Charakter pracy na stanowisku Big Data Engineer/Developer

Odpowiedz Nowy wątek
b36
2019-02-09 18:54
b36

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Hej! Obecnie pracuję jako ETL/PL/SQL Developer (exp około 11 miesiecy) tworząc rozwiązania zasilające hurtownie danych w Informatica PC i budując strukturę hurtowni. Zastanawia mnie charakter pracy Big Data Developera i własnie tego chciałbym się dowiedzieć od osoby, która pracuje na takim stanowisku, ponieważ w przyszłości chciałbym startować właśnie na takie stanowisko. Od czego zacząć naukę oprócz Javy i pakietu HDFS + Sparka? Jakie są perspektywy takiego stanowiska w Polsce/na świecie i czy ciężko się załapać do takiej pracy? Mile widziane wszystkie spostrzeżenia.

Pozostało 580 znaków

2019-02-10 23:29

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 23 godziny temu

0

Cóż.... to zależy... gdzie, u kogo, w jakich projektach. W Polsce trafisz na zabawy w Excelu (VB), po ewentualnie zagadnienia wymagające magistra matematyki stosowanej wzwyż. Tych ostatnich najmniej.

Pozostało 580 znaków

b36
2019-02-11 00:10
b36

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Dzięki za odpowiedź, ale chodzi mi bardziej o integracje systemów, integracje danych czy zasilanie DWH i rzeczy z tym powiązane, bardziej niż analitykę danych.

Pozostało 580 znaków

2019-02-11 02:02

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 23 godziny temu

0
b36 napisał(a):

Dzięki za odpowiedź, ale chodzi mi bardziej o integracje systemów, integracje danych czy zasilanie DWH i rzeczy z tym powiązane, bardziej niż analitykę danych.

Adekwatnie do tego co napisano. Chcesz umieć wyszukać rozwiązania - miej świadomość wokół czego są budowane. Nie wiem czego się spodziewasz prawdę mówiąc - że przedstawimy ci każdy możliwy produkt, rozwiązanie, technikę. Możesz spodziewać się wszystkiego co podpada pod dziedzinę. Czasem może to wymagać nawet głębszej znajomości przedmiotu który usprawniasz. Część rozwiązań jest współdzielona z innymi dziedzinami. Część nie - i tutaj masz wyszukiwarki internetowe, fora dyskusyjne, listy dyskusyjne i prasę branżową.

Pozostało 580 znaków

b36
2019-02-12 00:08
b36

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Nie oczekuję przedstawienia wszystkich produktów, a oczekuję odpowiedzi na to jak wygląda taka praca - ile procent czasu to praca z kodem, a ile modelowanie danych rozwiązań czy analiza architektury, po drugie czy firmy zatrudniające osoby na takie stanowisko rzeczywiście oczekują, że ktoś będzie znał wszystkie technologie, które mają w wymaganiach... mam tutaj na myśli to, że mało kto wpasowuje się idealnie w profil kandydata i odważę się rzec, że skille osób zmieniających pracę w danych technologiach często pokrywają się jedynie do max 60%. Czy programiście rozwiązań ETL podpasowałaby taka praca? Jak myślicie? Niestety, nie mam realnego wglądu w pracę na takim stanowisku i dlatego pytam. :P

edytowany 1x, ostatnio: b36, 2019-02-12 00:08

Pozostało 580 znaków

2019-02-12 01:22

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 23 godziny temu

0
b36 napisał(a):

Nie oczekuję przedstawienia wszystkich produktów, a oczekuję odpowiedzi na to jak wygląda taka praca -

pytania zbyt ogólne, by zadowoliły cię odpowiedzi

ile procent czasu to praca z kodem,

to zależy od firmy i projektu

a ile modelowanie danych rozwiązań czy analiza architektury

to zależy od firmy i projektu

, po drugie czy firmy zatrudniające osoby na takie stanowisko rzeczywiście oczekują, że ktoś będzie znał wszystkie technologie, które mają w wymaganiach... mam tutaj na myśli to, że mało kto wpasowuje się idealnie w profil kandydata i odważę się rzec, że skille osób zmieniających pracę w danych technologiach często pokrywają się jedynie do max 60%. Czy programiście rozwiązań ETL podpasowałaby taka praca? Jak myślicie?

to zależy od firmy i projektu i konkurentów w rekrutacji

Pozostało 580 znaków

2019-02-13 20:05

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 4 miesiące temu

3
Satanistyczny Awatar napisał(a):
b36 napisał(a):

Nie oczekuję przedstawienia wszystkich produktów, a oczekuję odpowiedzi na to jak wygląda taka praca -

pytania zbyt ogólne, by zadowoliły cię odpowiedzi

aż się zarejestrowałem bo nie mogłem patrzeć na takie odpowiedzi. Przyznaję, że pytania są mało konkretne, ale odpowiedzi jeszcze bardziej nie wnoszą nic do wątku, IMO lepiej chyba nie pisać nic, niż rzucać posty w stylu elektrody.

ile procent czasu to praca z kodem, a ile modelowanie danych rozwiązań czy analiza architektury

zalezy od firmy. Często jest to głównie korpo, więc od takich rzeczy jak modele danych czy architektura to powinni być architekci systemowi, zwykły dev raczej zamyka się w obrębie swojej aplikacji. Ewentualnie jak nie pracujesz dla danej firmy, a bardziej działasz jako konsultant z ramienia innej to często doradzasz jak pewne rzeczy zaprojektować, żeby to miało ręce i nogi. Jednak to bardziej wynika z doświadczenia niż charakteru samej pracy. Junior nie będzie doradzał z modelem danych, bo odpowiedzialna firma powierzy to bardziej ogarnietemu devowi. Bardziej ogarniety dev z kolei nie bedzie ukladal architektury, tylko spojrzy w stronę architekta/kogos ze sporym doswiadczeniem. Mowie tutaj oczywiscie o duzych firmach, bo takie najczesciej maja projekty big data. W startupach tez sie zdarzy ale tam rzadziej chyba mozna liczyc na pomoc ludzi z 10-15 letnim doświadczeniem.

czy firmy zatrudniające osoby na takie stanowisko rzeczywiście oczekują, że ktoś będzie znał wszystkie technologie, które mają w wymaganiach...

generalnie im więcej technologii wypisanych tym mniej powinny firmy oczekiwac ze znajdą alfe i omege. Z doswiadczenia powiem ze jak w ogloszeniu jest sporo technologii to sa dwie opcje: oczekuja ze znasz wycinek z nich i to jest ok albo nie warto sie tym ogloszeniem interesowac bo albo sami nie wiedza kogo szukaja, a zakres zadan bedzie od sasa do lasa, albo ukladal to ktos nietechniczny.

Czy programiście rozwiązań ETL podpasowałaby taka praca? Jak myślicie?

no z tym pytaniem to poleciales. A skad ktos ma to wiedziec :) Myślę, że to nie kwestia programisty ETL czy JSa czy czegokolwiek innego, a juz konkretnej osoby. Weź sobie odpal jakiś zbior danych i naklep projekt w Sparku. Np jakies dane z ocenami filmow i napisz sobie wyznaczanie rekomendacji. Albo dane wejsciowe w Avro, zdeserializuj, powyliczaj pare kolumn, porob jakies operacje na tych danych zeby zmienic strukture (kolumny typu STRUCT itp) i wypluj dane w formacie Parquet.

Od czego zacząć naukę oprócz Javy i pakietu HDFS + Sparka

w sumie nie wiem czy częsciej nie jest Scala używana. HDFS to chyba nie jest jakoś bardzo istotny, ważne żebyś wiedział jak działa, a to czy umiesz korzystac z libki javowej to juz bardziej sprowadza sie do umiejętności programowania samego w sobie. Do tego streaming jest tez całkiem popularny wiec mozesz sobie np napisać apke w Scali we Flinku do przetwarzania danych z Twittera - przykładów w necie znajdziesz mnóstwo. Do tego na big data deva/eng licza sie tez mocno umiejetnosci dev opsowe - zeby pocwiczyc to mozesz sobie postawic Kafke i Flinka za pomoca Dockerow i Ansibla.

TL;DR - ogólne umiejętności programistyczne, olej w głowie (jak do każdej roboty w IT) i umiejętności dev ops

edytowany 4x, ostatnio: Paweł K, 2019-02-13 20:08

Pozostało 580 znaków

2019-02-16 07:03

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 22 minuty temu

0

zacząć naukę oprócz Javy i pakietu HDFS + Sparka? Jakie są perspektywy takiego stanowiska w Polsce/na świecie i czy ciężko się załapać do takiej pracy? Mile widziane wszystkie spostrzeżenia.

Java może okazać się za dużym krokiem. Proponowałbym Pythona, którego możesz też używać ze Sparkiem (PySpark), a dodatkowo przyda Ci się przy eksploracji danych oprócz SQL przy pomocy notebookow. Super właśnie, że używasz SQL. Na przykład taki Spark pozwala na pisanie całej logiki przetwarzania danych właśnie w SQL - moduł Spark SQL. Dodatkowo naucz się jakiegoś orchetratora jak np. Apache Airflow no i liźnij podstawy przetwarzania danych na jednej z chmur publicznych, żeby wiedzieć co można zrobić i jak. Przyda się też jakieś pojęcie o przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym (streaming). Jeśli chodzi o Sparka, to polecam Github Jacka Laskowskiego, który jest jedną z ważniejszych osób w środowisku Open Source Apache Spark https://github.com/jaceklaskowski A jeśli interesujesz się przetwarzaniem danych, to zapraszam też na swojego bloga, gdzie piszę co nie co na ten temat https://www.waitingforcode.com/

Jeśli chodzi o możliwości pracy, to data engineer, bo tak nazywa się pozycja, na którą wnioskując po Twojej wypowiedzi, chcesz startować, jest dosyć popularna. Podyktowane jest to głównie możliwościami w przetrzymywaniu danych i przetwarzaniu ich na dużą skalę z serwisami jak BigQuery czy Redshift, czy też wspominany już Apache Spark. Jeśli interesuje Cię sama ewolucja i specyfika pracy, to polecam ten post napisany przez autora Apache Airflow; https://medium.com/@maximebea[...]he-data-engineer-5bfb701e5d6b

edytowany 1x, ostatnio: bartosz25, 2019-02-16 07:03

Pozostało 580 znaków

b36
2019-02-16 09:52
b36

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 1 rok temu

0

Dziękuję @Paweł K i @bartosz25 za obszerne i konkretne odpowiedzi! 👌 Na pewno będę śledził Twojego bloga! 🙃

Pozostało 580 znaków

2019-02-17 12:05

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 8 godzin temu

0

Jeżeli można się podpiąć pod wątek i zapytać, czy stawki w narzędziach, o których piszecie (Scala, HDFS, Python, Spark, cały ten hadoopowy ecosystem) są rzeczywiście wyższe niż w klasycznym ETL np. Powercenter ? Czy to jednak ten sam poziom ?

Np. widziałem wielokrotnie widełki dla doświadczonego ETL developera 12.000-18.000 tys. brutto.

Pozostało 580 znaków

2019-02-17 13:18

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

Czy w ogóle w naszym kraju bardziej opłaca się męczyć i zajmować dość ciężkimi technologiami BigDatowymi niż po prostu nauczyć się klepać CRUDy i iść do firmy outsouringującej usługi na Zachód?

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0