Zmiana kariery. Czy jestem za stary?

0

Cześć!

Szukam rady, ale najpierw nakreślę sytuację.

Mam 35 lat. Pierwszą styczność z programowaniem miałem w wieku około 12-13 lat (Turbo Pascal). W liceum bawiłem się C++, Javascriptem i trochę PHP, ale były to niewielkie projekty. Po skończeniu liceum przestudiowałem 1 semestr informatyki, ale było to na zasadzie "na coś trzeba iść", więc dość szybko zrezygnowałem z tych studiów, bo nie czułem tego. Przez wiele lat nie dotykałem programowania, dopiero w wieku 29 lat jako hobby zacząłem uczyć się Pythona. Zacząłem pisać skrypty, które poprawiały moją produktywność i faktycznie coś robiły. Zaczęło mi się to bardzo podobać. Dorzuciłem Django, trochę Flaska, liznąłem trochę Javy, Fluttera, powoli gdzieś tam zacząłem myśleć o programowaniu jako o źródle utrzymania. Przeglądnąłem oferty, króluje Java i Javascript. Java to korporacje, dlatego postawiłem na JS, bo wolę pracować w mniejszych firmach. Od około 2 lat skupiam się głownie na JS + React + Node, pomału też poznaję RoR.

Teraz pytanie, czy mój wiek jest przeszkodą aby zaczepić się w jakiejś firmie?

Drugie pytanie, pojawiają się czasem oferty dla Juniorów, ale często wymagają minimum roku doświadczenia komercyjnego. Ja nie uważam się, że jestem Juniorem, bardziej MID, a może nawet trochę więcej (przynajmniej jeżeli chodzi o znajomość stacku), chociaż oczywiście mogę się mylić ;) , ale nie mam doświadczenia komercyjnego. Mam własne projekty, jedne mniejsze, inne większe (ale czy to wystarczy dla potencjalnego pracodawcy?) . Jak to przeskoczyć?

9

nie pracowales jeszcze nigdzie komercyjnie a sie juz oceniasz jako mid+?

5

Rozsyłaj cv na pozycje juniorskie, chodź na rozmowy kwalifikacyjne i negocjuj sobie stawkę. Tylko nie wspominaj, że jesteś samozwańczym midem, bo na twarzach rekrutujących zagości taki sam uśmiech jak u czytających ten temat.

1

Od 6 lat coś tam sobie kodujesz i przez te SZEŚĆ lat nie zrobiłeś kompletnie nic aby zweryfikować swoją wartość i umiejętności na rynku pracy?

9

Ja nie uważam się, że jestem Juniorem, bardziej MID, a może nawet trochę więcej

Ciężko to ocenić, bo w poście, poza Twoimi subiektywnymi wrażeniami, nie ma konkretów. Nie pokazałeś swoich programów, nie dałeś żadnego kodu do oceny, jedynie podałeś czas, który poświęciłeś na naukę oraz kilka technologii. To za mało, żeby dało się kogokolwiek uczciwie ocenić.

Poza tym pamiętaj o jednej rzeczy - to, co robiłeś, to robiłeś samodzielnie (a jeśli tak nie było, to zapomniałeś wspomnieć o uczestnictwie w jakichś grupowych projektach). Praca w grupie jest czymś zupełnie innym i może się okazać, że przesiadka z samodzielnego pisania na bycie częścią zespołu jest jak zamiana prowadzenia samochodu na sterowanie kutrem rybackim. Niby i tu i tam się prowadzi pojazd silnikowy, ale jest to zupełnie coś innego, a doświadczenie posiadane przy prowadzeniu pierwszego pojazdu w żaden sposób nie przydaje się przy drugim ;)

Chodzi o to, że będąc częścią grupy musisz pisać w sposób ustalony przez grupę, musisz stosować odpowiednie konwencje nazewnictwa, niekoniecznie rzeczy, które dla Ciebie są logiczne, tak samo będą odbierane przez kolegów itp. Oczywiście - jeśli umiesz programować, to prawdopodobnie szybko sobie poradzisz z takimi tematami, tak samo jak chociażby z Git'em, niemniej są duże szanse, że Twoja przydatność (na chwilę obecną) dla firmy jest na poziomie kandydata na juniora. I nie piszę tego złośliwie, tylko postaraj się spojrzeć na temat oczami drugiej strony. Oni chcą pracownika, który oczywiście że będzie ogarnięty, ale który także wpasuje się w cała maszynę, która działa w firmie.

A odpowiadając na główne pytanie - moim zdaniem 35 lat to jeszcze nie jest wiek, który coś blokuje. W oczach niektórych pracodawców nawet może to być plus - bo człowiek już się wyszumiał, w jakiś sposób się ustabilizował, powinien mieć bardziej w głowie poukładane, posiadać większe tzw. "doświadczenie życiowe" itp.

3

Znajomość/liźnięcie tylu języków i technologii jest spoko, ale jak jesteś architektem, albo seniorem chociaż. Nie mówię, że to źle, to zawsze jest na plus, ale w Twoim przypadku nikt nie będzie patrzył na to, że znasz C++, PHP, Javę, RoR, JS, React, Node, czy co tam jeszcze (w praktyce jestem pewien, że w większości zrobisz hello world i niewiele więcej). Pracodawca będzie patrzył jak dobrze znasz JS (jeśli idziesz na programistę JS). Reszta go będzie mało obchodzić i nawet żadnego pytania z tych języków nie usłyszysz.

Lepiej by było, jakbyś umiał np JS+Node na dobrym poziomie i już, niż rozmieniać się na drobne. Oczywiście nie twierdzę, że nie znasz :)

Idź na rozmowę i zobacz sam, chociaż bez doświadczenia komercyjnego ciężko Ci będzie trafić na rozmowę MID+. Chyba, że jesteś na tyle pewien siebie, że gotów jesteś troszkę podkolorować, if u know what I mean ;)

3
big_concept napisał(a):

Mam 35 lat.
Teraz pytanie, czy mój wiek jest przeszkodą aby zaczepić się w jakiejś firmie?

nie.

Ja nie uważam się, że jestem Juniorem, bardziej MID, a może nawet trochę więcej

:-)
Swój poziom możesz poznać już dzisiaj -> pokaż GitHuba, lub w kilka tygodni -> aplikuj na pozycje juniorskie.

1

---EDIT-----

zaznaczam jeszcze raz, bo widzę, że wszyscy się tego czepiają ;)

To, że oceniłem się na MID, to wyłącznie przypuszczenie, po tym, co widziałem w wymaganiach na stanowiska juniorskie (i mówię tutaj wyłącznie o znajomości stacku), oczywiście mogę się mylić i zdaję sobie z tego sprawę :) nie mam zamiaru kandydować na stanowiska mid, tylko na junior, bo nie mam doświadczenia. Proszę już tej kwestii nie poruszać, bo zrobi się śmietnik ;)

3

No to w takim razie watek się kwalifikuje do zamknięcia, bo na główne pytanie "Czy jestem za stary" już dostałeś odpowiedź: "Nie, nie jesteś, startuj i powodzenia" ;)

1

A sprzedajesz te projekty, które robisz? Czerpiesz z nich jakiś zysk?
Może nawet nie zysk, ale czy maja jakieś prawdziwe i przydatne działanie, które zostało zweryfikowane w praktyce?

Jeżeli tak to zmienia postać rzeczy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1