Senior Developer a inflacja

0

Dzieki za odpowiedzi. Czyli tak jak myslalem niestety zamiast byc coraz lepiej bedzie coraz gorzej.

2

Coraz więcej programistów to coraz niższe pensje :)

1

IMO stawki szybuja w gore( mam na mysli rynek Javowy I Frontend).
Ostatnio na LinkedIn dostaje coraz wiecej ofert z widelkami 25k na B2B a nawet do 25k na UoP. 15-18 b2b to dla regulara ( no chyba ze senior to dla Ciebie ktos kto ma 3 lata expa, wtedy pewnie 18k b2b to max).

1

Ja zauważam, że waloryzacja na programistów też jest. Ciągle obserwuję tendencję wzrostową jeśli chodzi o wynagrodzenia. Jak zostałem seniorem to 13k brutto to było coś, a u mnie w firmie chyba nawet tyle wtedy nie dawali. Teraz widzę, że takie "coś" to 20k na rynku Krakowskim

0
durdur napisał(a):

tak jak myslalem niestety zamiast byc coraz lepiej bedzie coraz gorzej.

Nie wiem co i jak myślałeś, ale będzie jak zawsze, bo ekonomia działa i stabilizuje dojrzałą sytuację: 20% programistów będzie zgarniać 80% z puli kasy na rynku.

2

Uwielbiam czytać żale klepaczy CRUDów. Tutaj, na wykopie, czy fejsie. Ludzie zaczęli orientować się, że coraz więcej ludzi chce i zostanie programistami więc spadki pensji są nieuniknione. Natomiast od jakichś 2 lat obserwuje trend srania we własne gniazdo jeżeli chodzi o IT. Ciągłe dyskusje o tym, że rynek zaraz upadnie, że przesycenie, że pensje spadają bo na portalu zamiast 20k proponują 19k jest zabawne. Obecnie programiści to chyba najwięksi paranoicy. Ten płacz i strach jest zabawny

0

Wypraszam sobie wyzywanie mnie od klepacza crudów bo nim nie jestem. Ja tam jakos nie widze tych ofert za 20k owszem sa ale pojedyncze niezbyt duzo.

I tak, mam 3.5 lata doswiadczenia i jestem seniorem jesli kogos to boli.

5

Moja teoria spiskowa jest taka, że zachodnie firmy widzą tutaj bardzo dobry stosunek wynagrodzeń do skilla, dlatego outsource’ją utrzymanie systemów i inny shit. Oczywiście zdarzają się projekty rozwojowe, ale rzadziej. Efektem jest błędne koło: polskiego przedsiębiorcy nie stać na polskich programistów, w związku z czym mało biznesów powstaje w PL bez zewnetrznego finansowania. Jest ultra ciężko, nie jesteśmy innowacyjni, bo nas nie stać na samych siebie.

Co do wynagrodzeń - trzeba zdać sobie sprawę z tego, że mało prawdopodobne jest utrzymanie się na bardzo dobrym poziomie z jednego zawodu do końca życia. Obecnie zarabiamy tyle, co dyrektorzy w innych branżach, a nie wydaje mi się, żebyśmy mieli porównywalny zakres odpowiedzialności. Popatrzmy obiektywnie - taki ziomek żyje w ciągłym stresie, musi cisnąć sprzedaż, marketing, zarządzać ludźmi, spinać plan, kiedy my gramy w piłkarzyki i mamy owocowe piątki. To jest bańka, która musi kiedyś pęknąć.

1
Charles_Ray napisał(a):

Moja teoria spiskowa jest taka, że zachodnie firmy widzą tutaj bardzo dobry stosunek wynagrodzeń do skilla,
[...]
To jest bańka, która musi kiedyś pęknąć.

Nie pęknie tylko wraz z ogólnym wzrostem wynagrodzeń powoli będzie z niej uchodzić powietrze.

Oczywiście piszę o zachodnich korpo wynajmujących w Polsce nieźle przygotowaną i wykształconą siłę roboczą a nie oblężenie wbijających w branżę walczących o możliwość robienia stron i sklepów internetowych nawet rok za darmo, byle przez HTML&Photoshop&framework "wbić w branżę".

2
durdur napisał(a):

Ja tam jakos nie widze tych ofert za 20k owszem sa ale pojedyncze niezbyt duzo.

A ja widzę, i to coraz częściej. Nawet takie, gdzie 20k+ to są dolne widełki, ale to już faktycznie pojedyncze przypadki. W firmie w której pracuję też są jakieś oferty dla seniorów z górnymi widełkami do 20k z czymś.

Jest tylko jeden problem...

mam 3.5 lata doswiadczenia i jestem seniorem

... otóż nie :D

jesli kogos to boli.

Najbardziej chyba boli kandydata i jego urażoną dumę :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0