Jak według was powinna być przygotowana i jak się zachowywać nowa osoba w projekcie aby jak najszybciej się w niego wdrożyć

1

Jak w temacie. Niedługo będę w takiej sytuacji i chciałbym w miarę szybko zejść z głowy współpracownikom, którzy mnie będą wdrażać. Z mojej strony mogę powiedzieć, że nie lubię gdy nowa osoba w projekcie pyta 5x o proste rzeczy, które mogła sobie zapisać w notatniku, a następnie do tych informacji wracać.

2
  1. Słuchać uważnie aby nie pytać 5x o to samo
  2. Notować ważne rzeczy: oneNote albo google keep
  3. Nie bać się pytać o konkrety
  4. Nie dołować się i wierzyć w siebie
4

Zamiast co 15 minut pytać o głupotę, lepiej problemy/rzeczy do wyjaśnienia sobie zbierać i pytać rzadziej, ale paczkami. No chyba, że jest to jakiś problem, który skutecznie uniemożliwia dalszą pracę - wtedy raczej działaj natychmiast. Ponadto znajdź może sobie kilka ofiar do dręczenia, a nie wiś na jednym zawodniku (chyba, że on zostanie Ci przedstawiony oficjalnie jako Twój opiekun).

Takie wstrzymanie się z dopytywaniem oraz zbiorcze zadawanie pytań ma także taki plus, że masz czas na przemyślenie tematu, więc być może do części odpowiedzi sam dojdziesz w międzyczasie.

6

Pytać... ale mądrze.

Czyli tak jak było napisane już wcześniej. Zapisuj, poczekaj na odpowiedni moment, dopytuj o szczegóły taska jakiego akurat robisz, nie o coś co w ogóle nie ma związku z Twoją działką... poza ogólnym obrazem systemu - to powinieneś wiedzieć.
Pytaj nie tylko o to co zrobić ale też jak i gdzie.

Jak widzisz jakieś dziwne rozwiązanie, nie pytaj:
Kto to wam tak spierdolił?
Zamiast tego zapytaj:
Ciekawe, a czemu to zostało tak zrobione? albo Ciekawe, zwykle robiłem to w inny sposób, czemu tutaj tak to zostało zrobione?

Jak zespół broni czegoś kiepskiego za każdym razem - powoli szykuj się do ucieczki, jak mówią "Spieprzyliśmy to bo X" to jest w miarę zdrowo (Chyba, że tak każdy task wygląda że X, y albo Z), jest jeszcze lepiej jak mówią " ... i chcemy to poprawić."

5
  1. Pogadać z zespołem komu i kiedy można zawracać głowę o pytania.
  2. Zanim kogokolwiek się zaczepi, trzeba spróbować samemu rozwiązać problem.
  • Jeśli nie idzie go rozwiązać godzinę, zajrzeć do materiałów dostępnych w projekcie (dokumentacja, confluence).
  • Jeśli nie ma w materiałach, zajrzeć do Google, o ile to nie jest specyficzna sprawa.
  • Zapytać kogoś.
  1. Zadawać pytania na zasadzie:
  • co chcę osiągnąć,
  • co zrobiłem w tym temacie,
  • z czym mam problem.

Notatki są bardzo przydatne. Ale nie takie, że "Napisać sortowanie" tylko pełnym zdaniem "Na poniedziałek napisać funkcję sortującą bazę klientów w kolejności: PESEL, nazwisko, imię. Ma przyjmować nieposortowaną kolejkę klientów i zwrócić posortowaną". Takim sposobem zabezpieczymy się przed weekendowym zapomnieniem. Nie ma tak, że "zapamiętam". Trzeba pisać, żeby mózg nie spalał za dużo energii. Im bardziej konkretna rozmowa, tym mniej czasu zajmie rozmowa a nasz mentor jest spokojniejszy. A spokojny mentor, to oszczędzone pieniądze, które byśmy wydali na rzucenie paczką chipsów. Warto też obserwować ludzi z zespołu. Ludzie często znają projekt od podszewki. Świeżak też może, ale musi mieć na to plan.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1