Fanatyk programista - Ile godzin przepracujesz maksymalnie w ciągu dnia?

0

Hej!

Pytanie z natury "życiowych" (hehe). Są święta, a kiedy są święta nie mam ni cholery ochoty na pracę, dlatego chciałbym zapytać co Wy o tym sądzicie:

Czy jesteś w stanie programować 12, 14, a może 16 godzin dziennie?

Pracuję zdalnie. Jak zaplanowałem kiedyś (wspólnie zresztą z Wami) staram się rozwijać w nowych technologiach i zagadnieniach, oraz realizować własne projekty. Ale pieniądze chwilowo zdają się ważniejsze. Pracę mam OK, szefowie mili, szanują mnie. Nie chciałbym stracić tej pracy bo na dłuższą metę jest bardzo dobra. Kłopot w tym, że mam swoje ambicje i ochotę na bardziej interesujące projekty, oraz chciałbym po prostu jak najszybciej ustawić się w życiu i wyłączyć tryb 'fanatyka'. Wymyśliłem sobie, że znajdę jeszcze pracę w innej firmie na pół etatu.

Czy dalibyście radę?

ps. Wesołych świąt i powodzenia w przyszłym roku!

1

Od roku pracowałem po 12 godzin dziennie 6 dni w tygodniu i w 2019 wycofuje się z tego bo to nie ma sensu.

1

Tak, ale na zasadzie ze jesli mi sie zdarzy dluzej popracowac to potem trzeba to sobie odbic i odpoczac.

Zreszta nieraz mi sie zdarza na zasadzie 8h w pracy i wieczorem troche cos porobic jak dzieciaki zasna.

4

Jestem w stanie. Tylko pomiedzy 10 godzina pracy, a 16 to co wytworze na drugi dzien bedzie do poprawy albo do napisania od nowa :P

1

24h. Raz na 20 lat.

0

Mój stary to fanatyk programowania, cały dzień poza domem najgorzej.
A tak serio to jesteś na prostej drodze do wypalenia.

0

No, zdarzyło się... Szybko zbliżający się termin zaliczenia na studiach pokazał mi nawet raz, że potrafię programować 20h bez przerwy (i potem odchorowywać 2 tygodnie :P). Przez ponad rok pracowałam po 12h dziennie. Nie polecam ;)

1

Czy jesteś w stanie programować 12, 14, a może 16 godzin dziennie?

Co to znaczy "programować"? Dla mnie proces wytwarzania programowania, to oprócz edycji kodu również:

  • praca koncepcyjna (np. myślenie nad architekturą)
  • czytanie kodu wcześniej napisanego i próby jego zrozumienia
  • czytanie dokumentacji, robienie researchu w necie itp.
  • debugowanie
  • zbieranie wymagań, komunikacja z innymi
  • niezbędne przerwy

Teoretycznie (muszę to kiedyś sprawdzić) to gdyby to wziąć podsumować, to byłbym w stanie 17 godzin w ciągu dnia wytwarzać oprogramowanie (gdzie w tych 17 godzinach zmieściłoby się kilka godzin przerw, a i w pozostałym czasie też bym nie kodował cały czas).

Chyba, że programowanie = samo napieprzanie w klawiaturę. To wtedy trochę zmienia postać rzeczy.

0

Wszystko zależy od stopnia obciążenia na tych 1.5 etatów, jak i od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli będzie to sumarycznie średnio 8-9 godzin dziennie na obydwu pozycjach to czemu nie. Natomiast przy 100% obciążeniu, czyli serio 12h, to tak przed 30tką jest to jak najbardziej możliwe, natomiast jak piszą przedmówcy - nie jest to nic przyjemnego. Ja tak kiedyś pracowałem niecały rok, gdy rozwijałem swój biznes, ale miałem motywacje, bo pracowałem "dla siebie". Pracować na 1.5 etatu przy typowym obciążeniu programisty czyli od 1.5 x 6.5h ~10 h dziennie wzwyż - nic przyjemnego. No i pomyśl co będzie jeżeli na obydwu etatach wydarzy się jakiś fuckup/deadline/cokolwiek, i będziesz musiał siedzieć po 16h na dobę....

0

Módl się aby Ciebie fanatyk lekarz w 22h swohej pracy nie zdiagnozowal ;)

0

widze duzo osob ma podejscie 'ponapierdalam wiecej przez x czasu a potem schluss' , komu sie tak to udalo ? :)

0

ja tak robię, ale dla klientów 8 max 10, i dodatkowe 4-6 nad swoimi prywatnymi projektami/startupami. Nie co dzień tyle ale ze spokojem 60-70% dni pracujących tyle robię od 4 lat.

0

Na hackatonie to i ponad 24h z przerwą na 2h snu

0

Przy swoich projektach to zdarzało się od 11:00 przed południem do 6:00 rano następnego dnia :)
Ale potem konałem 3 dni po czymś takim.

1

U mnie jak na razie to było tak - w jednym tygodniu robię po 11-12h. W następnym nie mam ochoty lub siły na więcej niż 4h. W rezultacie tak naprawdę wychodzi mi ok. 130 godzin/mc przy pracy zdalnej, przy czym jestem w stanie jeszcze posiedzieć nad własnymi projektami. Na razie utrzymuję, że to kwestia czasu i w końcu nabiorę właściwej wydajności (po 8h).

Mój ogólny wniosek jest taki, że próbując wycisnąć średnio 8h dziennie przy 1 projekcie tak naprawdę się wypalam i potrzebuję czegoś innego dla głowy. Innej aplikacji, innych problemów do rozwiązania. Gdyby w moim życiu chodziło wyłącznie o przeżycie i odłożenie troszki kasy, to te 6h by wystarczyło. Dziewczyna dołożyłaby ze 2 tys od siebie i jak na lokalne standardy jesteśmy w zasadzie ustawieni.

Ale nie. Frajdę sprawia mi wolantariat, akcje charytatywne, lubię to i wiem że gdy zarobię więcej mogę więcej zdziałać. W roku 2019 (a przynajmniej przez najbliższe 6 miesięcy) chciałbym skupić się wyłącznie na pracy i rozwoju... I później nie żałować... Lubię wiedzieć co inni sądzą, stąd ten wątek. Proszę bez osobistych wycieczek w moją stronę :)

0

W krótkiej perspektywie

Kilkudniowy (3-5) maraton pracy umysłowej, gdzie jedyną przerwą od wysiłku są potrzeby fizjologiczne (2-3h), dojazdy (1-2h) i jakaś minimalna dawka snu (4-6h) są wykonalne, ale z każdym dniem człowiek jest coraz bardziej spięty, zrezygnowany, ma dość, pod koniec dnia mózg krzyczy gościu daj mi spokój, czego ty jeszcze ode mnie chcesz???, każda minuta robi się cenna, więc potrafisz wpieniać się na bliskie osoby, które chcą Ci zabrać "tylko minutkę" na coś mało istotnego - dla Twojego mózgu ta minutka oznacza straconą minutkę więcej snu / relaksu na rzecz minutki skupiania się na czymś, więc się buntuje.

Po takim maratonie zdecydowanie potrzeba troszkę luźniejszego dnia, móżdżenia się po 6-10h zamiast 12-16h i czasu dla siebie i innych.

W średniej perspektywie

Jak zbijesz sobie parę takich maratonów w kupę, to pewnego dnia stwierdzasz, że nie jesteś w stanie kompletnie nic zrobić. Zero, null. Tak raz-dwa razy w miesiącu człowiek ma dość do tego stopnia, że choćby skały s**ły to nie zmusi swojego mózgu do robienia niczego pożytecznego. Po jednym-dwóch takich dniach da się wrócić do maratonów, a za parę tygodniu znów włącza się tryb gąbki zamiast mózgu.

W długiej perspektywie

Nie próbowałem funkcjonować w trybie jak wyżej dłużej, niż pełen rok akademicki, czyli ok. 9 miesięcy. Dłużej raczej nie byłbym w stanie. Po takich intensywnych 3 kwartałach musi przyjść jeden spokojniejszym tempem, po standardowe 8h pracy umysłowej dziennie i poświęcanie reszty czasu na normalne funkcjonowanie, urzędowanie w kuchni, czytanie jakichś pierdół, granie w gry i tego typu sprawy.

Podsumowując - jak nie musisz koniecznie tego robić, to lepiej sobie odpuść, bo wszystko powyżej ~60-70h tygodniowo zaczyna szybko ryć beret.

0
vendie napisał(a):

Od roku pracowałem po 12 godzin dziennie 6 dni w tygodniu i w 2019 wycofuje się z tego bo to nie ma sensu.

Ma sens...

0

Jeśli zdarzy się faktycznie coś pilnego (coś co muszę skończyć przed urlopem, albo coś pokazać PO który za tydzień idzie na miesiąc wolnego), to jestem w stanie popracować te 9-10h. A tak to normalnie 7-8h

0

Raz mi się zdążyło pracować 38h z małymi przerwami ale to tylko jako powazny bugfix.
Często koduje koło 12-14h, w tym 8h praca A reszta własne projekty.

1

Jak najmniej się da na programowanie, najwięcej jak się da na przemyślenie i projektowanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1