Lepiej iść w Java czy JavaScript?

0

Mam możliwość wyboru pomiędzy tymi dwoma stanowiskami, co doradzacie?

11

To dwa zupełnie różne języki z różnym ekosystemem i zwyczajami, więc kwestia tego, co cię bardziej kręci.

Poza tym zarówno JavaScript jak i Javę można używać w różny sposób (frontend, backend, apki mobilne, apki desktopowe itp.) i każda taka praca będzie inaczej wyglądać. No i do różnych rzeczy dany język będzie się mniej lub bardziej nadawał albo będzie to mniej lub bardziej popularne zastosowanie - np. JS o ile jest teraz praktycznie wszędzie i wszystko można w tym robić, to jednak takim najbardziej typowym zastosowaniem JavaScriptu jest frontend, ale w Javie raczej frontendu apek webowych nie będzie się robić (chociaż można bo GWT choćby), tylko prędzej backend czy aplikacje mobilne, więc też zastanów się, co chcesz robić, jaką chcesz mieć specjalizację.

7

Javascript masz ten plus, że jak odejmniesz skrypty to masz dżawe.
A Lukita wyczerpał temat więc pozostaje mi go tylko splusować...

1

Co mogę powiedzieć to to, że przyszedłem do roboty jako Java Developer a pierwsza moja robota była w Expressie XD ale ciesze sie w sumie, bo javke znam i tak juz dobrze a dostalem fajny projekt w nowej technologii i poszerzam choryzonty horyzonty na przyszłość,

ale co wybrac pomiedzy tymi dwoma, ja bym powiedział, ze jave, wieksza spolecznosc i wiecej pracy

3

Java umiera. Poza tym Java to język dla starych i smutnych zgredów, którzy toczą wojny o typy. Z tego też powodu powinieneś wybrać Java Script, ponieważ to język przyszłości. Już teraz w Java Script zrobisz zarówno front (react, angular, vue), jak i backend (node, express), aplikację mobilną (react native), desktopową (electron), a nawet pobawisz się machine learning (tensorflow.js, keras.js, brain.js)

7
Haskell napisał(a):

Java umiera. Poza tym Java to język dla starych i smutnych zgredów, którzy toczą wojny o typy.

Coooo? Java i wojny o typy. Co Ty wiesz o wojnach o typy? I co javowcy o tym wiedzą?

W temacie - wybór niestety słaby. Między językiem beznadziejnie zaprojektowanym i powidującym raka -> javascript, a językiem nudnym do bólu i ukochanym przez korpoarchiotektów -> java.
W temacie przysżłości: Java jest już COBOLem. I pewnie, tak jak COBOL, jeszcze 60 lat bedzie dominować w serwerach, choć wstyd będzie coraz większy, (ale kasa będzie siezgadzać).
Co do JS to chciałbym przypomnież, że jest rok 2020 - nie wiem jaki jest sens pisać w JS, jak w pobliżu są dużo lepsze jzyki (TS jako minimum). Chyba, że ktoś lubi ciągle powracające błedy, słaby refactoring i pisanie absurdalnej dokumentacji w komentarzach.

Spróbuj zobaczyć z kim bedziesz pracował:
Jak firma to korpo to wybierz raczej zespół JS.
Jak firma bardziej mała to Javowy team bedzie przyjemniejszy.

2

myślę, że w JS szybciej złapiesz robote z fajnymi technologiami i zapewne będą to mniejsze/średnie firmy
java to raczej średnie/duże firmy i czesto mozna wdepnąć w zajebiste błotko, ale projekty często mają większy impakt

jeśli chodzi o hajsy - w javie dostaniesz więcej, przynajmniej w PL. dla js 20k/mc B2B to rzadkosc, dla javy 25k/mc netto raczej często występuje

ogólnie tak jak pisali ludzie wyżej zależy co ci sie bardziej podoba :P

5

myślę, że w JS szybciej złapiesz robote z fajnymi technologiami

Czyli że dostanie robotę w JS bez JS? :O

5
  • Java jest rozwlekła do bólu i niestety wolno ewoluuje, ale ekosystem (JVM i biblioteki) jest świetny. Dlatego wielu chce to wykorzystać tworząc nowe języki na JVM lub portując stare jak Kotlin, Scala, Clojure, Eta
  • JavaScript powoduje choroby psychiczne dzięki swojemu słabemu i dynamicznemu typowaniu, ale to jedyny język wykonywany w przeglądarce. Dlatego wielu chce rozwiązać ten problem tworząc nowe języki transpilowane do JS lub portując stare jak TypeScript, PureScript, ClojureScript, Kotlin.js, Scala.js, JSweet (Java)

Naucz się obu i zostaniesz legendarnym FullStackiem :P. W zeszłym roku któryś portal podawał, że najbardziej poszukiwaną osobą (i najlepiej płatną oczywiście) jest FullStack Java + Angular :D

10

Technologia to tylko narzędzie i generalnie w ogólnym rozrachunku może nie mieć specjalnie znaczenia. Ważne żeby skupić sie na nauce programowania i inzynierii oprogramowania. Jeśli umiesz rozwiazać problem w języku X to będziesz umiał i w języku Y. Spróbuj jednego i drugiego a potem sam ocenisz. Są przecież pozycje fullstackowe, a zresztą często i tak trzeba przynajmniej trochę umieć różne technologie, wiec to nie jest tak ze wybierając X "zmarnujesz" czas, nawet jeśli finalnie jednak pójdziesz w kierunku Y.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1