Java czy Javascript, a może coś innego

0

Cześć. Chciałbym się Was spytać który język programowania wybrać. Czy obu człowiek uczy się mniej więcej tyle samo czasu i stopień trudności jest podobny ? I jak jest z pracą bo czytam, że Java= korpo gdzie zwracają uwage na wykształcenie, zaś JavaScript to mniejsze firmy gdzie łatwiej się dostać bez studiów . Z góry dzięki za odpowiedzi .

1

Java= korpo gdzie zwracają uwage na wykształcenie, zaś JavaScript to mniejsze firmy gdzie łatwiej się dostać bez studiów
Nie sądzę by istniała taka zależność.

W obu przypadkach liczy się poziom wiedzy, a nie wykształcenie. Jeśli firma wymaga dyplomu to tylko dlatego, że ich klient chce mieć programistów z wykształceniem IT albo są dziwni.

Często sam język to za mało i wypadało by znać jakiś framework (np angular dla JS, spring dla javy)
Patrząc po stronach z ofertami pracy, więcej jest ofert na javascript.
Wydaje mi się, że Javascript jest trudniejsza i mniej zorganizowana, dlatego polecałbym Javę, ale piszę to z punktu widzenia Java developera.
Zależy jeszcze co chcesz robić. Javascript częściej wykorzystywany jest w aplikacjach webowych, a Java przy backendzie albo na Androidzie (choć podkreślam, że to nie jest regułą). Jeśli chcesz być fullstackiem to JS lepszy

3

Java powoli umiera i inne języki dostępne na JVM przejmują jej funkcje. Ludzie, którzy chcą nadal korzystać z dobrodziejstw JVM coraz częściej zaczynają korzystać z Kotlina, Clojure, Scali, kosztem Javy. Od Javy bardzo powoli odwracają się również wielkie korporacje, np. Google od jakiegoś czasu popularyzuje język Kotlin, a także stworzył framework Flutter jako alternatywę nie tylko dla React Native, ale również jako alternatywę dla Javy.

JavaScript to język przyszłości. Z brzydkiego kaczątka, powoli przekształca się w nieco ładniejsze. Producenci przeglądarek dawno zakopali topory wojenne i zaczynają konsekwentnie wdrażać nowy standard. Obecnie wszystkie popularne przeglądarki wspierają już 95% ficzerów ES6, a najpopularniejsza przeglądarka czyli Chrome wspiera nawet najnowsze wersje standardu ES. JavaScript poza tworzeniem frontendu nadaje się również do pisania aplikacji backendowych (Node.js), a nawet mobilinych (React Native i inne). Zapomniałem jeszcze o Electronie. W Electronie można tworzyć aplikacje desktopowe przy użyciu JavaScript, najlepszy przykład udanych aplikacji tego typu to obecnie jedne z najpopularniejszych edytorów dla programistów czyli Visual Studio Code oraz Atom.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0