Studenckie startupy

0

Witam

Mieszkam w Anglii i znam paru studentów, którzy chcą założyć własny startup i poszukują developerów.
W związku ze specyfiką takich projektów nie jest wymagane doświadczenie, ale będą to projekty bez wynagrodzenia, płatność wyłącznie akcjami. Skądinąd studenckie projekty mają szanse na finansowanie.

Wymagana jest znajomość angielskiego i samodyscyplina.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to proszę się do mnie zgłaszać.

Projekt nr 1: Stworzenie CADa do projektowania robotów.
Wymagania: grafika komputerowa, algebra liniowa, przekształcenia geometryczne, podstawowa znajomość robotyki, tworzenie interfejsów użytkownika.

Projekt nr 2: Stworzenie systemu do rankingowania CV.
Wymagania: uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego, praca z bazami danych, prawne aspekty prywatności. Kolega ma dostęp do bazy danych CV dużej firmy, która może posłużyć za dane treningowe.

1

Kolega ma dostęp do bazy danych CV dużej firmy, która może posłużyć za dane treningowe

To w ogóle jest legalne?

0

Jest legalne. Właśnie ta firma ma być pierwszym klientem tegoż kolegi i jego pierwszym inwestorem. W przyszłości jednak kolega chce oferować tą usługę także innym firmom.

Algorytm będzie musiał usunąć wszelkie dane osobowe z CV i nie będzie mógł ich umieszczać w modelu. Trzeba także zwrócić uwagę na prawa dotyczące dyskryminacji. Głośny był ostatnio przypadek sztucznej inteligencji, która odsiewała wszystkie kobiety ze stanowisk IT, ponieważ uznała, że mężczyźni są lepsi :).

5

Głośny był ostatnio przypadek sztucznej inteligencji, która odsiewała wszystkie kobiety ze stanowisk IT, ponieważ uznała, że mężczyźni są lepsi

Tyle że to nie była żadna dyskryminacja. Zakładając oczywiście, że algorytm został stworzony poprawnie/obiektywnie i np. nie dawał -20% za płeć niemęską, to po prostu okazało się, że faceci się bardziej nadają. Algorytm miał jakieś parametry na które zwracał uwagę i po przenalizowaniu iluś tysięcy zgłoszeń OBIEKTYWNIE ocenił, że pewna grupa kandydatów się nie nadaje. Pisanie o tym w charakterze dyskryminacji to jakieś nieporozumienie. Dyskryminacją jest Heniu albo Zenek z HR, który wywala zgłoszenia Murzynów oraz kobiet, bo ich nie lubi, ale nie automat oceniający (oczywiście przy założeniu, że ten algorytm został poprawnie zaprojektowany)

0

Z jednej strony macie rację, ale z drugiej w UK obowiązuje jakieś prawo i trenowanie modeli preferujących jedną płeć ponad drugą jest po prostu nielegalne.

Czy ma ktoś ochotę zmierzyć się z tym problemem? Może dodać do algorytmu jakiś przełącznik: political correctness on / off?

Jeżeli ktoś chce naprawdę się tym zająć a potem naprawdę się tłumaczyć, dlaczego nasz zespół składa się z samych białych heteroseksualnych mężczyzn, to proszę się do mnie zgłaszać. Ten konkretny projekt urodził się na King's College w University of London. Podobno mają już jakieś REST API w Javie, ale szukają kogoś od Machine Learning.

2

Projekt nr 2: Stworzenie systemu do rankingowania CV.

Oj, to trudno zrobić dobrze. Kilka razy aplikowałem do firm, która korzystała z usług firmy T., która niby robi to co mówisz, parsuje CV i tak dalej (nie wiem co prawda czy używali machine learning czy tylko parsowali wg z góry ustalonych reguł - ale obietnica wartości była podobna).

Problem był, że ich system w ogóle nie działał. Najpierw wysłałem im w PDF i był problem, że PDF nie mogą czytać, więc wysyłałem w DOC, ale tego też nie potrafi sczytać. Masę czasu straciłem na konwersje i układanie CV tak, żeby automat sczytał, a i tak nie sczytał (a nie było żadnej żywej osoby, do której można by napisać maila, czysto zautomatyzowany proces).

Innymi słowy ja straciłem czas, a kilka firm straciło kandydata. (teraz już się nauczyłem, że jak widzę, że firma korzysta z tego narzędzia T. do rekrutacji, to olewam taką firmę).

Domyślam się, że jeśli ten system jest wykorzystywany to "czasem działa". Może nie wiem, optymalizują go pod konkretny format konkretnej wersji Worda (takie przypuszczenia snuję). Albo pod konkretny układ CV? (ja nie pisałem "pod automat" i np. nie robiłem nagłówków typu "doświadczenie", tylko pisałem to doświadczenie bez nagłówka - domyślam się, że automat się pogubił).

To tyle w temacie automatycznego rankingowania CV. Co nie znaczy, że nie można by tego zrobić lepiej.

0

trenowanie modeli preferujących jedną płeć ponad drugą

Ale czy przeczytałeś co napisałem powyżej? Jeśli algorytm miał podane wytyczne, żeby "uwalać" kobiety to jak najbardziej jest to dyskryminacja. Czymś zupełnie innym jest natomiast sytuacja, w której algorytm ocenia kompetencje i OBIEKTYWNIE stwierdza, że np. 98% kobiet zgłaszających się do pracy ma gorsze kwalifikacje/ z innych powodów nie nadaje się do pracy. Tak samo jakby system dobierający graczy do NBA odrzucał osoby poniżej 1,7metra, a ktoś by zarzucił dyskryminację ze względu na wzrost.

0

Poza tym, co napisałem u góry, to uważam, że same założenia są złe, bo wartość kandydata ciężko wyczytać z CV. Dopiero po rozmowie można by coś oceniać. A przed rozmową np. aktywność na Githubie byłaby już lepszym wskaźnikiem (swoją drogą ciekawe kiedy ktoś zrobi bota do Githuba, który wyszukuje interesujących kandydatów oceniając np. jakość kodu albo umiejętności miękkie (na GH umiejętności miękkie by się objawiały w tym, w jaki sposób ktoś odpisuje ludziom w issues, czy potrafi to robić w kulturalny ale stanowczy sposób)

0

Kolega, który robi ten startup, twierdzi, że ta firma posiada bazę dobrych i złych CV. Mają CV kandydatów, których przyjęli i takich, których nie przyjęli. Można to wykorzystać jako dane uczące.

Analiza danych z serwisów społecznościowych może być dobrym pomysłem na następną wersję tego systemu. Pomysły jak zwykle są dobre, ale szukamy ludzi do ich zaimplementowania.

0
haael napisał(a):

Witam

Mieszkam w Anglii i znam paru studentów, którzy chcą założyć własny startup i poszukują developerów.
W związku ze specyfiką takich projektów nie jest wymagane doświadczenie, ale będą to projekty bez wynagrodzenia, płatność wyłącznie akcjami. Skądinąd studenckie projekty mają szanse na finansowanie.

Finansowanie czego? Skoro pensje są wykluczone?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0