Czy Frontend jest konieczny / wymagany na pierwszą pracę dla Backendowca?

0

Cześć,

Jestem w trakcie pisania projektu w którym mam wystawione endpointy w kontrolerach - w bardzo dużym skrócie mówiąc.
Pytanie: czy muszę w takim razie się od początku uczyć się np. JS + Angular i zrobić z tych endpointów WIDOCZNY użytek? O froncie pojęcia nie mam w sumie żadnego poza liźnięciem html+css. Chodzi mi o wymagania na pierwszą pracę - w przyszłości chcę sobie to 'ogarnąć' jednak czy teraz jest mi to niezbędne na tyle, że żaden rekruter mi ręki nie poda bez tego?

Pozdrawiam.

4

Jeśli startujesz na backendowca, to startujesz na backendowca i żadnego frontu nie musisz stawiać (podobnie jak frontendowiec nie musiałby przecież stawiać backendu, a grafik komponować muzyki).

Przygotuj np. instrukcję w formie readme + zestaw endpointów do Postmana i będzie dobrze.

1

Zależy od firmy, ogólnie to możesz to ogarnąć jakimś postmanem, więc po co się szarpać jak to docelowo nie twoja działka.

0

Właśnie mnie to dziwiło, że jest wymaganiach np:
dobrze by było znać: 5 różnych frameworków do frontu...

W postmanie odpytałem sobie to i wszystko jest pięknie :) w readme masz na myśli: pokazać to 'ładnie' na github co się stanie po odpytanym endpoincie? Np. /api/apiName/taskList/1/task/1 ?

1

Bo to albo Januszownia albo outsourcing.
W outsourcingu mają różnych klientów z różnymi technologiami i projektami. Razem, podsumowując wszystkich, klienci używają aż 5 frameworków. Jaki framework znasz to cię kieruje do konkretnych klientów i projektów w których używany jest akurat ten framework który ty znasz. Framework front-end jest potrzebny żeby przynajmniej nowy załapał co się w projekcie robi widzianym jako całość.
W Januszowni wymagana znajomość 5 frameworków front-end dla backendowca służy obniżeniu zaproponowanego wynagrodzenia (nie zna Pan 3 frameworków to sorry, możemy dać 60% dolnych widełek z oferty)

1

wymaganiach np: dobrze by było znać: 5 różnych frameworków do frontu

Na pewno nie startujesz na full stacka?

w readme masz na myśli: pokazać to 'ładnie' na github co się stanie po odpytanym endpoincie?

Wyobraź sobie, że to nie Ty pisałeś ten projekt, tylko ktoś podesłał Ci linka i powiedział przetestuj co to jest - zastanów się, czego byś wtedy oczekiwał od takiego readme (np. umieść tam krótkie podsumowanie projektu, przeznaczenie, zastosowane technologie, instrukcję instalacji, instrukcję konfiguracji oraz typowe problemy).

0

Okej, już wszystko wiem :) dzięki wielkie za szybką odpowiedź bo ostatnio przez to spać nie mogłem :X

1
Sasori napisał(a):

Właśnie mnie to dziwiło, że jest wymaganiach np:
dobrze by było znać: 5 różnych frameworków do frontu...

W postmanie odpytałem sobie to i wszystko jest pięknie :) w readme masz na myśli: pokazać to 'ładnie' na github co się stanie po odpytanym endpoincie? Np. /api/apiName/taskList/1/task/1 ?

Zrobić listę wszystkich dostępnych endpointów, i metod dla nich. Czyli na etapie projektowania API robisz np. GET do pobrania usera, i DELETE dla jego skasowania. Taka mini dokumentacja po prostu + ewentualnie jaki powinien być poprawny wynik / HTTP response status code.

2
Sasori napisał(a):

bo ostatnio przez to spać nie mogłem :X

Musisz się wyluzować, jak masz skille to pracę znajdziesz tak, czy inaczej, ale na kilka starć z januszami i betonem post-PRLu musisz się nastawić niestety, tutaj przydaje się mocna psychika.

0

Podczas jednej rekrutacji dostałem info, że moja strona (zadanie) brzydko wygląda. W takiej sytuacji jak mnie zaprosili na rozmowę, to powiedziałem że nie mogę. Od razu widać, że to jakiś "niezwykle podejrzany software house", skoro szukajac gościa od backendu chcieli bym robił front w zadaniu...

Tak jak pisali moi przedmówcy - backend to backend, frontend to frontend. Nie musisz umieć wszystkiego - ba! - jest to niemożliwe. To jak z lekarzami - ginekolog nie dorabia jako urolog i vice versa ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0