UoP vs UoP+UoD vs B2B

0

Cześć,

mam pytanie czy miał ktoś z Was podobny dylemat do mojego, a mianowicie dostałem ofertę pracy u nowego pracodawcy, które daje mi do wyboru 3 formy "zatrudnienia":

  • UoP - netto około 11k~
  • UoP minimalna krajowa + UoD co daje w sumie około 15k~ netto
  • B2B 17k netto + VAT

Do każdej formy współpracy jest 20 dni urlopu, 80% chorobowego, prywatna opieka medyczna. Praca jest full remote. Jestem szczęśliwym posiadaczem kredytu hipotecznego, ojcem, mężem.. :)
Z jednej strony nie wiem czy jest sens aby Państwo zadbało o moją przyszłość na emeryturze, z drugiej strony zawsze to człowiek jakoś spokojniej się czuje.

0

Jeżeli rozliczasz się wspólnie z żoną, a ona nie pracuje, to w tym przypadku może być korzystniejsze UoP bo do kwoty 170k cośtam masz 18%, ale niech się tutaj inni wypowiedzą dla pewności.

1

Zdecydowanie ostatnia opcja - B2B.
Różnica jest spora i te pieniądze możesz otrzymywać oraz inwestować już teraz, bez zastanawiania się czy a) dożyjesz emerytury, b) czy ZUS przetrwa, a jeśli tak to czy wysokość emerytury jakkolwiek wpłynie znacząco na budżet domowy. Do tego świadczenie usług B2B niesie ze sobą szereg innych benefitów.

Oczywiście jest też pewna wada - odpowiadasz całym swoim majątkiem, ale jeśli jesteś programistą to w praktyce raczej nikt nie będzie ganiał cię za ewentualny nullpointer na produkcji - ciężko udowodnić umyślne działanie oraz wytwarzane przez Ciebie oprogramowanie zapewne zawsze będzie testowane przed wdrożeniem, a dropy tabel zlecaj stażystom ;)

1

UoP albo UoD na razie wydaje się być dobrym, bo legalnym, rozwiązaniem. B2B w niedługiej przyszłości może takie nie być.

0
TurkucPodjadek napisał(a):

Jeżeli rozliczasz się wspólnie z żoną, a ona nie pracuje, to w tym przypadku może być korzystniejsze UoP bo do kwoty 170k cośtam masz 18%, ale niech się tutaj inni wypowiedzą dla pewności.

Mając działalność można płacić 18% i rozliczać się wspólnie z żoną.

0

Dziękuje za odpowiedzi :)

Dodam jeszcze, że najkorzystniej finansowo wychodzi opcja Umowa o Prace z minimalną krajową + umowa o dzieło z przeneisieniem praw autorskich - bo tutaj wychodzi 15k "na rękę". W przypadku B2B po odjęciu ZUSu i podatku liniowego zostaje około 13,2k "na rękę" bez kosztów - wiadomo jakieś koszta można później generować, ale tak czy siak nie można mieć maksymalnych kosztów miesiąc w miesiąc :) O test przedsiębiorcy też nie muszę się martwić, bo jest to full remote więc godziny pracy wyznaczam sobie sam, a firma ma oddziały w wielu krajach więc faktury tez tam mogę wystawiać co nie powinno martwić US - bo co każą mi się zatrudnić np. w UK?

0

Zapytaj czy mozesz miec UoP z prawami autorskimi, zostanie niewiele mniej niz na UoP + UoD.

Jak masz rodzine, dzieci itp to plusem UoP jest chorobowe -- dzieci tez choruja, u mnie to jest srednio 2-3 tyg na opieke rocznie.

0

Ja dodam tylko że w przypadku UoP o wymiarze urlopu nie decyduje pracodawca tylko przepisy.

1

Pracowałem kilka lat temu w firmie na UoP + UoD. UoP miałem od jednej firmy (tej, w której naprawdę pracowałem), a UoD od innej "zaprzyjaźnionej" firmy (w której nie pracowałem). Generalnie wg mnie była to lewa optymalizacja podatkowa, na której zyskiwał jedynie pracodawca, a ja nic z tego nie miałem. W pewnym momencie firma się z tego wycofała i przeszła na same UoP, ponieważ takie coś jest teraz podobno nielegalne jak pisze @Pijany Krawiec. Obecnie, sam bym taką formę współpracy odrzucił na starcie.

0
wiciu napisał(a):

Pracowałem kilka lat temu w firmie na UoP + UoD. UoP miałem od jednej firmy (tej, w której naprawdę pracowałem), a UoD od innej "zaprzyjaźnionej" firmy (w której nie pracowałem). Generalnie wg mnie była to lewa optymalizacja podatkowa, na której zyskiwał jedynie pracodawca, a ja nic z tego nie miałem.

W tym wypadku akurat chodzi o to, że pracodawca na tym nic nie zyskuje, bo różnica po optymalizacji jest około 4k~ dla mnie na plus. Ale jeżeli ma mnie za to później ścigać Urząd Skarbowy to lepiej sobe chyba darować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0