Drugi język obcy dla programisty - co poza angielskim?

1

Cześć,
Czasami mam trochę wolnego czasu i zastanawiam się jakiego języka obcego się uczyć w wolnym czasie. Angielskiego już się nie uczę, bo osiągnąłem wystarczający poziom. Zastanawiam się nad, niemieckim, francuskim i trochę hiszpańskim.
Który z nich jest najbardziej popularny poza angielskim? Obstawiam, że niemiecki, ale dla mnie trudny, po 4 latach w szkole nic nie umiem, hiszpański i francuski chyba są łatwiejsze, ale wydaje mi się że w IT/Inżynierii mało popularne. W jakich językach mówicie, jakich się uczycie?

0

Nie napisałeś wprost, czy chcesz się tego uczyć pod względem kariery, czy raczej dla własnej satysfakcji, z opcją, że może kiedyś się przyda w pracy.

Jeśli stricte biznesowo, to dużo zależy od tego, z kim współpracujesz. W pewnych kręgach język rosyjski przechodzi renesans, jakieś 10 lat temu mój brat miał na Akademii Ekonomicznej właśnie ruski jako drugi język, ogólnie były to zajęcia dość oblegane. W każdym razie - z tych 3 wymienionych to (jeśli nie masz jakichś konkretnych powodów do wyboru pkt. 2 czy 3 - np. współpraca z firmą z Francji) niemiecki (mimo, że Tobie średnio pasuje) ma największy potencjał. Chociażby dlatego, że to jednak nasz bezpośredni sąsiad, poza tym jeśli chodzi o technologie to jednak Niemcy są bardziej rozwiniętym krajem od pozostałych z Twojej listy, więc naturalnie są większe szanse, że kogoś technicznego spotkasz właśnie z Niemiec, a nie Francji.

0
cpp_beginer napisał(a):

Cześć,
Czasami mam trochę wolnego czasu i zastanawiam się jakiego języka obcego się uczyć w wolnym czasie. Angielskiego już się nie uczę, bo osiągnąłem wystarczający poziom.

Teraz, po nauce szkole, zacznij się uczyć angielskiego na poważnie. Poważnie piszę.

1

Ja często widuję oferty w IT ze znajomością francuskiego, więc moim zdanie warto się go uczyć. Sam od przeszło 2 m-cy coś tam sobie skrobie we francuskim. A co do tego, że niemiecki jest trudniejszy od francuskiego i hiszpańskiego to prawda.

0
BraVolt napisał(a):

Teraz, po nauce szkole, zacznij się uczyć angielskiego na poważnie. Poważnie piszę.

Ja też poważnie. Ja już pracuję za granicą i uważam że angielskiego nie muszę się uczyć dużo. Czas na drugi język.

0
cpp_beginer napisał(a):
BraVolt napisał(a):

Teraz, po nauce szkole, zacznij się uczyć angielskiego na poważnie. Poważnie piszę.

Ja też poważnie. Ja już pracuję za granicą

Jak używasz obcego języka na co dzień od rana do wieczora to co innego.

2

Chiński

1

Trzeb spytać pana Wojciecha Seligi ;)

6

Chiński, w dłuższej perspektywie będzie drugim obok angielskiego językiem na świecie.

0

Pod względem kariery programisty w Polsce to znajomość języków poza angielskim raczej jest mało pomocna. Ewentualnie może być wisienką na torcie dla kilku firm jeśli zna się niemiecki, mniej francuski.

Pod względem kariery na świecie to zależy gdzie chcesz pracować. W USA dobrze znać hiszpański, ale to też będzie tylko owa wisienka. Co innego jeśli chcesz pracować w kraju w którym językiem urzędowym nie jest angielski. Wtedy musisz tylko sobie odpowiedzieć gdzie chcesz pracować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0