Drogi rozwoju frontenda. Są takie?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-10-08 22:38
0

Z racji tego, że przesiadka na frontend już w toku to zacząłem zastanawiać się jakie są ścieżki rozwoju frontendowca, a raczej chciałbym sie dowiedzieć o 2 i czy w ogóle takie opcje są:

a) W stronę UX/UI. Czy obserwujecie wymagania na stanowiska w postaci frontenda i designera, a raczej mniej typowo twardego JS'owca?( sam nie wiem czy chciałbym być oboma) Wiecie jaki jest typowy rozdział technologii na tym stanowsku do użycia? Czy po prostu każdy frontend powinien mieć bardzo dobrą znajomość UX oraz potrafić projektować w Adobe xd i ciąć psd?

b) W stronę JS i backendu w Node. Czy tego typu stanowisko obejmuje faktycznie bardzo mało typowo UX/UI?

A może nie ma sensu nad tym zbytnio się zastanawiać i każdy porządny frontend powinien umieć dobrą znajomość UX/UI + CSS + JS + Node?
Wiem, że node to backend ale spotykam oferty pracy przemiennie na frontend dev, javascript dev, w których wymagany bywa node oraz na typowo Javascript node dev, przez co nie mam pewności co autor danego gołoszenia miał na myśli do końca.

Pytam w kontekście rynku pracy i czy w ogołe jest chociażby podobny podział na ścieżki.

Pozostało 580 znaków

2019-10-08 22:49
1

Też chętnie zerknę na odpowiedzi, aczkolwiek mogę coś tam od siebie dorzucić (ale staż pracy marny - 2 lata).
W mojej firmie nie istnieje ktoś taki jak UI/UX designer, graficy zajmują się tylko logo/ikonami/czcionkami firmowymi i tyle. Dla mnie osobiście to plus, przede wszystkim dlatego, że w małym zespole każdy może zająć się tym, czego chce się nauczyć tzn. ja np. bardzo długo zajmowałem się prototypowaniem w Adobe XD, mam w tym doświadczenie mimo tego, że zazwyczaj po prostu robię front w angularze.

Może się mylę, ale wydaje mi się, że sporo firm tak pracuje - jest front, który bardzo dobrze zna UI i potrafi to fajnie rozmieścić po konsultacjach z innymi. Inny ma jakieś wizje na temat UX, ale koniec końców to grupa decyduje wspólnie o tym czy innym rozwiązaniu. To akurat przykład bardzo dużego korpo.

edytowany 1x, ostatnio: Kondziowsky, 2019-10-08 22:50
@Kondziowski: Prototypowałeś w XD, ale wszelkiej maści grafiki, czcionki dostawałeś już gotowe od grafików tak? Właśnie podoba mi się wizja tworzenia layoutu strony i zamysłów (może nawet górnolotnie powiem, wtrącenie psychologii) ale boję się tworzenia grafik. O ile mam dobry gust artystyczny to moje zdolności artystyczne są słabe :D Chociaż może dobra znajomość photoshopa by mnie uratowała :P - Prędki_Lopez 2019-10-08 22:58
Dokładnie tak - miałem zestaw ikon/czcionek/róznego typu grafik do wykorzystania, ale konkretny ich wybór należał już do mnie. Ja tworzyłem sam layout strony, czasami dodawałem jakieś elementy logiki strony aby przedstawić je projektantowi/klientowi, czasami musiałem zaprojektować po swojemu jak przedstawić dane które dostanę i właściwie tyle :P - Kondziowsky 2019-10-08 23:01
Ale pozostała część pracy to typowo programistycznie angular i lepienie dużych aplikacji? - Prędki_Lopez 2019-10-08 23:11
Tak, prototypowanie wraca do mnie co jakiś czas ale aktualnie coraz rzadziej, bo nie ma takiej potrzeby. A tak to naparzanka kolejnymi komponentami, stylowanie, czasami jakaś refaktoryzacja jak mam czas i pomysł itp. - Kondziowsky 2019-10-08 23:17

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0