kontraktorów w UK a nie w PL pracujących dla UK. Trochę nie ich jurysdykcja. Inna sprawa czy się zgodzą. Bo w UK kontraktorzy są traktowani inaczej niż pracownicy, nie jest to widziane jak tylko optymalizacja podatkowa. I mogą chcieć Cię "mieć" na uop bo wtedy wydaje im się że zostaniesz długo u nich itp itd. Nieco inna mentalność niż w PL.

Niestety co do kwestii UoP za granicą i rozliczania się w ten sposób nie wiem nic. Jeśli to przenosiny tymczasowe to nie przejmował bym się za bardzo, ale jeśli na stałe wracasz to podejrzewam że bez dobrej porady księgowo prawnej się nie obejdzie.

5

Dzis dostalem odpowiedz z HR i jest tak jak mowisz AreQrm - IR35 nie obowiazuje w Polsce i jak najbardziej zgodzili sie na dzialalnosc z Polski.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0