Czy emigracja do Wielkiej Brytanii ma jeszcze sens?

0

Zastanawiam się ciągle nad pracą w Anglii. Byłem kilka razy w delegacji i bardzo ten kraj mi się spodobał, więc pomyślałem czemu by nie spróbować tam pracować? Na pewno zarobki są sporo większe, ale z drugiej strony koszty wynajmu też dużo większe, ale i tak wyszło by mi to lepiej niż w Polsce. Ponadto mógłbym trenować mój język angielski co jest dla mnie też ważne. Mając 4 lata doświadczenia, stanowisko Regular SE jakie stawki są realne? Po kilku wstępnych rozmowach wydaje mi się że będą one oscylowały w granicach od 40k poza Londynem do 50k w Londynie brutto rocznie. Co o tym sądzicie, nie za dużo, nie za mało? Wyjazd do UK może być chyba ryzykowny przez Brexit, ale rekruterzy mnie zapewniają, że nawet gdyby nastąpił to i tak będę mógł tam pracować tzn. pracodawca, zapewni wszystkie formalności.

Co o tym sądzicie? Ktoś z Was wybiera się do UK, albo gdzieś indziej za granicę?

4

50k w Londynie to bardzo średnia pensja, 40k chyba poniżej średnich zarobków. przy 50k masz ok 3127 funtów na łape, od tego odliczą pewnie pension scheme itd. wiec ok 3k netto. Sam wynajem zje Ci 1..1,5k funtów, a na miejscu koszty życia wyższe sporo niż w Polsce.

UK to piękny kraj, ludzie spoko, jest co robić, ale pojechałem tam dopiero jako senior, wtedy stawki są sporo wyższe niż te które podałeś. Aktualnie wyjazd ma sens jak nie masz zobowiązań typu partner/dzieci i chcesz podszlifować język, samorozwój i inwestycja w siebie. Zarobkowo, na B2B można w PL zarobić porównywalnie do umowy o pracę w UK, i mieć 2.5x wyższą siłę nabywczą w Polsce więc odpowiedz sobie sam.

0

Pod względem finansowym wyjazd do uk to obniżenie standardów. Nagle okaze sie za zarabiadz mniej niz twoj sasiad hydraulik imprezowicz po szkole podstawowej. Jak vi to nie przeszkadza i kasa nie jest ci potrzeba do szczęścia to mozna jechać. Przygoda, nowe doświadczenia itp.

1

W Londynie jest mnóstwo ciekawych firm fintech, bankow inwestycyjnych i oddzialy olbrzymich graczy zza oceanu. Wg mnie warto, nawet jesli w pierwszej pracy wyjdziesz gorzej pod względem sily nabywczej to w kolejnych juz bedzie lepiej.
Znajomy zaczynal w Londynie od 40k funtow, teraz ma 120k, a gorne granice w duzych firmach to 200+k

1

Sądzę że warto, niekoniecznie finansowo, ale też. Poza tym koledzy porównywali UoP w UK do B2B w Polsce... i napisali prawdę, ale zapomnieli że w UK też można baaaardzo dobre stawki wyciągnąć na B2B. Do tego oczywiście były porównania dobrych stawek B2B w Polsce, do przeciętnych w UK. Jak porównasz przeciętną w Polsce do przeciętnej w UK to już też może wyjść lepiej tutaj.

Może nie będzie łatwo wskoczyć na B2B od razu, ja nie próbowałem, ale przy zmianie pracy już jak najbardziej. Do tego kraj Ci się podoba... próbuj, najwyżej wrócisz za jakiś czas.

1

Wiem, że na B2B mogę zarobić więcej ale to jednak B2B. Jakie stawki to są dobre stawki dla Regulara z 4 letnim doświadczeniem. Wiadomo, że każdy chce wyciągnąć jak najwięcej, ale nie chcę powiedzieć też za dużo, aby mnie na starcie nie skreślili.

50k w Londynie i 40k poza Londynem jest Ok? może podbić odpowiednio do 60k i 50k?

2

Jak szukasz dobrego wpisu do CV z jakiejś niszowej działki, której w UK jest więcej i na wyższym poziomie jest to robione, to czemu nie. Rok czy dwa można sobie tam spędzić. Zależy co cię przyciąga do tego akurat kraju.

0

To zależy od technologii. Popatrz na stawki w ogłoszeniach i pogadaj z rekruterami (nie wierz w każde ich słowo, część to ściemniacze i chcą jak najwięcej dla siebie). Do tego banki i fintech płacą więcej więc też warto wziąć to pod uwagę.

Osobiście nie chciałbym zejść poniżej 60k pracując na UoP. Do kieszeni Ci zostaje około 3500 miesięcznie wtedy. Kalkulatory do wygooglania, Twój kod podatkowy (pytają o niego) to będzie ten domyślny podany.

Do tego zastanowił bym się czy interesuje CIę Londyn stricte, czy poza... bo to mogą być dwa różne światy do życia.

0

@ixs - rozpatrywałeś w ogóle kwestie formalne? Brexit zbliża się wielkimi krokami, wiesz co będziesz potrzebował i jakie warunki trzeba będzie spełnić, żeby pracować w UK?

0

Kwestie formalne to takie trochę pytanie do Was. Nigdy się za bardzo nie interesowałem sprawami politycznymi zbytnio. Z kilku rozmów wynika że nawet jak Brexit nastąpi to pracodawcy załatwią wszystkie potrzebne papiery.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1