Ilość godzin w miesiącu na b2b

0

Gdy podpisujecie b2b to w umowie macie ile godzin w miesiącu do przepracowania ? 140 czy 160 ? Czy jeszcze inaczej ?

0

Tyle ile ustalisz

0

Ilośc godzin będzie taka, na jaką się umówicie, to jest sprawa bardzo indywidualna.
Ja radzę Ci zwrócić uwagę na dwa inne aspekty:

  1. czy masz wynagrodzenie w postaci ryczałtowej - coś w stylu "X zł miesięcznie za Y godzin" czy raczej wynagrodzenie rozliczane godzinowo, płacone tyle, ile realnie przepracujesz
  2. czy w umowie zostały uwzględnione kwestie płatnych urlopów oraz L4, czy jeśli Cię nie będzie w pracy, to za te dni nie zostanie Ci zapłacone.
0

Wiem, że jest dowolność, ale najczęściej na ile się podpisuje ?

0

A jest tu ktoś kto pracuje 140h w miesiącu ?

0
slayer9 napisał(a):

A jest tu ktoś kto pracuje 140h w miesiącu ?

Realnie pewnie większość, nawet na etacie :)

0

Chodzi mi czy ktoś pracuje na b2b i ma w umowie 140h miesięcznie.

0
slayer9 napisał(a):

Chodzi mi czy ktoś pracuje na b2b i ma w umowie 140h miesięcznie.

Na początku jak przechodzisz z UoP na duże B2B to pracujesz ile wlezie xD.

0

Czemu ile wlezie ?

1

Bo piniondz nie śmierdzi.

0

W umowie miałem zawsze po prostu stawkę godzinową / dzienną bez wskazania liczby godzin / dni w miesiącu. W ciągu roku jest około 250 dni roboczych, przechodząc z UoP trzeba sobie przeliczyć urlop, jakieś tam dni chorobowe, ja odejmuję 30 dni. No i warto pamiętać, że jednak B2B to mniejsze bezpieczeństwo socjalne (jak poważnie zachorujesz, masz przerąbane, emeryturę też będą ci liczyć od niewielkich kwot.

4

Ja mam w umowie 8h dziennie, z czego klient wymaga 7,5h dziennie, na fakturze wystawiam na 160h co miesiąc, a pracuję realnie z 60-80h.

0

U mnie (outsourcing) jest tak, że to co zaraportuje do wewnętrznego systemu i na jirze klienta to wpisuję na fakturę. Jak wezmę urlop to -1 dzień. Czasem jak jest koniec miesiąca i musiałem zostać dłużej to wtedy wpisuje na FV więcej niż zakładał dany miesiąc. Najczęściej jest to jednak ilość dni pracujących w danym miesiącu razy stawka dzienna

0
Pijany Krawiec napisał(a):

Ja wam radzę wpisywać do umów minimalną wielkość zlecenia w godzinach. Inaczej okres wypowiedzenia będzie w praktyce niesymetryczny. Jesteś związany umową na gotowość do świadczenie usług, ale zleceń nie ma.

To problem outsourcera, po to zbierają te 30-70% różnicy między fakturą klienta, a podwykonawcy, żeby za bezczynność też płacić. Nie trzeba żadnej minimalnej wielkości zlecenia, bo to im powinno zależeć na dostarczeniu pracy do wykonania.

0

Średnia dni pracujących w miesiącu wynosi 21 dni.
Także przechodząc np. z UoP na B2B ustalasz sobie stawkę godzinową, mnożysz przez 8h dziennie oraz 21dni i wychodzi ci średnia miesięcznia pensja.
80zł netto/h da ci: 80zł x 8h x 21dni = 13440zł + VAT

Urlop i L4 swoją drogą.

0

Ja też wystawiam fakturę na tyle, ile faktycznie przepracowałem dni, czyli raz jest to te 21 (przy dobrym miesiącu), a raz 19 - zależy od miesiąca i czy brałem jakieś wolne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1