Web czy mobile dla dziadka?

0

Witam wszystkich, mam 39 lat i w tej chwili uczę się programowania iOS (swift). Ze względu na wiek raczej nie myślę poważnie o szukaniu pracy jako programista, raczej żeby może sobie kiedyś trochę dorobić (własne projekty lub może zlecenia?) . Zauważyłem, że jednak większe ciśnienie jest na front-end. Znam dosyć dobrze HTML/CSS/JS, ale jest taki problem, że zdecydowanie bardziej odpowiada mi programowanie w języku swift czy java (ten drugi troszkę znam). Pytanie takie, czy warto dokształcać się w kierunku mobile (iOS, może Android) czy jednak wrócić do tego front-enda? Może ktoś ma jakieś doświadczenia na tym polu?

Pozdrawiam, Piotr

0
piotr979 napisał(a):

Witam wszystkich, mam 39 lat

Jeszcze nam podaj rozmiar buta i inne równie istone detale.

i w tej chwili uczę się programowania iOS (swift). Ze względu na wiek raczej nie myślę poważnie o szukaniu pracy jako programista, raczej żeby może sobie kiedyś trochę dorobić (własne projekty lub może zlecenia?) .

Nie myślisz, ale myślisz... ot paradoks.

Zauważyłem, że jednak większe ciśnienie jest na front-end. Znam dosyć dobrze HTML/CSS/JS,

Nie martw się, cała masa webdeveloperów też nie.

ale jest taki problem, że zdecydowanie bardziej odpowiada mi programowanie w języku swift czy java (ten drugi troszkę znam). Pytanie takie, czy warto dokształcać się w kierunku mobile (iOS, może Android) czy jednak wrócić do tego front-enda?

Jeśli nie myślisz o pracy w tej dziedzinie ( a napisałeś, że nie, ale jednak tak ) - to nie, chyba, że jesteś masochistą i ból to jest to co cię kręci.

3

nie myślę poważnie o szukaniu pracy jako programista to ucz się co lubisz i tyle

1

Jak nie chcesz pracować w branży to olej te korporacyjne szufladki, zajmij się ROZWIĄZYWANIEM PROBLEMÓW.

1

Witam wszystkich, mam 39 lat i w tej chwili uczę się programowania iOS (swift). Ze względu na wiek raczej nie myślę poważnie o szukaniu pracy jako programista,

Wszyscy niby tak mocno się identyfikują ze swoim wiekiem i tak bardzo starzy się czują, że są aż "dziadkami", a z drugiej strony pytają o porady życiowe anonimów na forum internetowym, bo nie są w stanie przemyśleć swojego życia samemu ani wyszukać samodzielnie informacji i zrobić rachunku zysków i strat.

Coś tu nie gra :)

0

HTML i CSS trudno zaliczyć do programowania.
Nawet jeżeli chcesz iść we frontend to musiałbyś poznać parę frameworków JavaScriptowych, co pozwoli Ci na znalezienie większej ilości zleceń, bo oprócz "wykonam stronę" będziesz mógł też być "uaktualnię stronę".
Tak czy siak Java byłaby bardziej przyszłościowa, jeżeli już ją znasz.
I znowu - sama Java nie wystarczy, więc musiałbyś podszkolić się z frameworków.

Reasumując - to co podałeś do wyboru wszystko może być dobre, albo nie i to w takim samym stopniu.
Gdybyś zapytał się czy uczyć się Cobola albo Turbo Pascala, to odpowiedź byłaby prostsza.
Jednak w Twoim przypadku wszystkie te technologie mogą dać Ci szanse na zarobek, ale to nie forum podejmie tą decyzję.

0

Tak czy siak Java byłaby bardziej przyszłościowa, jeżeli już ją znasz.
I znowu - sama Java nie wystarczy, więc musiałbyś podszkolić się z frameworków.

Java w zastosowaniu w back-endzie czy programowaniu na Androida?

0

Java & Kotlin coś z baz danych, coś z frontendu i próbuj w mobile, możesz robić to zdalnie, łatwiej znaleźć małą firmę bez betonowej struktury jak w korpo z javą w największych miastach.
O javie do backendu, z ulicy, bez studiów i jeszcze coś jak 'zlecenia & dorabianie' to zapomnij.

Patrząc z realniejszej strony, to na przykład w Katowicach na LinkedIn są aktywne rekrutacje, niby tylko dla mid i senior, ale... Senior 3 lata doświadczenia i żadnych wymagać do studiów. Mid nie podają, ale wymagania proporcjonalnie mniejsze. Kasa 7 mid do 11 senior.
Rekrutacja trwa od listopada, wpłynęło < 20 cv.

@czysteskarpety czasem dobrze pisze, wszyscy pchają się ze swoim 745-tym cv z javą po bootcampie a w innych technologiach nie ma komu pracować.

Jak będziesz celować tam, gdzie TVN klakieruje z właścicielami bootcampów, że brakuje tysięcy specjalistów za 15k PLN to ani nie będziesz specjalistą, ani nie będziesz zarabiać 15k PLN, ani nawet nie zarobisz 1k PLN bo wcale nie będziesz pracować jako programista.

Nie szukaj tam gdzie brakuje, bo naprawdę brakuje, to nie propaganda, "wysokiej klasy świetnie opłacanych specjalistów". Próbuj tam gdzie dostaniesz na początek nie za dużo ale zaczniesz pracować.

0
piotr979 napisał(a):

Witam wszystkich, mam 39 lat

tylko własny biznes

nikt Cie nie przyjmie do roboty w tym wieku na juniora

nie słuchaj p.......lenia, że to nie ma znaczenia

MA

dziękuję za uwage

0
stop oszołomom napisał(a):
piotr979 napisał(a):

Witam wszystkich, mam 39 lat

tylko własny biznes

nikt Cie nie przyjmie do roboty w tym wieku na juniora

nie słuchaj p.......lenia, że to nie ma znaczenia

MA

dziękuję za uwage

Więc chyba jednak zostanę przy tym iOSie z własnymi projektami. Z czasem postaram się dorzucić do tego Androida (tylko Kotlin czy Java? No i jest jeszcze Dart).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0