Szukanie pracy w czasach wirusa

0

Cześć, jakiś czas temu straciłem pracę, gdzie pracowałem jako programista, w dosyć dużym polskim mieście. To była moja pierwsza praca, gdzie poszedłem na staż a potem zostałem na stanowisku juniora. Raczej nie robiłem zbyt wymagających rzeczy. Jak już wspomniałem, po niespełna roku straciłem pracę. Od ostatnich tygodni wysyłam cv w poszukiwaniu pracy jako junior, jednak z ostatnich około 30 cv które wysłałem (jest bardzo mało ofert na juniora, także sam odzywałem się do lokalnych firm), odezwała się jedna firma, która miała otwarte stanowisko na juniora, jednak jak wiadomo było bardzo oblegane i ktoś wykonał zadanie testowe lepiej ode mnie. W tym momencie już sam nie wiem, czy firmy nie zatrudniają juniorów, bo żyjemy w czasach pandemii, czy tak już po prostu jest. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest znaleźć pracę dla juniora, bo ofert mało, ale w tym momencie już sam nie wiem co robić. Jestem świeżo po studiach informatycznych, ale w tym momencie jestem po prostu w kropce, bo nie wiem ile to może potrwać, nawet zacząłem poważnie rozważać relokację i wysyłanie cv do innych miast. Co sądzicie o tej sytuacji? Może po prostu źle aplikuję do firm? Jak znaleźć pracę na stanowisko juniorskie?

1

Poszukaj zleceń na własną rękę w międzyczasie - żeby nie mieć przestoju.

1

Spróbuj się nie załamywać, epidemia nie będzie trwała wiecznie. Rekrutacje w IT są wolne, szukanie fajnej pracy to często więcej czasu niż cały lockdown gospodarki.
Nikt Ci nie powie, jaka jest Twoja sytuacja, bo nie mamy pojęcia jaki jest Twój poziom. Określasz się jako junior, a to właściwie nic nie wyjaśnia, bo ten termin rozciąga się od osób absolutnie niesamodzielnych po takich, które są samodzielne, ale jeszcze nie w pełni wydajne.
Widywałem świeżych absolwentów, którzy już wymiatali w swojej technologii i takich, których strach było z czymś zostawić.
Relokacja w ciemno jest absolutnie bez sensu, absolutnie, szczególnie w dobie pracy zdalnej.

2

@Nindzia a czy coś cię trzyma w tym konkretnym mieście czy w ogóle kraju? Może warto rozszerzyć horyzonty.

1

Nie tylko Ty masz taki problem. Osobiście znam kilka osób które straciły pracę w IT. Podejrzewam że największa fala zwolnień jest jednak wciąż przed nami.

Pozostaje ci żmudne szukanie ofert (może warto rozważyć oferty zdalne zza granicy) i dokształcanie się, tak abyś to Ty wypadł najlepiej na rozmowie rekrutacyjnej. Relokacja to słaby pomysł.

Jeśli masz kiepską sytuacje finansową to może warto zająć się czymś innym do czasu aż na rynku zaczną pojawiać się nowe oferty?

8
Nindzia napisał(a):

Cześć, jakiś czas temu straciłem pracę, gdzie pracowałem jako programista, w dosyć dużym polskim mieście. To była moja pierwsza praca, gdzie poszedłem na staż a potem zostałem na stanowisku juniora. Raczej nie robiłem zbyt wymagających rzeczy. Jak już wspomniałem,** po niespełna roku straciłem pracę.**

https://4programmers.net/Forum/1656816
2020-02-25

** jestem na stażu jako frontend dev**
widzę, że mam zaległości - głownie z CSS. Jako tako ogarniam Vue.js

2020-03-23
https://4programmers.net/Forum/1663601

klepie sobie projekcik w wolnej chwili, żeby utrwalić wiedzę z nowego frameworka, którego się uczę (Angular).

Pół miesiąca po tym kiedy byłeś jeszcze na stażu Polska poszła na kwarantannę.
W kwarantannie ty cisnąłeś githuba.

Kwiecień 2020
Straciłeś staż a z setek "jako tako ogarniam ABC" nie wyróżniasz się na tyle żeby w trudnym czasie dostać pozycję juniora.

Sorry Misiu, twarda rzeczywistość 4 maja 2020.

4

Jak ogarniasz dobrze angielski lub niemiecki szukaj pracy zdalnej w Niemczech w szczególności Frankfurt albo Bawaria. Mam wrażenie, że jest więcej ofert jak przed pandemią.

2

Teraz są takie czasy, że mając nawet te dwa lata doświadczenia i studia ciężko znaleźć pracę. Pandemia koronawirusa zbiera żniwo. Na Twoim miejscu bym nie wybrzydzał i poszedł sobie tymczasowo do innej pracy (stacja paliw, lidl etc), starał się coś znaleźć w międzyczasie, a jeżeli by Ci się nie udało to możesz rozważyć wyjazd za granicę.

0

Z dwóch firm do których wysłałem CV i odpowiedziały na moje zgłoszenie dowiedziałem się że albo są wstrzymane rekrutacje gdzieś do końca czerwca, albo w ogóle o jakiejkolwiek pracy może być mowa też gdzieś pod koniec czerwca, może nawet w lipcu. Przy czym w jednej była możliwość pracy zdalnej ale co do zasady chodziło o pracę stacjonarną. Jeśli w wielu innych firmach też powstrzymywano rekrutacje i nawet remote przeszkadza to dla niektórych zwolnionych wcześniej może być to zbyt odległy termin. Nie wiadomo czy rekrutacje nie będą wstrzymane na dłużej. Co do kryzysu i wycofywania się z inwestycji, nie wiem na ile to zależy od ustanowionych nakazów i zakazów a ile zależy od tego co nakręcają media.

0

Sam szukam teraz stażu z Javy, wysłałem przez ostatni miesiąc 12 CV do różnych firm i do tej pory tylko 2 odpowiedzi odmowne, pozostałe bez odpowiedzi. Także jak widać, wszędzie jest ten sam problem dla osób z małym doświadczeniem.

1
drorat1 napisał(a):

Z dwóch firm do których wysłałem CV i odpowiedziały na moje zgłoszenie dowiedziałem się że albo są wstrzymane rekrutacje gdzieś do końca czerwca, albo w ogóle o jakiejkolwiek pracy może być mowa też gdzieś pod koniec czerwca, może nawet w lipcu.

W sumie dziwne, bo w PHP obecnie raczej wzrosty ze względu na (siłą rzeczy) rosnące zapotrzebowanie na e-commerce.

2

Tak jak za dni Noego: jedli, pili, żenili się i nie zauważyli, kiedy przyszła na nich zagłada

2

Napisałeś "niespełna ponad rok". Potem dodałeś, że szukasz dalej jako junior. W obecnej sytuacji jaką mamy przez koronawirusa wydaje mi się, że równocześnie z szukaniem pracy jest idealny czas na to żeby się wyskillować. Osoba mająca 1.5 roku doświadczenia i lubiąc programować ma bardzo duże szanse na znalezienie pierwszej fuchy jako regular/mid.

Edit :
Niektórzy zostają ochrzczeni magicznym tytułem ,,regular'' po 3 latach a niektórzy po roku. Według mnie, jeśli nie jesteś na poziomie początkującym to powinieneś wysyłać CV zarówno na juniora i na mida. Nawet jeśli na mida się nie dostaniesz, takie rozmowy rekrutacyjne też bardzo dużo dają według mnie :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1