Studia zaoczne czy ich brak?

0

Witam! Właśnie skończyłem liceum i nie wiem dokładnie jaką ścieżką podążyć (tak, wiem, tematów tego typu było sporo, przejrzałem je i nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi, albo są to wątki sprzed paru lat i ich aktualność mogła się skończyć ;)) Ostatnio dobrze opanowałem podstawy C++ przygotowując się do matury (w szkole prawie nic się nie nauczyłem) i załapałem bardzo dużą zajawkę na pisanie. Po tym zaczynają się schody. Byłem przekonany, że chcę iść w Javę, ale konkurencja odrobinę nabawiła mnie strachu, że bez studiów nie dostanę się na żaden staż, a tym bardziej do pierwszej pracy. Bardzo zaintrygował mnie dart, a konkretnie flutter, ponieważ mam pewien pomysł na malutki startup, do którego potrzebowałbym aplikacji mobilnych zarówno na iOS jak i na Android. Pomysł traktuję trochę bardziej jako mój docelowy projekt który chcę napisać i będę wiedział, że coś potrafię. Jak wygląda rynek pracy we Flutterze? Bez studiów mam czego tam szukać, czy lepiej przemęczyć się i pójść zaoczne dla papierka? Za kilkaset złotych zamiast na studia zaoczne mogę kupować dużo ciekawych materiałów-książek, kursów na udemy itd. Praca to mój priorytet, gdyż po prostu będę musiał utrzymywać sam siebie, co w stolicy nie będzie łatwe i w samej pracy nauczę się dużo więcej.
Za kilkaset złotych zamiast na studia zaoczne mogę kupować dużo ciekawych materiałów-książek, kursów na udemy itd.
Skracając moje wywody:

  1. Dart (konkretnie Flutter) czy Java?
  2. Studia zaoczne czy dużo pracy w domu?
  3. Ostatnie pytanie trochę od czapy. Za parę lat mam w planach wyjechanie do USA, czy obowiązuje tam kult papieru, czy jako powiedzmy mid będę mógł znaleźć dobrą pracę?

Bonusowe pytanie: Jak rekrutujący zapatrują się na studia z kierunków nie pokrewnych do informatyki?

1
  1. Studia zaoczne + praca(o ile cię ktoś weźmie) + nauka w domu
  2. przejrzyj oferty z usa czy wymagają wykształcenia wyższego.
1
pre55 napisał(a):
  1. Studia zaoczne + praca(o ile cię ktoś weźmie) + nauka w domu

Dokładnie, studia na pewno Ci się przydadzą chociażby podczas poszukiwania pierwszej pracy/stażu. Kandydatów jest mnóstwo, do czego przyczyniły się m.in. bootcampy wmawiające ludziom, że po 2-miesięcznym kursie są w stanie pracować jako programiści i kosić 10k/msc.

1

Staż zwykle nie wymaga super znajomości konkretnej technologii, tylko „wiedzy ogólnej”. Dla pracodawcy liczy się Twój potencjał i zaangażowanie - wiadomo, że będzie musiał w Ciebie inwestować.

Nie bój się konkurencji, staraj się być ekspertem w czymkolwiek sobie wybierzesz. Strach nie jest dobra motywacja. Kieruj się zajawką i popytem.

Czyli chcesz rozwijać się w Javie -> próbuj dostać się na staż na stanowisko związane z Javą. Nie ma tu wielkiej filozofii ;)

Odnośnie Fluttera i startupu -> NIE :) masz jakiekolwiek doświadczenie w sprzedaży i biznesie? Nigdy nie zaczynaj od technologii.

Studia -> lepiej mieć niż nie mieć, ale bardziej liczy się doświadczenie komercyjne. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy firma traktuje studia zerojedynkowo, wtedy nawet nie zaprosza na rekrutacje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1