Założenie JDG - adres siedziby - wynajmowane mieszkanie

0

Cześć.
Jestem programistą i przechodzę na B2B.
Wiem, że aby zostać Vatowcem będę musiał przejść obowiązkową kontrolę w siedzibie firmy. Z tego też powodu odpada mi nie podanie adresu podczas rejestrowania CEIDG (tak mi się wydaje?).
Wiem też, że aby zarejestrować JDG w miejscu zamieszkania, gdy wynajmuje mieszkanie wymagana jest zgoda właściciela mieszkania. I tutaj pojawia się mały problem, ponieważ słabo trafiłem i kontakt z właścicielką mam znikomy. Jest bardzo problematyczna, ciężko mi się z nią w ogóle skontaktować, a nawet jeśli, to wątpię aby wyraziła zgodę ze względu na wyższy podatek od nieruchomości.

Mam możliwość podania mieszkania moich rodziców, w którym jestem zameldowany i gdzie nie byłoby problemu z prawem do mieszkania, aczkolwiek mieszkam 350 km od domu i w razie różnorakich kontroli nie wiem jak miałbym to rozwiązać. Nie chciałbym tam jeździć w środku tygodnia, w środku dnia..

Mam również możliwość podania adresu firmy, w której będę pracował (na początek stacjonarnie). Obawiam się tutaj o to, czy ktoś nie posądzi mnie np. o utrzymywanie stosunku pracy z kontrahentem.

Mógłby mi ktoś doradzić co powinienem podać za adres siedziby w takim przypadku?

Jednocześnie podpytam tutaj o jedną małą rzecz, tak aby nie podwajać wątków. Jeżeli złożę wniosek na podatnika VAT to wiem, że mogę już wystawić fakturę z VATem dla kontrahenta. Pytanie czy mogę już zacząć odliczać sobie VAT za zakupy w momencie wysłania wniosku, czy z tym muszę poczekać aż oficjalnie wszystkie procedury przejdą?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

2

Nie musisz podawać adresu siedziby jeśli faktycznie jej nie masz, wystarczy adres zamieszkania. W CEIDG masz taka opcję do zaznaczenia "Brak stałego miejsca prowadzenia działalności".

0
Eviar napisał(a):

Nie musisz podawać adresu siedziby jeśli faktycznie jej nie masz, wystarczy adres zamieszkania. W CEIDG masz taka opcję do zaznaczenia "Brak stałego miejsca prowadzenia działalności".

Tak, wiem, ale co w takim przypadku stanie się kiedy zarejestruję się na VATowca i będą chcieli zweryfikować, że nie jestem firmą krzak? Skoro nie ma adresu siedziby, to gdzie przyjdą, do miejsca zamieszkania? A jeżeli tak to czy nadal będą wymagać zgody na prowadzenie działalności w wynajmowanym mieszkaniu (właśnie miejscu zamieszkania)? Wszystkie te wątpliwości wiążą się z tym że nie chcę aby ta procedura trwała miesiącami, chciałbym żeby sprawnie to wszystko załatwić.

0
Eviar napisał(a):

Nie musisz podawać adresu siedziby jeśli faktycznie jej nie masz, wystarczy adres zamieszkania. W CEIDG masz taka opcję do zaznaczenia "Brak stałego miejsca prowadzenia działalności".

Potwierdzam. Skontaktuj się tylko ze swoim US i zapytaj czy w takiej sytuacji potrzebują więcej papierków. Czasem chcą umowę najmu mieszkania.

0

U mnie było tak. Wybrałem opcję: nie ma stałego miejsca wykonywania działalności/siedizby.
Podać musiałem adres zamieszkania.

Po zgłoszeniu się jako vatowiec od razu kontrola + musiałem przedstawić dowód, że mogę prowadzić działalność w miejscu w którym mieszkam. Czyli jak wynajmujesz to będą chcieli umowę na 100% a jeśli masz w umowie zapis, że nie możesz prowadzić działalności, to troszkę niefajnie.

0

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia to byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Najchętniej zrobiłbym tak, aby nie wskazywać stałego miejsca wykonywania działalności i podać przy rejestracji firmy adres zamieszkania. Pytanie brzmi: Czy w momencie jak będą chcieli zarejestrować mnie jako VATowca, to czy będą wymagać umowy najmu i zgody na prowadzenie działalności (skoro tam tej działalności nie prowadzę) czy tylko umowy najmu.

0

Zależy od US. Ja musiałem dostarczyć umowę najmu, akt notarialny i jeszcze był telefon do właściciela w celu weryfikacji.

0

Jako update i być może wskazówkę dla ludzi którzy też mają ten problem, dzwoniłem do księgowych z infaktu - i od razu zaznaczam że nie musi być to prawda - twierdzą one jednoznacznie że jeżeli zaznaczymy brak adresu siedziby, to US nie będzie wymagać zgody wynajmującego ponieważ nie prowadzimy tam działalności.

0

Pewnie zależy od urzędu, więc też pochwalę się jak było u mnie.

  1. Wniosek CEIDG - zalożyłem bez adresu.
  2. Żeby zostać VATowcem składasz osobny wniosek VAT-R i tam już nie ma takiej opcji nie podania adresu.
  3. Zadzwoniła pani z US do mnie i powiedziała o kontroli przy okazji pytając czy ja rzeczywiście prowadzę działalność pod tym adresem. Powiedziałem, że pracuje u klienta i powiedziała mi, żeby wysłać oświadczenie do US na papierze, ze pracuje u klienta (wysłałem kilka zdań oświadczenia, które sam wyczarowałem) i dodała, że skoro to jest dom mojej mamusi (pytała o to na początku też), to powinienem podpisać umowę o bezpłatnym użyczeniu lokalu chociaż jak miałem pisać to oświadczenie, to uznałem, ze po co mi to użyczenie lokalu.
  4. Kontrola była w domu jak mnie nie było, gość tylko zadzwonił do drzwi, pytał tylko czy jestem w domu, zrobił jakieś zdjęcia, że dom istnieje i od tamtej pory mam spokój.
    Jeśli będziesz miał kotrolę i Cię nie będzie, to chyba po prostu zgłoszą się do Ciebie jeśli będą coś chcieli.

Podsumowując, ja na Twoim miejscu we wniosku VAT-R wpisałbym adres domu i myslę, ze powinno być spoko.

0

Nie musisz posiadać zgody właściciela. Musisz natomiast posiadać tytuł prawny, a takim jest m. in. umowa najmu.
Jedynie, gdy w umowie masz, że nie możesz prowadzić tam działalności, wówczas taka zgoda będzie potrzebna.
W google pełno informacji na ten temat, np:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prowadzenie-prowadzenie-firmy-w-wynajmowanym-mieszkaniu-czy-potrzebna-zgoda-wlasciciela

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1