Zadanie rekrutacyjne

0

Witam staram się o staż w jednej z firm . Dostałem zadanie rekrutacyjne do wykonania które w sumie zrobiłem. Jest to zadanie w którym występuje jeden z problemów algorytmicznych. Na podstawie stacka/książki napisałem zadanie i teraz moje pytanie na temat podejścia jakie mają rekruterzy czy problemy tego typu należy próbować samemu rozwiązać czy nie ma co wymyślać koła na nowo ?

1

Możesz podać więcej szczegółów? Czy Miałeś zaimplementować rozwiązanie samemu, czy można było korzystać z bibliotek?

3

Dopieść rozwiązanie które znalazłeś, żeby kod był ładny. Programowanie, to poniekąd adaptacja gotowych rozwiązań do potrzeb.

3

Problem należy rozwiązać, więc rozwiąż go optymalnie/najlepiej jak się da. Pamiętaj także o clean code, testach, może javadocsach?
Powodzenia! ;)

3

Umiejętność szukania informacji i rozwiązań po to właśnie, żeby nie wymyślać koła na nowo (ale też nie męczyć mądrzejszych kolegów pytaniami) też jest w tym zawodzie ważna. ;)
W każdym razie, szczerość jest najważniejsza. Jak Cię zapytają, jak to zrobiłeś na rozmowie, to opowiedz otwarcie, jak próbowałeś sam podejść do zadania, jaki problem napotkałeś i jak potem wsparłeś się stackiem/książką w tym i w tym aspekcie. Praca programisty pomaga głównie na rozwiązaniu problemów - nikt nie mówi, że masz z palca trzaskać cały kod.
Na pewno ważna jest szczerość, żeby nie ściemniać na rozmowie, bo to szybko wyjdzie, a świat IT jest mały.

0

Dziękuje za odpowiedź. Dopieszczę kod, napisze może na podstawie czego pracowałem i oddam :) Mam nadzieję, że się uda

0

Powiem ciekawostkę może komuś sie przyda info. Dostałem odpowiedź rozwiązanie prawidłowe jednak jest to gotowe rozwiązanie :D Firma sama pisze na swojej stronie, że szuka osób nie wymyślających na nowo cieżko być mądrym :D

0

Raz miałem podobnie. Zadanie można było rozwiązać na przynajmniej 5 sposobów. Na wszelki wypadek rozwiązałem na 2 sposoby. Od rekrutera dostałem feedback, że chodziło o inny sposób mający na celu sprawdzenie znajomości konkretnej funkcji. Imię i nazwisko rekrutera oraz nazwę firmy wpisałem na pierwszym miejscu swojej prywatnej listy januszsoftów z czerwoną adnotacją 'NEVER AGAIN'. Tu masz link co robić z takimi przypadkami: https://www.p-programowanie.p[...]nie-zadania-programistycznego

0
ccwrc napisał(a):

Tu masz link co robić z takimi przypadkami: https://www.p-programowanie.p[...]nie-zadania-programistycznego

Nie wiem czy to ty pisałeś ten artykuł, ale część odnośnie umiejętności miękkich jest totalnie nietrafiona

0

Jestem dosyć zmieszany cała sytuacją bo z tego co słyszałem na rekrutacje junior/stażysta potrafi aplikować 100 osób. Przebić się przez taki tłum samo w sobie nie jest proste a w dodatku zgadnać co rekruter miał na myśli.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0