Od Javy do SAP ABAP i z powrotem (proces przekwalifikowania programisty)

1

Cześć,

chciałbym się poradzić co bardziej doświadczonych ludzi na tym forum. Swoją karierę w IT rozpocząłem nieco ponad 3 lata temu w prężnie rozwijającej się firmie jako Java developer. Lubię ten język, jak i technologie na nim oparte. Moja komercyjna przygoda z Javą zakończyła się jednak na udziale w jednym kilkomiesięcznym projekcie. Mój pracodawca, ze względu na rosnące potrzeby projektowe (firma zmieniała w tym czasie swój profil) zaproponował mi przekwalifikowanie się na programistę ABAP-a z perspektywą udziału w intratnych projektach bazujących na modułach SAP-a (głównie CRMy, ERPy).Z czasem doszło do tego Fiori/SAPUI5, czyli "sapowy fullstack" (ABAP, OData, Fiori + wiedza funkcjonalna). Mojej decyzji przyświecały kwestie finansowe (dodatki projektowe były bardzo przyjemne).

Problem polega jednak na tym, że szczerze i całego serca nienawidzę bycia konsultantem SAP-a. Praca frustrująca, stresująca, wymagająca określonego typu osobowości, którego nie mam. Zawsze interesowało mnie tylko pisanie dobrego, wydajnego i przejrzystego kodu. Tutaj muszę bezpośrednio użerać się z biznesem i jego kaprysami, które bardzo trudno pogodzić z tym co oferuje technologiczny skansen SAP-a (za wyjątkiem kilku fajnych rzeczy, takich jak HANA). Pomijam uciążliwości związane z częstymi wyjazdami czy wykonywaniem 20 telefonów dziennie. Krótko mówiąc nienawidzę tego syfu.

Poważnie zastanawiam się nad powrotem do Javy. Moja wiedza i umiejętności w tym obszarze nieco jednak zardzewiały na przestrzeni ostatnich lat. Staram się być na bieżąco, ale brak mi doświadczenia projektowego (własnym sumptem go nie zdobędziesz). Oprócz znajomości samego języka (SE 8), dosyć silnie czuję się w Springu, z ORM-ów najlepiej opanowałem Hibernate. Jestem zielony jeśli chodzi o popularną ostatnio metodykę dev-ops, mikroserwisy, chmury itp.. Frontendowo ogarniam jedynie Angulara 2+.

Czy waszym zdaniem taki powrót jest możliwy, przy założeniu, że nie będę musiał zaczynać ścieżki kariery od początku. Jakie nowe frameworki, technologie, trendy powinienem przyswoić, aby być obecnie konkurencyjny na rynku Java developerów? Jakiego typu projekty dominują jeśli chodzi o Java developerów w Polsce? Czy są duże przestoje projektowe? Dominuje praca utrzymaniowa czy nowe projekty? Czy znacie kogoś kto się już tak przekwalifikowywał? Czy taka zmiana waszym subiektywnym zdaniem ma jeszcze sens?

Tyle na teraz. Z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie czy opinie

1

Jeżeli jesteś pewien, że wina leży po stronie technologii w której pracujesz, a nie w projekcie to oczywiście jest sens. Mając doświadczenie programistyczne w javie jaki w sapie i zakładając że masz wiedzę i potrafisz ją sprzedać na rozmowie, to nie powinieneś mieć żadnego problemu ze zmianą pracy. Nie wiem ile zarabiasz, ale z kasą też powinno być na podobnym poziomie.

3

a) przeglądasz ogłoszenia i już wiesz co jest poszukiwane
b) chodzisz na rozmowy i już wiesz jak jesteś dobry

1

Mojej decyzji przyświecały kwestie finansowe (dodatki projektowe były bardzo przyjemne)

i dlatego zostałeś w tej samej firmie kolejny rok/lata? Przecież jeśli zależy Ci na pieniądzach to najłatwiej i najszybciej zdobywa się je przez zmiany pracodawców, a nie zasiedzenie się i lojalność.

0

Ten rok nie jest dobry na przebranżowienie, bo wysychają źródła finansowania dla projektów. Widać to też po ilości ogłoszeń, dramatu nie ma, ale musisz się zastanowić czy ważna jest dla ciebie technologia, czy utrzymanie aktualnych przychodów. Może się okazać że pojawi się oferta jaka ci pasuje, ale z niższą kasą.... co wtedy?

0

Albo poszukaj pracy, gdzie liczba wyjazdów będzie mniejsza. W większości firm ABAPerzy nie jeżdżą tak często jak konsultanci modułowi

2

Niestety (dla Ciebie stety) rynek Javy niewiele się zmienił. Seniorem nazywają kogoś kto ma 4 lata doświadczenia i umie Jave8, Springa i Hibernate.
Co do nowych buzzwordów to:

  • w większości przypadków mikroserwisy w Javie oznaczają że trzeba wiedzieć co to REST API i umieć Spring Boot plus czasem Spring Integration
  • metodyki dev-ops często ooznaczają tylko że zainstalowali Jenkinsa i nauczyli się wydawać paczki automatycznie i puszczać na Jenkinsie testy
  • co do clouda to zwykłego developera to często w ogóle nie dotyka. Teoretycznie powinni być od tego osobni cloud engineerzy

Z tego co zauważyłem nie ma co panikować, bo firmy piszą nowe technologie w ofertach pracy, żeby zachęcić programistów do przyjścia. Potem się okazuje że nawet 10% danej technilogii nie wykorzystują. Dlatego tak jak radzili Ci wcześniej

  1. Poczytaj jakie są oferty pracy i wybierz te które Cię interesują. Wiele firm jawowych siedzi na starych technologiach. Jeśli nie chcesz uczyć się nowych może to być najlepszy wybór. Przynajmniej na razie
  2. przygotuj na tej podstawie CV z dużą ilością informacji o sobie i swoich umiejętnościach
  3. porozsyłaj i pochodź na rozmowy kwalifikacyjne starając zebrać się jak najwięcej feedbacku czego trzeba by się douczyć
0
axtell napisał(a):

Praca frustrująca, stresująca, wymagająca określonego typu osobowości, którego nie mam. Zawsze interesowało mnie tylko pisanie dobrego, wydajnego i przejrzystego kodu. Tutaj muszę bezpośrednio użerać się z biznesem i jego kaprysami, które bardzo trudno pogodzić z tym co oferuje technologiczny skansen SAP-a (za wyjątkiem kilku fajnych rzeczy, takich jak HANA). Pomijam uciążliwości związane z częstymi wyjazdami czy wykonywaniem 20 telefonów dziennie. Krótko mówiąc nienawidzę tego syfu.

Jak dla mnie to to byly ogromne zalety tej pracy, ze mam ogromny kontakt z klientem i wyjazdy a nie siedze zamkniety w wielkim szklanym domu i tylko pisze kod, a bylem programista C++... ale odejscie od sapa rozumiem, niestety technologia i rynek wymierajacy.
Ja na twoim miejscu sprobowalbym innej strategii - skoro dalo sie zmigrowac w ramach jednej firmy od javy do sapa, do pewnie da sie z powrotem, albo do calkiem innych technologii. Pol roku/rok na nieco gorszych warunkach i bedziesz mogl spokojnie uderzac do innych firm, a okres z SAPem traktowac jako nieprzyjemna przygode. Zycze powodzenia!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1