Czy jako doświadczony programista z powodzeniem znajdujesz pracę ?

0

Dzień dobry. Tak jak w temacie.
Zastanawiam się, czy doświadczeni programiści mają jakiś problem ze znalezieniem pracy ?

2

Nie wiem. Nie szukałem.

5

W każdej branży dobry fachowiec sobie poradzi. Spróbuj znaleźć na szybko kogoś do położenia płytek, albo umówić się z marszu do mechanika ;)

0

Ostatnio na rekrutacji właściciel firmy chciał dużego doświadczenie z Corela i Photoshopa.

2

To chyba zależy jak jesteś wymagajacy wobec pracy. Na przykład ja jestem i to zwykle trwa trochę czasu. Ale za to jak znajdę to jestem zadowolony. Głodem też nie przymieram, więc chyba nie ma problemu.

1

Bonus za doświadczenie wygląda trochę jak krzywa logarytmiczna, najwięcej się zyskuje (w Polsce, finansowo) do pierwszych 2 lat, do 3, 4 jeszcze trochę, powyżej nie ma znaczenia bo liczą się konkretne umiejętności na poziomie wyspecjalizowanym.

5

Ogólnie tak, seniorom jest łatwiej. Rzadziej pytają pytania z zakresu studiów.

Ale, różnie może się złożyć. Często trzeba spojrzeć indywidualnie, szerzej.

Są firmy, które potrafią osoby z 20-letnim doświadczeniem przewałkować z Cormena wzdłuż i wszerz. Są też takie, które praktykują tylko "pogadankę" i sprawdzają wiedzę na podstawie tego, jak i o czym gada kandydat. Niektóre firmy są oblegane mniej, niektóre bardziej (np. ze względu na wysokie widełki, możliwość pracy zdalnej - takie rzeczy są pożądane).
Spójrzmy teraz na kandydatów. Niektórzy mogą być mniej atrakcyjni, bo mają jakąś niepełnosprawność (często niemającą ochrony prawnej, jak wada wymowy). Mogą być też otyli, podobno działa to na podświadomość (osoby, które nie dbają o siebie, mogą to przekładać na poziom zawodowy). Niektórzy są bardziej atrakcyjni, bo są gwiazdami konferencji (A-players, pierwsza liga), albo kontrybuują do jakiegoś projektu open-source Apacha. Takie osoby szybko znikają z rynku.

To wszystko się kumuluje. Nie jest rzadkim spotkać osoby, które muszą odbyć 20 do 50 rekrutacji, by dostać ofertę, mimo 10+ lat doświadczenia. Można też spotkać osoby, które na 5 aplikacji (5 firm), zazwyczaj dostaną 4 oferty, i sobie wybierają.

Finalnie, wszystko zależy od branży. Inaczej wygląda korporacyjna Java, inaczej AI, zupełnie inaczej np. branża analityczna, gier, czy testów.

1
raveltravel napisał(a):

To wszystko się kumuluje. Nie jest rzadkim spotkać osoby, które muszą odbyć 20 do 50 rekrutacji, by dostać ofertę, mimo 10+ lat doświadczenia. Można też spotkać osoby, które na 5 aplikacji (5 firm), zazwyczaj dostaną 4 oferty, i sobie wybierają.

Soft-skills :)

Finalnie, wszystko zależy od branży. Inaczej wygląda korporacyjna Java, inaczej AI, zupełnie inaczej np. branża analityczna, gier, czy testów.

I od takiego dysklejmera ;) powinno się zaczynać dyskusję.

6
Sumekprog napisał(a):

Zastanawiam się, czy doświadczeni programiści mają jakiś problem ze znalezieniem pracy?

Doświadczenie niestety nic nie gwarantuje. Jeżeli ktoś jest doświadczony w technologii, która nie jest obecnie poszukiwana, to może mieć problem. Przykładowo parę lat temu programowało się w Delphi, Flashu czy Silverlight. Obecnie te technologie odeszły już do lamusa, a programiści tych technologii wciąż siedzą w utrzymaniu, albo musieli się przebranżowić.

Inne technologie są obecne, ale zmieniło się ich wykorzystanie. Przykładowo parę lat temu Python był stosowany wyłącznie do klepania stron i aplikacji, obecnie pojawiła się masa etatów związanych z Data Science oraz trochę Machine Learning. W związku z tym programista Python, który x lat klepał stronki niekoniecznie dostanie robotę Data Science, ponieważ tam są potrzebne nieco inne umiejętności.

Zmieniło się wykorzystanie SQL, kiedyś pisało się raporty w Crystalu, obecnie SQL jest szeroko wykorzystywany w budowaniu Hurtowni Danych, czy przydaje się przy budowaniu transformacji ETL albo już wspomnianym Data Science. W związku z tym klepacz SQL musi poszerzyć swoje kompetencje o znajomość narzędzi ETL, hurtowni danych itd.

Zmieniło się wykorzystanie JS, kiedyś wystarczyło znać jQuery, podstawy HTML i CSS, a teraz aplikacje tworzy się z użyciem nowoczesnych frameworków typu React, Vue z użyciem ES6 i co raz popularniejszego Type Script, a w CSS pisze się różne fancy animacje.

Kiedyś aplikacje mobilne pisało się w Javie i Objective-C, obecnie popularniejszy jest Kotlin i Swift oraz powoli wchodzi Flutter.

Znacznie popularniejsza niż jeszcze kilka lat temu jest chmura publiczna. Obecnie w ogłoszeniach o pracę pracodawcy często oczekują znajomości chmury i narzędzi typu Docker, Kubernates.

W Polsce w ciągu ostatnich lat pojawiło się jeszcze więcej firm zza granicy, w związku z tym znajomość angielskiego jest jeszcze ważniejsza niż kiedyś.

Podsumowując świat się zmienia, powstają co raz to nowe technologie, a programiści którzy się nie rozwijają i siedzą w jednej firemce przy starych technologiach tracą na co raz bardziej wymagającym rynku pracy.

W poprzedniej dekadzie wystarczyło cokolwiek potrafić, żeby dostać pracę. Obecnie bez znajomości twórczości Martina, wzorców projektowych, umiejętności pisania testów jednostkowych, znajomości angielskiego czy znajomości chmury publicznej nie ma co próbować.

1
Haskell napisał(a):

W Polsce w ciągu ostatnich lat pojawiło się jeszcze więcej firm zza granicy, w związku z tym znajomość angielskiego jest jeszcze ważniejsza niż kiedyś.

Nie tylko angielski ale umiejętność komunikacji, pracy w zespołach.
Rozproszona architektura obejmuje też organizację pracy programistów.

Kiedyś nerd który sam napisał projekt w 2 miesiące był najlepszym i najbardziej wydajnym programistą.

0

Jeśli umiesz coś czego trudno nauczyć się w domu i jest to potrzebne na rynku to generalnie praca szuka Ciebie. Nie musisz być nawet seniorem - wystarczy, że już ktoś w Ciebie zainwestował, wyszkolil i jesteś gotowy do pracy na poziomie solidnego mida. Jak masz skille ogólne (solid, popularne Frameworki itp) to nawet z większym ekspem jest spora szansa, że będą maglowac na rozmowie. Ogólnie wszystko zależy od popytu i podaży. Jak na stanowisko aplikuje 1 osoba w miesiącu to trudno wybrzydzać.

4

to praca znajduje mnie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1