Obowiazki DevOps

0

Witam,

prosze napiszcie mi jak to jest najczesciej z tymi obowiazkami devopsa.

Jestem programista Java. Bardzo interesuje mnie devops i narzedzie devopsowe.

Nie do konca mam obraz jakie na ogol obowiazki ma Devops Engineer.

Czy zajmuje sie on konfiguracja CI w tym sensie, ze konfiguruje Jenkins'a (DSL) artifacktory i Sonar Qube (reguly spradzania kodu) czy on tylko instaluje te narzedzia i wystawia developerom aby to oni sobie pod swoje potrzeby konfigurowali i rola jego to taka sama jak admina.

Pytam bo ta konfiguracja i generalnie automatyzacja CI jest dla mnie bardzo interesujaca. Nie chcialbym np. bedac DevOps Engineer tylko administrowac, instalowac i wystawiac dla Developerow.

Mam tez pytanie jak to najczesciej wyglada przy implementowaniu np. microservisow? Kto najczesciej pisze Doker-file? devopsy czy tym zajmuja sie zawsze developerzy a Devops Engineer z dockermi i kubernetesami ma stacznosc tylko na produkcyjnych srodowiskach konfigurujac je w klastrach itp?

Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi :)

Wiem ze to jest indywidualne i moze wygladac roznie w roznych firmach ale mi chodzi jak to jest realizowane najczesciej.

Z gory dzieki.

0

Devops is a culture, to metodyka pracy a nie stanowisko.

0
Vox napisał(a):

Pytam bo ta konfiguracja i generalnie automatyzacja CI jest dla mnie bardzo interesujaca. Nie chcialbym np. bedac DevOps Engineer tylko administrowac, instalowac i wystawiac dla Developerow.

a co byś chciał?

DevOps to jeden z "administratorów systemów, którzy mozolnie wdrażają stworzone oprogramowanie."
https://nofluffjobs.com/blog/[...]-sie-zajmuje-devops-engineer/
tylko teraz to jest posada DevOps bo masz "mniejsze tarcie".

W wielu projektach to programiści odpowiadają za CI. W większych projektach CI jest narzucony zespołom pewnie przez tych DevOpsów.

Dev-Ops jest różny, bo czasem Ops'em jest ta sama osoba co i Dev'em, czasem w jednym zespole są Devowie i Opsowie, a czasem Devi i Opsi to oddzielne działy.

0

A co my ci mamy napisać? W jednej firmie będzie to znaczyło co innego niż w innej. Jak umiesz zainstalować gentoo kompilując całość ze źródeł i konfigurując, to wal śmiało na stanowiska i to raczej mida.

0

Cześć, twoje pytanie zachęciło mnie wreszcie do założenia konta :) Mogę powiedzieć jedynie ze swojej perspektywy, mam podobny background - kiedyś dużo programowałem, teraz coraz bardziej opsowe sprawy.

W skrócie: odpowiadasz za to "żeby działało". Ogólnie lepszym określeniem byłoby SRE (Site Reliability Engineer) ale już tak się spopularyzowało określenie DevOps że jest za późno. Na pewno nie jest to tylko instalowanie i oddawanie deweloperom.

Jeśli chodzi o CI/CD i Jenkinsa o którym wspomniałeś, to w moim przypadku jest to wszystko - pisanie pipelinów, skryptów wdrożeniowych, jakichś jobów dla devów, zarządzanie credentialami itp. Nie interesuje mnie co się dzieje pod spodem jak wywołuje się 'maven clean test' ale muszę wiedzieć co to robi i gdzie są wyniki testów np. Albo jak zbudować paczkę .jar, jakich propertiesów aplikacja wymaga, jakich baz itp.

Jeśli chodzi o mikroserwisy, to w teorii to deweloperzy powinni pisać Dockerfile :) ale praktyka to oczywiście coś zupełnie innego.

Mogę więcej napisać o swojej pracy ale niestety jeszcze w pracy :(

0

Ja pracuje jako DevOps od wielu lat, nawet jak jeszcze nie było to modne.
Zajmuje się:

  • automatyzacja wszystkiego, począwszy od środowiska developerskich do produkcji. Każdy deweloper stawia sobie środowisko jednym kliknięciem w ciągu 15 minut.
  • optymalizacja aplikacji pod kontem łatwości deploymentu, skalowalności itp. Zlecam to programista albo sam pisze.
  • backup, serwer, adminka szeroko pojeta
  • zakupy sprzętu
  • dockerfile to zależy, raczej ja mam ostatnie slowo
  • dbam o to, żeby wszystko działało i się skalowalo. Deploymenty chodziły bez downtime i wszystko było robione z automatu.
  • cały CI/CD konfiguracje Tooli, itp.

Jestem takim architekto - leadem wiec nie robię wszystkiego sam, nadaje raczej kierunek w którym wszystko ma dążyć.

Tak z grubsza, ogólnie to mamy kubernetesa, big data chmurę, itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0