Back-end developer ścieżka kariery

0

Cześć

Tak jak w temacie. Interesuje mnie wyłącznie back-end (algorytmy, dane). Front-end HTML, CSS tylko podstawy, tak żebym wiedział na jakiej zasadzie to działa.
Uczę się programować korzystając z technologii Microsoft C#, SQL Server. Z czasem dojdzie Python.

Pytanie do Was. Czy w Polsce jest praca w samym back-end ? Czytając forum mam wrażenie, że zdecydowana większość ofert to Front-end lub Full-stack developer.

Tak jak pisałem, interesuje mnie algorytmika, praca na danych. Zamiast uczyć się wszystkiego po trochu, wolę umieć sam język C# na bardzo dobrym poziomie.
Plus do tego bazy danych, algorytmy. Front-end po prostu mnie nie interesuje. Obecnie na rynku pracy sprawdzi się takie podejście ?

0

Wybrałbym ML lub Big Data.

2

Sam backend? Bez problemu, pełno roboty czy to w Javie, Pythonie. W C# troche mniej już pewnie.

Tylko nie spodziewaj się, że backend od razu oznacza pracę 'z algorytmami, bazami danych'.

Prawda jest taka, że zdecydowana większość roboty na rynku to po prostu klepanie co raz to dziwniejszych g**no CRUDów, gdzie jedyne zaawansowanie jakie masz, to wybranie tego, czy do autentykacji użyjesz JWTa czy może session based basic auth.

Są ambitne projekty, ale na sam początek ja bym sie na to nie napalał.

Bo tak, żeby na co dzień pracować nad algorytmatmi, sposobami wykorzystania w ciekawy sposób baz danych, to aż tak dużo roboty nie ma, zwłaszcza na backendzie, - musisz być bardzo dobry, żeby coś takiego robić bo i byle kto nie podoła pracy przy takich zagadnieniach. Co sprawia, że ludzie, którzy to potrafią, są bardzo cenieni na rynku. Bazodanowcy, ludzie silni algorytmicznie - umiesz to i kapustka sobie leci.

W temacie samych baz i algorytmow to jakies Big data, ML, AI raczej.

Także wracając do twojego pytania: tak w Polsce jest dość sporo pracy na samym back-endzie a na rynku owszem, sprawdzi się takie podejście.
Ja osobiście jeśli o front-end chodzi to jestem troglodytą i nie umiem praktycznie nic poza tym, co ty wspomniałeś. Na brak pracy i pensje nie narzekam.

Powodzenia.

1

Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze się jest troszkę full-stackiem. W każdej firmie byłem rekrutowany jako BE, ale jak sprint sie kończy, a FE taski nie są dowiezione to się pomaga i pisze w JS, czy tam poprawia sie CSS. To samo z DevOpsowymi rzeczami, zdarza sie że trzeba coś poprawić samemu. Więc ogół wiedza z różnych technologii/dziedzin się przydaje, a na pewno nie zaszkodzi.

2

@Dregorio: tu sie nie zgodze, o ile to normalne, że jako backend umiesz sobie ogarnąć środowisko i troche devopsować, tak jeśli ktoś ci każe kodzić w jsie bo front nie wyrabia
no to ja nie wiem czy to taka normalna firma

Ja sie osobiście nigdy nie spotkałem z takim podejściem

0

No nie wiem, chyba po raz kolejny nie mam szczęścia do wujka Google, bo co widzę jakieś ogłoszenie, to niby backend, ale okazuje się, że jednak fullstack.

grski napisał(a):

jeśli ktoś ci każe kodzić w jsie bo front nie wyrabia no to ja nie wiem czy to taka normalna firma

Ja sie osobiście nigdy nie spotkałem z takim podejściem

Ostatnio w modzie jest podejście "wszyscy jesteśmy fullstackami". To chyba trochę kontynuacja filozofii scruma.

U nas też gdzieś tak od października "wszyscy jesteśmy fullstackami". Na szczęście wśród frontendowców pomysł nawet się przyjął i zaczęli coś dziobać w backendzie, bo mieliśmy bias gdzieś tak 5:1,5 (jestem na niepełnym etacie) w mocach przerobowych na korzyść frontu, no i zwyczajnie ciężko nam było dotrzymać w 1,5 osoby tempa 5 developerom i jeszcze utrzymywać i dopisywać przy tym testy (na froncie panuje testowanie przez klikanie), zrefaktorować co trzeba itp.

Z drugiej strony ja odpuściłem sobie to całe "wszyscy jesteśmy fullstackami" po tym, jak wziąłem do zrobienia ze 3 małe taski z frontu na oswojenie się - zajęły mi tyle, ile normalnie zajmuje mi z 10 średnich albo 5 dużych w backendzie, a baboli naprodukowałem przy tym tyle, że aż głowa bolała. To nie dla mnie. Ale to chyba taka cecha backendowców, bo drugi też szybko przestał stwarzać pozory :D Póki co nikt nas nie obdarł ze skóry za wyłamywanie się.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0