Dev vs DevOps

0

Pracuję od trochę ponad roku jako dev, ale zauważyłem, że najwięcej przyjemności z pracy miałem robiąc rzeczy związane z właśnie z DevOps'em. Jeśli są na forum DevOpsi, a szczególnie ludzie którzy mają porównanie między tym a pracą deva, to moglibyście odpowiedzieć na kilka moich pytań?

  1. Jakie są plusy i minusy pracy DevOps'a?
  2. Jakich technologii warto się poduczyć, jeśli przechodzę z stanowiska deva?
  3. Czy faktycznie DevOps zarobi więcej niż dev? Szybki google search pokazuje, że różnice nie są jakieś wielkie.
2

Odpowiedź jest bardzo zależna od firmy, ale ogólnie można powiedzieć tak:

  1. Podział czasu może być plusem i minusem. Plusem jest kiedy można odpocząć od kodowania albo utrzymania i zawsze coś się dzieje. Minusem jest kiedy długo trwa samo kodowanie albo samo utrzymanie.
  2. Bardziej umiejętności miękkich. Nie można posłać na drzewo kogoś, kto ma pytania albo problemy z systemem, trzeba wytłumaczyć.
  3. Nie można powiedzieć, że devops zarabia więcej, niż sam dev. To kwestia indywidualna.
0

Mógłbyś trochę rozwinąć 2? Co w tym kontekście rozumiesz jako miękkie umiejętności?

2

Pod ops często będziesz mieć wdrożenia aplikacji, którą piszesz. Czasem dostaniesz zgłoszenie w Jirze, że coś nie działa albo będziesz musiał dogadać się z adminem jakiegoś systemu, na którym twoja apka ma być wdrożona. Pytania będą nawet jak napiszesz dobrą dokumentację. Nie będzie można posłać na drzewo takiej osoby, tylko trzeba jej grzecznie wytłumaczyć. Chciałbyś zapłacić grubą kasę za wsparcie Microsoftu a potem dowiedzieć się na infolinii, że to nie ich problem? Chyba nie.
DevOps też może uczestniczyć w spotkaniach i wymianie wiadomości dotyczących projektu. To wszystko trzeba jakoś sobie zorganizować. Może być tak, że ktoś zawraca dupę kiedy chcesz skupić się na kodzeniu.
Tak jak pisałem, to wszystko zależy od specyfiki firmy. Są firmy, które mają porządek i np. dwa dni robisz dev a trzy dni robisz zgłoszenia na service desk. Wtedy w ogóle jest fajnie, bo wiadomo kto naprawia bugi. W innych miejscach jest tak, że nie ma porządku.

2

DevOps, to nie jest stanowisko, tylko sposób pracy w którym zespół odpowiedzialny za tworzenie aplikacji, odpowiada również za jej utrzymanie na produkcji. W odniesieniu do kariery pojedynczej osoby - jeżeli ktoś się zajmuje tworzeniem aplikacji a strzela rybkę, kiedy trzeba zmienić konfigurację jakiegoś Kubernetesa, bazy danych, czy innej kolejki to jego wartość na rynku pracy jest znacząco mniejsza, niż osoby, która sobie z tym radzi. Dev bez umiejętności Ops jest upośledzony podobnie jak Ops z zerowymi umiejętnościami Dev.

0

Musisz isc szerzej jako Devops, i czesto ogarniac srednio udokumentowane technologie -> np. DSL do Jenkinsa.

2

Zależy co rozumiesz przez devops, teraz większość firm jako DevOps rozumie administratora chmury i Jenkinsa.

Dla mnie DevOps musi programować, to jest must have ponieważ jak zrobisz CI/CD dla aplikacji w języku X jak nie wiesz jak się w tym programuje, testuje itp. Wtedy co najwyżej możesz odpalić w Jenkinsie komendy, które poda Ci deweloper. O optymalizacji procesu możesz pomarzyć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0