Przejście z UoP na B2B u tego samego pracodawcy

Odpowiedz Nowy wątek
2019-07-10 21:33

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Z tego co czytam, przejście z UoP na B2B z niskim ZUS'em u tego samego pracodawcy nie jest możliwe. Czy jednak są się to jakoś obejść? Czy spółki córki nadal działają? Czy może jakoś inaczej da się to ugryźć?

edytowany 2x, ostatnio: cerrato, 2019-07-10 21:43
wazne zebys dostal tyle pieniedzy ile na UoP mial kosztu pracodawca (to jest wiecej niz brutto) plus jeszcze cos urwal, bo jednak tracisz przywileje. - INTERFERON_ALFA_STG 2019-07-11 15:49

Pozostało 580 znaków

2019-07-10 21:41
Moderator Kariera

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 13 godzin temu

Lokalizacja: Poznań

3

przejście z UoP na B2B z niskim ZUS'em u tego samego pracodawcy nie jest możliwe

Po pierwsze - nie do końca. Niedozwolone jest przejście na to samo stanowisko. Ale jeśli wiąże się to ze zmianą zakresu obowiązków, to taki manewr może się udać. Jeśli więc byłeś np. programistą, a teraz przechodzisz na B2B jako kierowca - nie będzie z tym problemu. Gorzej, jeśli stanowisko poprzednie i docelowe jest takie samo, albo bardzo zbliżone. Może się zdarzyć, że zostanie podważona zasadność stosowania obniżonego ZUS w sytuacji, w której np. byłeś programistą C#, a przeszedłeś na webdev, albo byłeś testerem, a teraz masz być koderem. Aczkolwiek problemem jest to, że nie jest nigdzie wprost powiedziane, jakie są kryteria oceny "różności" stanowisk, przez co jest to mocno uznaniowe i z dużym prawdopodobieństwem skończy się na tym, że sąd będzie sprawę rozstrzygał.

A co do spółek-córek - o ile kojarzę, to nie ma takich obostrzeń. Niedopuszczalne jest jedynie stosownie obniżonego ZUS w wypadku współpracy z poprzednim pracodawcą, natomiast nie ma zapisów odnośnie podmiotów powiązanych. Dlatego też w takich sytuacjach najbezpieczniej jest właśnie zawrzeć B2B z jakimś podmiotem pośredniczącym - czy to właśnie spółką-córką, czy z kolegą, który Cię "wynajmie" do firmy docelowej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/[...]adki-na-zus-przez-24-miesiace - strona rządowa z większą ilością informacji dot. "niskiego ZUS". Jest tam taki fragment:
Nie możesz skorzystać z ulgi jeśli w ramach działalności świadczysz pracę na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności (w bieżącym lub w poprzednim roku) wykonywałeś w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (przynajmniej jeden z obowiązków pracowniczych teraz w ramach działalności).

Ponadto link na stronie ZUS - https://www.zus.pl/firmy/rozl[...]a-z-zus/skladki-preferencyjne


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
edytowany 2x, ostatnio: cerrato, 2019-07-10 22:08

Pozostało 580 znaków

2019-07-10 22:04

Rejestracja: 10 lat temu

Ostatnio: 16 godzin temu

2

Nie możesz być też na preferencyjnym ZUSie wtedy kiedy do 60-ciu miesięcy wcześniej prowadziłeś działalność gospodarczą niezależnie od tego w jakiej branży ona działała.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0