Zapytanie PM o osobisty postęp

0

Niedługo 3 msce do zakończenia umowy na czas określony (była na rok). Chciałbym jakoś zapytać jak szef widzi mój postęp bo nie jestem pewny co do propozycji nowej umowy. Czy tempo, w którym wykonuje moje taski jest wystarczające do nawiązania dalszej współpracy. Lepiej o to teraz zapytać niż tydzień przed końcem.

Jak byście sformułowali takie pytanie np. "Jak szef widzi mój postęp, gdzie szef widzi jakieś mankamenty do poprawy itd" ? Chodzi o to, żeby później nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku kiedy już będzie za późno, a może jest ok?

2

Bez takich podchodów. Po prostu zapytaj czy będziecie przedłużać umowę czy nie bo zbliża się ku końcowi. Jak szef nie Janusz to przecież nie zdziwi go takie pytanie.

0

Moim zdaniem takie podchody w niczym nie przeszkadzają. Możesz po prostu zapytać czy są zadowoleni z twojej pracy, powiedz że ty jesteś bardzo zadowolony ze współpracy, że dużo się nauczyłeś i chcesz więcej itp itd. Standardowe nawijanie makaronu :)

8

Ja to raz na jakiś czas 4-6 miesiecy ide po "performance review" by zobaczyć czy mogę się jeszcze bardziej opierniczać czy może już doszedłem do granicy tolerancji xD

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0