B2B -> ekwiwalent na UoP

0

Witam,

jak się przelicza ekwiwalent z B2B na UoP?
Przykładowo mamy stawkę 100 zł netto + VAT/h na B2B, jak wygląda ekwiwalent tej stawki na umowie o pracę?

8

Tego się nie przelicza :P

A nieco obszerniej - wszystko zależy od zapisów, jakie miałeś/będziesz mieć przy B2B. W przypadku UoP masz ustawowo przewidziany urlop, masz prawo iść na L4, masz prawo do opieki nad dzieckiem itp. W przypadku B2B (teoretycznie) tego nie ma, gdyż jesteś firmą świadcząca usługi na rzecz innego podmiotu. Jak jesteś chory, to nie świadczysz usługi, czyli zapłata Ci się nie należy. Oczywiście, często firmy zamieniają UoP na B2B i w ten sposób maskują zatrudnienie na etat. Pomijając zgodność tego z prawem, problemem jest coś innego: przy takich umowach masz tyle szczegółów do ustalenia, że nie da się jednoznacznie ustalić takiego przelicznika.

Chociażby kwestia urlopu - czy będąc na B2B masz do niego prawo? Opcje są przynajmniej trzy: nie masz prawa, masz urlop pełnopłatny, albo masz urlop ale bezpłatny, ale za to wynagrodzenie za ten okres masz wkalkulowane ryczałtowo w stawkę godzinową/miesięczną.

Naprawdę, nie znając szczegółów, ciężko coś sensownego napisać. Na pewno nie jest prawdą, że jak przyjmiesz netto na B2B i netto na UoP to będzie to samo.

4

Ważna rzecz, którą powinieneś wiedzieć na początek przygody: jak w widełkach masz stawkę A, wyrażoną w brutto (zwykle UoP) i B, wyrażoną netto (zwykle B2B) i zachodzi zależność A==B, to wiedz, że masz do czynienia z Januszostwem i sobie uważaj z taką firmą.

0

ogólnie się zgadzam z @cerrato, ale zastanawiam się gdyby bez wszystkich pobocznych benefitów takich jak urlopy itd. przeliczyć czysty hajs na czysty hajs
weźmy 100zł netto + VAT/h B2B -> UoP

w dwóch przypadkach:

  1. rozliczam się sam
  2. rozliczam się z partnerem/ką

liczył sobie ktoś to kiedyś?

0

@azalut: no ale to też takie trochę pytanie z czapy, bo wynik takiego eksperymentu jest uzależniony od tego, ile partnerka zarabia i jaka jest dysproporcja między jej a Twoimi zarobkami.

1

Zależy od tego ile zarabiasz, ile zarabia partnerka, czy w B2B masz jakieś benefity w stylu urlop, chorobowe, czy jesteś w stanie wrzucić w koszty część wydatków. Liczysz sobie ile rocznie masz "netto", szukasz w internecie kalkulatora płac i liczysz.
Przykładowo:
B2B, 100 zł/h = 250 * 8 * 100 = 200 000 rocznie
Zus, księgowa = 1500*12 = 18 000
Podatek 19% = 34580
Netto = 147420

UoP
https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/
Wychodzi, że żeby uzyskać taką pensję przez cały rok, pracodawca musi wypłacić ci "brutto" 209703 zł.
Łączny koszt dla pracodawcy (z uwzględnieniem składek, które musi za ciebie odprowadzić) to 252650,10 zł

Czyli żebyś dostał tyle samo na rękę, pracodawca musi dopłacić w tym przypadku 52650zł rocznie, zapewnić ci dodatkowo 26 dni wolnego ekstra (~10% czasu pracy) i potencjalnie jeszcze parę dni zwolnienia chorobowego.
Przejście z B2B na UoP to kwestia zapłacenia ekstra kasy do budżetu (podatki, ZUS), oraz zapewnienia dodatkowych benefitów w postaci urlopu, chorobowego. Kto to zapłaci zależy już od tego komu bardziej zależy na zmianie formy zatrudnienia.

0
piotrpo napisał(a):

Zależy od tego ile zarabiasz, ile zarabia partnerka, czy w B2B masz jakieś benefity w stylu urlop, chorobowe, czy jesteś w stanie wrzucić w koszty część wydatków. Liczysz sobie ile rocznie masz "netto", szukasz w internecie kalkulatora płac i liczysz.
Przykładowo:
B2B, 100 zł/h = 250 * 8 * 100 = 200 000 rocznie

Pogubiłem się, ale rozjaśnij, jak Ty to 200k rocznie wyprowadziłeś, to przelicznik dla 160 godzin w miesiącu?

0

To kwestia naprawdę mocno indywidualna.

Dla niezarabiającej małżonki to można nawet się pokusić o skalę podatkową, bo:
168 h/miesiąc x 11 miesięcy x 100 zł/h x 0.5 = 92,400 zł

To jest przy założeniu, że pracujesz 168 h miesięcznie, 11 miesięcy w roku. Wystarczy podbić nieznacznie koszty, doliczyć ZUS i już wyjdzie ci poniżej progu opłacalności dla liniowego (coś ok. 87 tysięcy chyba). Jak przepracujesz 80h mniej już będziesz do przodu. Natomiast jak ci stawka wzrośnie o 10 zł/h to nagle ten próg "odlatuje". Ale z kolei - jeśli są dzieci i inne odliczenia to próg z powrotem można dogonić :)

Lepiej samemu przeliczyć.

1

Należy też uwzględnić to, że na B2B można zrobić sobie koszty, podobnie jak uwzględnia się, że na UoP człowiek 'średnio' chodzi na 7-10 dni L4.
Samochód, paliwo za 75% ceny, telefon, biurko, monitor, laptop, krzesło, większość kabli jakie używa się w domu, udemy, książki, jakakolwiek licencja... sama księgowa i ZUS są kosztem.
A potem są ludzie, którzy przy 100k idą na skalę liniową 'bo na ogólnych by się na 32% załapał'...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1